Lamalar Neden Tükürür-Lamalar Hakkında Bilgi

Lamalar neden tükürür, lamalar hakkında bilgi, lamalar kaç metre tükürür, lama özellikleri, lama nerede yaşar, lama tükürüğü ne ise yarar vb… merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Lamalar Neden Tükürür

Bugün nereye bakarsanız bakın, lama resimleri görebilirsiniz. Sanki bir gecede olmuş gibi ve artık herkes lamaları seviyor! Biraz düşündüğünüz zaman sürekli tükürdükleri için onları gerçekten suçlayabilir misiniz? Lamaları kim sevmez ki! Onları t-shirtler, çoraplar ve hatta çantaların üzerinde bile bulabilirsiniz. Bu yazıda ise lamaların bilinmeyen yönlerini, lamalar neden tükürür sorusuna cevap ele alıp lamalar hakkında bilgi ile gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız.

Lamalar Hakkında Bilgi

Lamalar çok fazla tükürürler bunu göz önünde bulundurarak, yakın zamanda hiçbir zaman lamayı rahatsız etmeyin! Lamalar her zaman tükürmese de, bu bir şeyden ya da birisinden rahatsız olduklarının açık bir işaretidir. Vücut dillerinden bazıları ile diğer lamalarla iletişim kuruyorlar. Lamalar hakkında bilgilerden bazıları çok ilginçtir. Örneğin dillerini sıkıntılarının kaynağı olan diğer lamalara yapıştırdıkları biliniyor. Sadece tükürmeye başladıkları zaman vermek istedikleri mesajlar anlaşılamıyor. Bir lama ne kadar tedirgin olursa, tükürüğü ile karışan ve sindirilmemiş yiyecek parçaları o kadar fazladır. Peki lamalar kaç metre tükürür sorusu akıllara takılıyor. Şu ana kadar ölçülmüş en uzun lama tükürüğü yaklaşık 14 metredir. Lama tükürüğü ne ise yarar merak edenlerin sorularına halen cevap bulunamamıştır.

1.Lamalar aslında develerle aynı aileden

Lamalar ve develer Camelidae ailesinden geliyor ve bu durum onları uzaktan kuzen yapıyor. Camelidae ailesine özgü ilginç sırt yapısı deve ve lamalarda da bulunan ortak özellik. Develer aslında Amerika kıtasında evrimleşti ve yaklaşık 2 veya 3 milyon yıl öncesinde ana türün parçalanması ile birlikte bu bölgeden dünyaya yayıldılar.

2.Lama insanlar olmadan çok önce Amerika’da vardı

Tam olarak lama olmasa da onlara çok yakın akrabaları olan tarih öncesi lamalara Hemiauchenia denirdi ve bu türden, lama ve alpaka gibi modern hayvanlar ortaya çıktı. Hemiauchenia, modern torunlarından çok daha büyüktü, ortalama bir insandan daha uzundu. Bu dev yaratıklar, 25.000 yıl önce soyu tükenmeden binlerce yıl boyunca ABD’nin güney bölgelerinde dolaştılar.

3.Lamalar Güney Amerika’ya özgüdür

Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz lama inkâr edilemez bir Güney Amerika hayvanıdır. Lama Özellikleri arasında Daha spesifik olarak, İnka İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü And Dağları’ndaki Peru ve Bolivya bölgesinden geliyorlar. Lama nerede yaşar sorusunun cevabına gelince; Ataları milyonlarca yıl önce Panama’da yaşarken, bugün bildiğimiz çok daha küçük (ve şirin) hayvanlara dönüştüler.

4.Lamalar vahşi doğada yaşamaz

Gerçek şu ki, lama evcilleştirilmiş bir hayvandır. Vahşi doğada bulunsalar da artık vahşi hayvan değiller. And Dağlarında yaşayan halk uzun zaman önce lamaları evcilleştirdi ve onları mal taşımak için kullandı. Güçlü ve büyük bir hayvan olmayabilirler, ama 32 km’lik bir mesafede 34 kg kadar yük taşıyabilirler. Ancak bundan daha fazlasına zorlarsanız genellikle uzanıp tükürürler.

5.Lamalar birbirleriyle homurdanarak ile konuşurlar

Lamalar çok sosyal hayvanlardır, bu yüzden tükürme dışında başka bir iletişim yoluna ihtiyaç duymaları mantıklıdır. İletişim kurmanın yollarından biri, görünüşte farklı anlamlara sahip bir dizi tonda birbirlerine homurdanmaktır. Anne lamalar yavrularına mırıldanır, böylece onların kendisini tanımasını sağlar. Diğer zamanlarda homurdanmalar, stresli, sıkılmış, uykulu veya sadece bir şeyle ilgilendikleri zamandır. Ayrıca erkek lamaların orgling olarak adlandırılan başka bir sesi daha var ama bunu özellikle çiftleştikleri zaman kullandıklarından dolayı pek hoş bir ses değil.

6.Lamalar alpakalardan çok daha dosttur

Lamalar çok daha sosyal bir hayvan olsa da, alpakalar insanlarla yakın temastan hoşlanmazlar ve uzak durma eğilimindedirler. Lamalar alpakalardan o kadar farklıdır ki köpeklerle bile anlaşabilirler.

Bazıları, eğer lama kakası olmasaydı, Andes kültürünün gelişmeyeceğini söylüyor. Andes’teki yaşam kış boyunca soğuk ve serttir. Lama kakası neredeyse hiç kokusu olmadığından, iyi bir gübre olmasının yanı sıra harika bir yakıt kaynağıdır. Aslında, lama kakası o kadar faydalıdır ki halk dilinde lama fasulyesi denir.

7.Lama sürüsü sürekli değişen sosyal statülere sahiptir

Lamalarda, erkeklerin sürekli daha yüksek pozisyonlar için birbirleriyle mücadelede kullandıkları bir gagalama düzenleri vardır. Daha üst sıralarda yer alan lamalar daha düşük sıradaki lamalara tükürürler ve güçlü sosyal statülerini bu sayede gösterirler. Lamaların sosyal statülerini korumalarının ana yolu, birbirleriyle kavga etmektir ve bunlar oldukça gösterişlidir! İki lama kavgaya girdiğinde genellikle çok fazla tükürme, tekme ve hatta boyunlarıyla güreşirler. Dişlerini kavga sırasında sadece tükürüklerini yönlendirmek için kullanırlar ve birbirlerini ısırmazlar.

8.Bekçi köpeklerini unutun, şimdi bekçi bir lama alabilirsiniz

 

1980’lerden beri lamalar kendilerini bir sürü hayvanından oldukça farklı bir rolde buldular. ABD’deki koyun ve alpaka çiftçileri, koyun sürüsü içinde sadece bir tane lama olduğunda, bu lamanın inanılmaz bir bekçi olduğunu keşfettiler. Bunun nedeni ise, tek bir lamanın sürüye bağlanma ve onları koruma olasılığının daha yüksek olması. Oysa başka bir lama varsa sadece o lamaya bağlanır ve diğer hayvanları görmezden gelirler. Genellikle ABD’nin batı bölgelerinde vahşi köpekler veya çakallar gibi büyük yırtıcıların olduğu alanlarda kullanılırlar.

9.Lamalar da daha rahatlatıcı bir iş buldu

Lamaların üstlendiği çok farklı bir rol ise şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir tedavi hayvanı olması. ABD’nin bazı bölgelerinde, huzurevlerinde bulunan hastaları rahatlatan terapi lamaları bulabilirsiniz. Bu lamaların çok iyi eğitilmesi gerektiğini söylemeye gerek yok, özellikle tükürmeye ve insanların günlerini daha da kötüleştirmeye başlamadıklarından emin olmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu