Varis Nedir? Varis Tedavisi?

Varis Nedir? Varisten Nasıl Kurtulabiliriz?

Varis Nedir? Varis Tedavisi? Genel olarak uzun süre ayakta kalan kişilerde görülen varis rahatsızlığının günümüzde birçok tadavisi bulunmaktadır. Lazerle yapılan varis tedavisi, varis çorapları ile yapılan varis tedavisi, varis kremleri ile yapılan varis tedavisi ve varis ameliyatı ile yapılan varis tedavisi bu tedavi şekillerine örnektir. Kime nasıl bir tedavi şekli uygulanacağı ise kişideki varisin ilerlemişlik seviyesine göre belli olmaktadır.

Varis Nedir?

Örneğin artık krem kullanımının fayda etmeyeceği aşamada bir varis varsa lazer ile tedavi ya da ameliyat ile tedavi yollarına gidilebilmektedir. Varisi önlemenin en işe yarar yolu ise fazla kilo almamak ve fazla ayakta durmamaktır. Bu iki duruma da dikkat edilmediği taktirde bacaklar vücudun ağırlığını taşıyamamakta ve varis oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Varis Nedir? Varisin belirtileri ise damarların belirginleşmesi, kılcal damarların gitgide öne çıkması, bacaklarda sürekli meydana gelen ağrı ve sızı, eskisi kadar ayakta duramama olarak sıralanabilir. Bu belirtilerden çok fazla şikayetçi olunması halinde mutlaka bir doktora gidilmeli ve varis başlangıcı dahi varsa tedaviye başlanmalıdır.

Varis Nedir?
Varis Nedir?

Varis Tedavisi?

Varis tedavisi için uygulanabilecek bitkisel kürler de bulunmaktadır. Bu kürler tedavi esnasında destekleyici olarak kullanılabileceği gibi belirtilerden şüphelenme durumunda ağrı ve sızıyı azaltmak amacı ile de kullanılabilir. İlk kür fındık ve ceviz ağaçlarının kabukları ile yapılan oldukça basit bir kürdür. Fındık ağacının kabuğu ve ceviz ağacının kabuğu kaynatılarak varisli bölgelerin üzerine pamukla sürülür. Bu sayede bacaklarda bir rahatlama olacaktır. İkinci kür rezene ile yapılmaktadır. Aktarlarda satılmakta olan rezene alınır ve 5 gr kadar ayırılır. 5 gr rezene bir bardak suya atılır ve 10-12 dakika aralığında bekletilir. Haftada en az 3 kez bu karışımın içilmesi gerek mektedir. Üçüncü kürde fındık yaprağı ve asma ağacı yaprağı kullanılmaktadır. Bu iki yaprak suda kaynatılır ve bir süre bekletildikten sonra içilir. Dördüncü kürde beyaz ispirto ve kafirun kullanılır. 4 parça kafirun 1 litre beyaz ispirtoya eklenir. Daha sonra iyice karıştırılır. Varis Nedir? Elde edilen bu karışım varisli bölgelere tamamen sürülür. Karışımın kuruması beklenmeden streç filmle sürülen yerler sarılır ve o şekilde yatılır. Sbah uyanıldığı zaman streç film açılarak varisli bölgeler ılık suyla durulanır.

Varisden Nasıl Kurtuluruz?

Varis problemi yaşayan kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken birkaç durum bulunmaktadır. Sıcak su ile duş almak, çok fazla ayakta durmak, egzersiz yapmamak, dengesiz ve düzensiz beslenmek, yürüyüş yapmamak, uyanıldığı ilk anda varis çorabı giymemek oldukça yanlış hareketlerdir ve bunların yapılmaması gerekir. Aksi taktirde belli bir seviyede olan varisler daha yüksek kısımlara çıkabilir. Varis Tedavisi? Bu nedenle varis tedavisi için öncelikle bir doktora danışılmalı, doktorun uyguladığı tedavi yöntemlerinin yanında yukardaki kürlerden de faydalanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, doğa bizim için büyük bir nimettir ve birçok hastalığın tedavisi de doğada saklı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu