En Çok Satan Yazarlar-En Çok Okunan Yazarlar

En çok satan yazarlar, dünya üzerinde kitapları en çok satan 10 yazar, en çok okunan yazarlar, dünyaca ünlü yazarlar listesi vb.. genel kültür makaleleri için aliskanlik.com

En Çok Satan Yazarlar

Büyüleyici Dr. Seuss ve manga virtüözü Eiichiro Oda’nın ilk ona giremediği herhangi bir liste etkileyici bir liste olacaktır: ve öyle! Aşağıdaki dünyaca ünlü yazarlar listesi ister birçok kitap, ister tek dizi, ister toplanmış eserleri için olsun yarım milyar veya daha fazla okuyucuya sahiptir. İşte dünya üzerinde kitapları en çok satan 10 yazar listesi:

10.Gilbert Patten

Her 20.000 kelime öyküsü için yaklaşık 150 dolarlık sabit bir ücret ödenerek çalışmasından telif hakkı almadı. Kendisi de dahil olmak üzere çeşitli isimler altında yazdı, ancak en çok Burt L Standish adı altında yayınlanan Frank Merriwell hikayeleriyle tanınıyordu. Yüzlerce kişinin yaşadığı Merriwell hikayelerinin yanı sıra 75 tam roman ve neredeyse sayılamayacak kadar kısa öykü yazdı.

9.J K Rowling

Daha tanınabilir bir isim olan Joanne Rowling bize Hogwarts, Diagon Alley ve Quidditch’in harika büyücü dünyasını verdi. Tamamen gerçekleşmiş büyülü bir dünya yazmaktan ve dünyamızı sorunsuz bir şekilde ele almaktan memnun değildi. Aynı zamanda Robert Galbraith adı altında yayınlanan bir siyasi roman, Gündelik Boşluk ve bir dizi suç romanı yazdı. Dedektif Cormoran Strike ile ilgili suç romanları bir televizyon dizisine dönüştürüldü. Son derece başarılı filmler haline getirilen Fantastik Canavarlar dizisiyle büyülü dünyada yazmaya devam etti. On beş eseri 500 milyon okuyucuya ulaştı ve bu da bu listedeki yerini işaretledi.

8.Sidney Sheldon

On yaşındayken ilk yazılı eserini satan – beş dolar aldığı bir şiir – Sidney Sheldon senaryo ve senaryolarda yazı işlerini kesti ve üretken roman prodüksiyonunun oldukça dışında birçok televizyon şovundan sorumluydu: 40’lı, 50’li ve 60’lı yıllarda TV izleyen herkes tarafından anında tanınabilir (Hart to Hart, I Dream of Jeanie ve daha fazlası). Hatta zaman zaman bir takma adla bile yazardı çünkü isminin filmin sonunda çok sık göründüğünden endişeleniyordu!

1969’da roman yazdı. İlk kez kendi adını kullandı ve ikincisi en çok satanlar listesinin zirvesine tırmandı ve ‘yeni’ kariyeri çok hızlı ilerliyordu. 21 romanı ona 600 milyon okuyucu kazandırdı ve bugün hala yayınlanıyor ve okunuyor.

7.Enid Blyton

Pek çok çocuğun yazarlarından biri olan Enid Blyton, çocuklara yönelik olması ve uzun olması gerekmediği için oldukça kısa da olsa 800 kitap üreterek neredeyse ürkütücü bir sayıya ulaştı. Eserleri, iddiasız ve aşırı muhafazakâr olarak eleştirildi, çünkü kadın düşmanlığı, ırkçı tonlar, elitizm ve yabancı düşmanlığı, kitaplarda, özellikle de Noddy’ye sahip olanlarda tema olarak belirtiliyor.

Bununla birlikte, çocuklar tarafından daha az talep görüyor ve çalışmaları 1968’deki ölümünden sonra yıllarca çok popüler kaldı, ancak bugün genç okuyucular arasında daha az biliniyor. Secret Seven, Famous Five ve Find-Outers’da mutlu olan çok küçükten büyük çocuklara kadar her yaştan çocuğa ve yatılı okulu neşeli hokey sopaları anlatılarına yazdı. 600 binden fazla okuyucu ile bu listedeki yeri hak ediyor.

6.Georges Simenon

Fransızca yazan Belçikalı bir yazar Simenon, dünyaya harika Fransız dedektif Maigret‘i verdi. Ancak, taciturn dedektifi ile ilgili 75 roman ve 25 kısa öykü onun görevinin sadece küçük bir parçasıydı. Günde seksen sayfaya kadar yazabileceği söylendi (bir günde birçok insan okuyabilir!) Yaklaşık iki yüz roman, makale, kısa hikâye ve hatta düzinelerce ‘pulpa’ romanı yazdı. Takma adlar altında yayınlanmıştı. BM çeviri istatistiklerine göre Belçika’nın en çok tercüme edilen yazarı ve dünyanın en çok 17. çeviri yazarı.

5.Harold Robbins

23’ü en çok satan ve birçoğu televizyon için yazılmış olan 35 romanıyla Robbins, yarattığı kadar büyük ve canlı bir karakterdi. Yaşamı boyunca elli milyon dolarlık bir servet harcadığı ve 750 milyon okuyucuyu geçtiği halde şöhretin tuzaklarından iyice zevk aldığı bildirildi. Dul eşi en popüler eserlerini tekrar yayınlanmaya devam etti ve hatta notlarından, yarım planlarından ve neredeyse bitmiş eserlerinden yazılmış ‘yeni’ eserler bile var.

4.Danielle Steele

800 milyon okuyucu ile çok sayıda insanın istediği açıktır! Her kitapta yaklaşık iki buçuk yıl çalışıyor, ancak elinde sürekli beş projeden daha fazlası var ve bu nedenle yılda dört veya beş kitap yayınlayabiliyor.

Çalışmaları formül ve yüzeysel olarak türetilmeye başlamasına rağmen, birden fazla ödül kazandı ve her ciltli sürüm en çok satanlar arasına girdi. O kadar hassas bir yazı ki, onur alan ve tıbbi bir derecesi olmayan tek kişi olarak Ruh Sağlığında Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Zengin kahramanının maceralarından memnun olmayan Steel, çocuklar için yazdı, şiir yazdı, hamilelik, doğum ve düşük ile ilgili bir kitaplara katkıda bulundu ve oğlunun adını taşıyan kurgusal olmayan bir kitapla oğlunun adını yaşattı.

3.Barbara Cartland

Etkileyici 723 romanı ile Barbara Cartland 38 farklı dile çevrildi ve 2000 yılında ölmesine rağmen hala okunmaya devam ediyor. Yazma kariyeri ve ürettiği muazzam çalışmalar ile (ilk kitabı 1925’te yayınlandı, son 1997’de) bir milyar okuyucuya ulaşması şaşırtıcı değil. Muhtemelen, günde on bin kelime üretebilen son derece üretken bir yazar olması buna yardımcı oldu, bu da sadece 1976’daki 23 romanlık rekor üretimini açıklamanın en iyi yolu.

2.Agatha Christie

Bize eşsiz Hercule Poirot’u ve sevimli Bayan Marple’ı veren kadın Agatha Christie, ilk romanını sadece biraz kardeş rekabeti olarak yazdı: çünkü kız kardeşi Londra’da gerçekleştirilen yarışma için bir senaryo yazmıştı!

Eserleri 103 dile çevrildi, onu en çok tercüme edilen yazar listesinin en üstüne koydu. 1952’de başlayan Mousetrap adlı oyunu, bugün 27.000’den fazla performans ve tek başına bir romanla devam ediyor.  85 romanı ile hepsi neredeyse popüler olduğu için, okurunun yaklaşık 4 milyarı aşması şaşırtıcı değil. Ya da başka bir deyişle, bugün tüm insanlar yaşıyor olsaydı, dünya nüfusunun yarısından fazlası eserlerinden en az birini okurdu.

1.William Shakespeare

Shakespeare‘in birçok şiirinin ve 39 oyununun bu listeye öncülük etmesi şaşırtıcı değil. O, dünyanın her yerindeki okullarda öğretilir ve öylesine çok insanidir ki eserleri tüm dünyada sevilir ve saygı görür. Tüm insanlarla ortak bir dokunuşa sahip olduğu için, yaşamı boyunca övgüler aldı, ancak eleştirmenler tarafından yüksek oranda derecelendirilmedi ve bu olumsuzluk takip eden iki yüz yıla kadar sürdü. Eserleri yaygın ve dolu olarak biliniyordu, ancak takdir edilmiyordu. Ve pis şakalarla dolu olduğu düşünülüyordu.

Ölümünden yaklaşık iki yüz yıl sonra 1800’lerde popülaritesi tekrar artmaya başladı ve bu kez yıldızı yükseldi ve devam etti. Sadece en güzel ve çağrıştırıcı şiir satırlarından bazılarını üretmekle kalmadı, aynı zamanda bize tamamen yeni kelimeler verdi: yaklaşık üç yüz kelime ve deyim sadece bizimle çünkü Shakespeare onları kullandı. 4 milyardan fazla bir okuyucu kitlesiyle, sözlerini okumadaki nispeten zorluğa rağmen büyüdü ve en çok satan yazarlar listesinde birincilik unvanına ve en çok okunan yazarlar listesine girmeye layık bir yazar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu