2024’de Polonya Asgari Ücreti

2024’de Polonya Asgari Ücreti hakkında merak edilenleri bu makalede ele aldık. Bu yazıda Polonya asgari ücret 2024 ne kadar oldu konusunu değerlendiriyoruz. Polonya’da asgari ücret gelecek yıl yüzde 7,5 artacak. Bu, çalışılan her saat için 210 Zloty artış anlamına gelecektir. Bu artışa göre 2024 yılında Polonya asgari ücret 3.010 PLN veya 660.07 EURO olarak belirlenecek. Mayıs ayı itibarıyla Polonya’nın enflasyon oranı ,9’du. Asgari ücretteki artışın hanelerin faturalarını ödemesine yardımcı olması bekleniyor.

2024’de Polonya Asgari Ücreti

Polonya’da yaklaşık 1,5 milyon işçi asgari ücret ödemesi alıyor. Oradaki işgücü yaklaşık 16,8 milyon. Son on yılda, Polonya’da aylık asgari ücret 1.500 PLN’den 3.010 PLN’ye yükseldi. Bu, ortalama aylık Polonya maaşının 2024’de neredeyse yarı yarıya artacağı anlamına geliyor. 2024’de Polonya Asgari Ücreti  Başka bir ifade ile artış ortalama aylık maaşı 5.995 PLN’ye veya yaklaşık 1.400 $’a getirecek. Asgari ücret artışları Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

Polonya’da asgari ücretteki artış Polonya ekonomisi için olumlu bir işarettir. Polonya’da asgari ücret artmaya devam edecek. Nitekim Bakanlar Kurulu 2024 yılı için asgari ücret artışını onayladı. Yeni ücret 1 Temmuz’da üç bin dört yüz zlotisi olacak ve bu da mevcut artışın yüzde 15,7 üzerinde olacağı anlamına geliyor.

2023'de Polonya Asgari Ücreti
2024’de Polonya Asgari Ücreti

Polonya Gezilecek Yerler

Avrupa’yı gezmek isteyenler için Polonya’nın sunabileceği çok şey var: ülkenin başkenti Varşova, zengin bir kültürel teklife ve benzersiz bir mimari tarz karışımına sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkımdan kurtulan Krakow, Arnavut kaldırımlı sokakları, şirin restoranları ve tarihi yerleri ile bir diğer popüler destinasyon. Ülkedeki diğer en popüler yerler arasında Wroclaw ve Poznan yer alıyor.

Kışın Polonya karla kaplıdır ve kış sporları için mükemmeldir. Yaz aylarında hava daha güzeldir ve kırsal alan canlı çiçeklerle kaplıdır. Sonbahar ise muhteşem yeşil manzaralar sunuyor.

Polonya’yı ziyaret ederken, binaların fotoğraflarının çekilmesiyle ilgili yasaların farkında olun. Bazı binalarda fotoğraf çekmek cezaya neden olabiliyor. 2024’de Polonya Asgari Ücreti  Halkı son derece misafirperver ve son derece sıcak kanlı insanlardan oluşuyor. Ruslar ve Almanlar bu ülkede yoğun bir nüfusa sahiptir.

Polonya’ya seyahat etmek, Batı Avrupa’nın birçok bölgesine kıyasla nispeten ucuzdur. Konaklama, yemek ve gezi masraflarını hesaba katmanız gerekecek olsa da, günde 30 ila 150 dolar arasında harcama yapmayı bekleyebilirsiniz.

Polonya Piyasa Fiyatları

Polonya hükümeti gelecek yıl asgari ücreti iki katına çıkarma planlarını açıkladı ve gelecek yıl daha fazla artış bekleniyor. Hareket, hükümetin 2024’te parlamento seçimleri düzenlemeye hazırlanırken geldi. İktidardaki Hukuk ve Adalet partisi zaten daha düşük bir halk desteğiyle karşı karşıya ve ülkenin enerji maliyetleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana fırladı. Sonuç olarak, enflasyon son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Polonya ekonomisi yavaş yavaş Batı Avrupa’daki diğer ülkeleri yakalıyor ve sosyal gelişmede Portekiz’i çoktan geride bıraktı. Ancak ülke içinde hala büyük farklılıklar var.

Polonya’nın ekonomisi büyük ölçüde, ülke işgücünün %8.2’sini istihdam eden ve ekonominin %3,8’ine katkıda bulunan tarıma dayanmaktadır.  2024’de Polonya Asgari Ücreti  Buna ek olarak, kredi eksikliği, bir zamanlar devlete ait olan tarım arazilerini satma çabalarını engelledi. Sonuç olarak, ülkenin 2 milyon özel çiftliği, ülkenin tarım arazilerinin.

İlgili Yazı : Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu