Üniversite Öğrencilerinin Sağlık Güvencesi

Üniversite öğrencilerinin sağlık güvencesi, öğrenci sigortası emeklilikte geçerli mi, kaç yaşına kadar sağlık sigortasından yararlanır vb.. sağlık konuları için aliskanlik.com

Üniversite öğrencilerinin sağlık güvencesi birçok kişinin merak ettiği konudur. Kurumlar, genel sigorta anlamında bazı öğrencilere sigorta sağlamaktadır.

Üniversitede Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortalılığı

Üniversiteye kaydolarak devam eden öğrencilerde sigorta durumuyla alakalı kamu daireleri, kurum kuruluşlar, 6111 sayılı kanun kapsamında değerlendirmelere tabi tutulmaktadır. Çeşitli kurumlar aracılığıyla kurumlara ve kuruluşlara burs sağlayan yerlerde değişken bir durum olabilmektedir. Öğrencilerde yabancı uyruklular ve burslular dışında kendileri prim ödemesi yaparak genel sigorta kapsamından yararlanabilmektedir. Özel üniversitelerin kapsamında bu detaylar önemli bir yer tutmaktadır. Başlangıç aşamasında genel sağlık sigortası anlamında nasıl bir ödeme yapılacağı konusu belirtilir. Peki öğrenci sigortası emeklilikte geçerli mi sorusu akıllara takılmaktadır. Yatırılan sigortada emeklilikte de geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Üniversite Öğrencilerinin Sağlık Güvencesi

Bir tanım yapmak gerekirse genel sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun sunduğu bir güvencedir. İşçiler, işverenler, kamu çalışanları, emekliler bu hizmetten yararlanmaktadır. Kaç yaşına kadar sağlık sigortasından yararlanır veya babanın sigortasından yararlanma yaşı gibi soruların cevapları aşağıda belirtilmiştir.

  • 18 yaş altında anne babası hayatta olanlar, genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.
  • 18 yaş altı ve anne babası yaşamayanlar ücretsiz şekilde genel sağlık sigortalısı sayılır. Başvuru yapılmasa da bu otomatik gerçekleşir.
  • 18 yaş üstündeki ve anne babası sigortalı olanlar; lisede 20 yaş üniversitede25 yaşına kadar sigortadan faydalanabilmektedir. Ayrıca öğrenciliği bitmiş olanlar 25 yaşını geçmemek üzere 2 sene bu hizmetten yararlanabilmektedir.
  • Üniversite öğrenimini sürdüren fakat 25 yaşını dolduran kişiler anne babasından SGK almayanlar, SGK tarafından otomatik şekilde tescil işlemleri yapılmaktadır.

Gelir Testi İle Genel Sağlık Sigortası

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, gelir testi yapan sistemlere başvuru yaparak düşük gelir seviyesi tespiti olduğunda sigortadan faydalanma hakkı oluşmaktadır. Gelir testi olmadığında sigorta başvurusu mümkün olmayan hale gelir.

  • Prim Ödemesi Yapılmazsa

Prim ödemeleri yapılmayan öğrencilerde sağlık hizmetleri kapanacaktır. Anne babasından dolayı sigortalı olanlar açısından bu geçerlidir.

  •  Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Türkiye’de bir yıllık ikamet süresini dolduran yabancı uyruklu öğrenciler başvuru yapmaları halinde genel sağlık sigortası için başvuru yapabilir. Bunun için genel sağlık sigortası aylık primlerinin yapılması gerekmektedir. İkametgâhını öğrencilik nedeniyle resmi görünür bir kurumda bulunduran yabancı öğrenciler okulları tarafından prim ödemeleri yapılmıyorsa bu halde kendileri ödeme yapmalıdır. Yabancı uyruklu öğrencilerde gelir testleri SGK bünyesinde öğrenilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu