Dünyanın En Yaşlı 10 Adamı

Dünyanın en yaşlı 10 adamı, yaşayan en yaşlı insan, hayattaki en yaşlı adam, en uzun süre yaşayan erkek, rekorlar kitabına girmiş insanlar vb.. en ilginç bilgiler

Dünyanın En Yaşlı 10 Adamı

Kadınlar dünyadaki hemen hemen her ülkede erkeklerden daha uzun yaşasalar da, birkaç 110 yaş üzerine çıkan erkek olmuştur. Aslında, bu liste, yaşları ve yaşam öyküleri doğrulanmış, şimdiye kadar yaşayan dünyanın en yaşlı on adamı listeliyor. Hepsi en az 113 yaşına kadar yaşadı ve çoğunlukla Japonya ve ABD’de yaşadılar. Birçoğu Guinness Dünya Rekorunu bir noktada, yaşayan en yaşlı insan olarak elinde tuttu. Bu listedeki son kişi dışında, bu erkeklerin hepsi uzun ömürlü olmalarını, alkollü ve sigara içmeden sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya ve günlük egzersiz yapmalarına bağladılar.

Yaşayan En Yaşlı İnsanlar

Kimler geldi kimler geçti ancak bazıları çok kısa yaşarken bazı insanlar çok fazla yaşadı ve rekorlar kırdı. İşte yeryüzünde en uzun yaşamış erkeklerden bazıları;

10.John Ingram McMorran

Ölüm Yaşı: 113 yıl, 250 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 19 Haziran 1889 – 24 Şubat 2003

Ülkesi: ABD

Meslek: Çiftçi ve kamyon şoförü

Sağlıksız yaşam tarzına rağmen, John Ingram McMorran, Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkan ve 110 yaşını geçen bir adamdı. Hayatının hemen hemen çoğunu yağlı yiyecekler yiyerek geçirdi. McMorran’ın kardeşleri de uzun ömürlü yaşadılar: kız kardeşleri 96 ve 103 yıl yaşarken erkek kardeşi 84 yaşında öldü.

Hayatını anlatan bir makalede McMorran, avucunu okuyan bir falcının 111 yaşına kadar yaşayacağını söylediğini söyledi. O sırada, kibarca başını salladı, ancak falcının sözüne inanmadı. 111. doğum gününde, Los Angeles’taki Gerontoloji Araştırma Grubu’ndan Johnny Adams, doğum belgesine dayanarak yaşı belgelenebilen dünyanın hayatta olan en yaşlı adamı olduğuna inanıyordu.

9.Tomoji Tanabe

Ölüm Yaşı: 113 yıl, 274 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 18 Eylül 1895 – 19 Haziran 2009

Ülkesi: Japonya

Meslek: Eski inşaat mühendisi / sörveyör ve çiftçi

Tomoji Tanabe, 110 yaşını geçen bir diğer Japon adamdı ve iki buçuk yıl boyunca dünyanın hayattaki en yaşlı adamı ünvanını elinde tuttu. Ayrıca Jiroemon Kimura rekorunu kırmadan önce Japonya’da hayattaki en yaşlı adamdı. Tanabe, memleketinde kalp yetmezliği yüzünden uykusunda öldü. Sık sık, uzun yaşamının sırrının asla sigara ve içki içmemek olduğunu söylerdi. Tanabe yaşamının çoğunda derece sağlıklıydı, ancak son doğum gününden sonra sağlığı hızla kötüleşti. Yatağa bağlanmış ve kronik bir kalp rahatsızlığı nedeniyle yemek yiyememiştir.

Tanabe, şehir arazisi araştırmacısı olarak ve sonra 30 yıl boyunca çiftçi olarak çalıştı. Eşi Suki de oldukça uzun yaşadı ve 92 yaşında öldü. Sekiz çocuğu, 25 torunu, 53 torun çocuğu ve altı büyük torun çocuğu vardı. Tanabe, 111 yaşında, 2007’de Guinness World Records tarafından dünyanın en yaşlı yaşayan adamı olarak onaylandı.

8.Yisrael Kristal

Ölüm Yaşı: 113 yıl, 330 gün

Doğum Tarihi / Ölüm: 15 Eylül 1903 – 11 Ağustos 2017

Ülkesi: Polonya’da doğdu, ancak İsrail’e taşındı

Meslek: İş adamı ve şekerci

Yisrael Kristal, en son 2017 yılında ölümünden önce dünyanın hayattaki en yaşlı adamıydı. Aynı zamanda hayattaki en yaşlı Nazi soykırımı mağduruydu. Kristal, Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olan Polonya’daki bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı çıktığında 11 yaşındaydı ve babası Rus Ordusuna çağırıldı ve kısa bir süre sonra öldü.

Kristal, genç bir adam olarak, başlangıçta bir işçi olarak çalıştı, ancak daha sonra uzman bir şeker üreticisi oldu. Chaja Feige Frucht ile evlendi ve iki çocuğu oldu. Almanlar, 1940’ta II. Dünya Savaşı sırasında Polonya’yı işgal ettikten sonra Kristal, yaşadığı Yahudi gettosunun başlarından izin alarak gizlice şeker üretmeye devam etti. Ne yazık ki, 1944’te Kristal ve eşi Auschwitz’e gönderildi. Toplama kampında karısı hayatta kalamadı. Kristal hayatta kalmayı başardı ve nihayet şeker dükkanını yeniden inşa etti, yeniden evlendi ve 1950’de ailesiyle birlikte İsrail’e göç etti.

7.Fred Hale, Sr.

Ölüm Yaşı: 113 yıl, 354 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 1 Aralık 1890 – 19 Kasım 2004

Ülkesi: ABD

Meslek: Demiryolu posta işçisi ve arıcı

Fred Hale, Sr. ölümünden önce Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki en yaşlı yaşayan adam olmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın en eski Boston Red Sox hayranı olduğu için sık sık haberlerde yer aldı. Hale 2004 yılında, 114. doğum gününe sadece 12 gün kala öldü. Ölmeden bir ay önce, Red Sox’un 86 yıl sonra tekrar Dünya Serisini kazanması sebebiyle erken bir doğum günü hediyesi aldı.

Hale bir demiryolu posta işçisi ve arıcıydı. Ölümünden yaklaşık 50 yıl önce emekli oldu. Emekli olduktan sonra bile aktif kaldı, bahçeciliği, meyveleri ve sebzeleri konserve yapmayı ve ev yapımı elma püresi yapmayı sevdi. 69 yaşındaki karısı Flora, 1979’da öldü Hale, 103 yaşına kadar tek başına yaşadı. Mart 2004’te İspanya’da yaşayan Joan Riudavets Moll’ın ölümünden sonra Guinness Dünya Rekorları tarafından 108 yaşında dünyanın en yaşlı yaşayan adamı olarak tanındı.

6.Joan Riudavets

Ölüm Yaşı: 114 yıl, 81 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 15 Aralık 1889 – 5 Mart 2004

Ülkesi: İspanya

Meslek: Kunduracı

Joan Riudavets, 114 yaşında ölen ve İspanya’da yaşayan en yaşlı insandı. Ölümünden birkaç ay önce, Riudavets, Yukichi Chuganji’nin 2003 yılının sonunda öldümesinden sonra dünyanın en yaşlı yaşayan adamı olarak kabul edildi. Riudavets’in üvey kardeşleri de uzun yıllar yaşadı: Josep, 2009’da 102 yaşında ve Pere 2006 yılında 105 yaşında öldü.

Riudavets, uzun yaşantısının sırrının “Hareket etmeye devam et, ilerlemeye devam et” sloganı olduğunu söyledi. Bu tavsiyeyi 100 yaşına geldiğinde ve bisikletini sürdükten, yürüyüşe çıktıktan ve arkadaşlarıyla sosyalleştikten sonra bile uyguladı. Riudavets ayrıca gitar çaldı ve futbol oynadı. Her gün en az 12 saat uyudu. Ölümüne kadar hala fiziksel aktiviteler yapabildiği gerçeğiyle gurur duyuyordu.

5.Yukichi Chuganji

Ölüm Yaşı: 114 yıl, 189 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 23 Mart 1889 – 28 Eylül 2003

Ülkesi: Japonya

Mesleği: İpekböceği yetiştiricisi, tarımsal uzmanlık eğitmeni, banka çalışanı ve toplum refah memuru

Yukichi Chuganji, doğrulanmasa da bugüne kadarki en yaşlı Asyalı adam olarak öldü. Ölümünden yaklaşık 20 ay önce Chuganji, Guinness World Records tarafından İtalya Sardunya’daki Antonio Todde’nin ölümünden sonra dünyadaki en yaşlı adam olduğu konusunda bilgilendirildi. Chuganji bu haberi aldıktan sonra, o kadar uzun yaşamayı ummadığını, ancak dünyanın bir numarası olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Chuganji, uzun süre asla alkol içmemeyi, günlük bir bardak süt, sert şekerleme ve bazen de elma suyu içmeyi seçti. Chuganji’nin ipekböceği yetiştiricisi, banka çalışanı ve toplum refah memuru olarak çalışmak gibi yaşamı boyunca birkaç farklı işi vardı. 1914’te evlendi ve dört oğlu, bir kızı, yedi torunu ve 12 büyük torunu oldu.

4.Walter Breuning

Ölüm Yaşı: 114 yıl, 205 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 21 Eylül 1896 – 14 Nisan 2011

Ülkesi: ABD

Meslek: Emekli demiryolu işçisi

Walter Breuning neredeyse iki yıl boyunca, 114 yaşındayken 2011 yılındaki ölümüne kadar dünyanın en yaşlı yaşayan adamı olarak tanındı. Breuning Amerika Birleşik Devletleri’nde doğup büyüdü ve üyeleri genellikle uzun ömürlü yaşayan bir aileden geliyor. Babası ve anneannesi ile dedesi 90’lı yaşlarına, kardeşleri ise 78, 85, 91 ve 100 yaşlarına kadar yaşadı. Yaşayan aile bireylerinin çoğalması, 80 yaşlarında bir yeğeni olmasını da sağladı.

1913 yılında Breuning, Büyük Kuzey Demiryolu için çalışmaya başladı ve 50 yıldan fazla bir süre bu şirkette çalışmaya devam etti. 66 yaşındayken demiryolundan emekli olduktan sonra yerel Shriner’s Kulübü’nün 99 yaşına kadar yönetici / sekreterliğini yaptı. Daha sonraki yıllarda bile, Breuning’in keskin bir zihni ve hafızası vardı. Mesela, üç yaşındayken Amerikan İç Savaşı’ndaki deneyimlerinden bahsettiği dedesini hatırlayabiliyordu ve Başkan William McKinley’in ilk saç kesimini yaptığı gün vurulduğu günü hatırlıyordu.

3.Emiliano Mercado del Toro

Ölüm Yaşı: 115 yıl, 156 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 21 Ağustos 1891 – 24 Ocak 2007

Ülkesi: Porto Riko

Meslek: Şeker kamışı çiftçisi

Öldüğü zaman, Emiliano Mercado del Toro, 115 yaş ve 156 günlükken  şimdiye kadarki en yaşlı ve tam olarak tastik edilmiş ikinci kişiydi. Ölmeden birkaç hafta önce, del Toro dünyadaki en yaşlı yaşayan insan unvanını aldı. Del Toro Porto Riko’da doğdu ve 81 yaşına kadar şeker kamışı tarlalarında çalıştı. Ülkesini terk ettiği tek zaman, 1918 ateşkesinin imzalanmasından hemen önce I. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devlet Ordusunda çok kısa bir süre görev yaptığı yıllardı.

Del Toro hiç evlenmedi ve çocuğu olmadı, ama hayatında iki aşkı olduğunu söyledi. Ölmeden birkaç yıl önce, del Toro’nun ailesi, Amerika’nın onu en yaşlı yaşayan gazi olarak tanıması için çalışıyordu. Isabela’daki Amerika Engelli Gaziler bölümü, Porto Riko’da ailesinin del Toro’yu tanıtma toplantısına katıldı.

2.Christian Mortensen

Ölüm Yaşı: 115 yıl, 252 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 16 Ağustos 1882 – 25 Nisan 1998

Ülkesi: Danimarka ancak Amerika’da yaşadı

Meslek: Terzi, çiftlik işi, sütçü, lokanta ve fabrika işçisi

2012’de rekoru kırılmadan önce, Christian Mortensen 14 yıl boyunca tastiklenmiş dünyadaki en yaşlı insandı. 1997 yılında Mortensen, 115 yaşına kadar ulaşan ilk kişi oldu. Mortensen, Danimarka’da doğdu ve yaklaşık 21 yaşındayken 1903’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Genç bir adamken on yıldan daha az bir süre evli kaldı ve yaşlılıkta adının ne olduğunu bile hatırlayamıyordu. Hiç çocuğu olmadı ve hayatının sonuna kadar bekar kaldı.

Uzun süren hayatı boyunca Mortensen Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaştı (26 farklı eyalette yaşadı) ve terzi, sütçü, fabrika işçisi ve restoratör gibi çeşitli işleri yaptı. 96 yaşındayken, California, San Rafael’deki Aldersly Emekli Topluluğuna taşındı ve ölümüne kadar orada kaldı. Ölmeden hemen önce Mortensen, uzun bir yaşam için tavsiyelerde bulundu: “Arkadaşlar, iyi bir puro, bol bol su için, alkol kullanmayın, pozitif olun ve çok fazla şarkı söyleyin. Şarkı sizi uzun süre hayatta tutuyor”.

1.Jiroemon Kimura

Ölüm Yaşı: 116 yıl, 54 gün

Doğum Tarihi / Ölüm Tarihi: 19 Nisan 1897 – 12 Haziran 2013

Ülkesi: Japonya

Meslek: Emekli posta işçisi ve çiftçi

Jiroemon Kimura, dünyadaki tastiklenmiş en yaşlı adam. 2013 yılında 116 yaşında vefat etti ve halen rekoru elinde tutuyor. Kimura, hiç şüphesiz 116 yaşına ulaşmış olan tek kişidir ve ölümünden önce, 19. yüzyılda doğduğu bilinen hayattaki en son adamdı. Küçükken Kimura, Kore’de Japon yönetimi altında bir hükümet iletişim işçisi olarak çalıştı. Japonya’ya döndükten sonra evlendi ve 45 yıl boyunca posta işçisi oldu.

Kimura, ailesinin uzun bir yaşam süren tek üyesi değildi. Kardeşlerinden dördü 90 yaşını doldurdu ve en küçük kardeşi 100 yaşında öldü. Guinness Dünya Rekorları Kitabı, 2012 ve 2013 yıllarında Kimura’yı dünyanın hayattaki en yaşlı adamı olarak tanıttı.

Yorum Yap

Yorum Yap