Alışkanlık Özel

Amerika’nın En Eski 8 Hapishanesi

Amerika’nın en eski 8 hapishanesi, Amerika hapishaneleri, amerika hapishane isimleri, amerikan hapishanesi guantanamo vb… amerika hapishane bilgileri…

Amerika Hapishaneleri

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük ve meşhur hapishane sistemi pek çok kez küçük duruma düştü. Aslında Amerika, dünyadaki toplam mahkum sayısının yüzde 25’ine sahip olmasıyla dünyanın en büyük hapishanesi. Cezaevlerinin tarihi, ABD’nin tarihi ile yakından bağlantılıdır. 18. yüzyıldan önce, bugün bildiğimiz hapishaneler Avrupa ya da Amerika’nın sömürgelerinde yoktu.

Amerika’nın En Eski 8 Hapishanesi

1773’te kurulan Walnut Street Hapishanesi, Amerika’daki ilk hapishane olarak kabul edildi ve kısa süre sonra 1797’de Newgate’de Newgate hapishanesi bu hapishaneyi takip edildi. Bu listedeki cezaevlerinin birçoğu ceza sisteminin öncüleri arasında yer alıyor ve dünyadaki cezaevlerinde kullanılan çeşitli ceza teknikleri ve yöntemleri de buralarda geliştirdi. Bu tarihi hapishanelerden bazıları bugün hala faaliyettedir, bazıları ise müze olarak kullanılmaktadır.

8.Batı Virginia Eyalet Hapishanesi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 2

Açılma Yılı: 1876 – 1995’te kapandı (inşaat 1866’da başladı)

Yer: Moundsville, Batı Virginia

Durum: Kapalı. Şu anda turistlik ve kolluk eğitimi tesisi olarak kullanılıyor

Güvenlik Sınıfı: Yok

Batı Virginia Eyalet Hapishanesi, eyalette inşa edilen ilk hapishane idi ve Fallout 76 video oyununda yer alan Gotik tarzı bina dünya çapında büyük bir ilgi görmesine sebep oldu. 1995 yılında kapanmasından bu yana, Batı Virginia Eyalet Hapishanesi bildirilen hayalet olayları nedeniyle turistler için popüler bir yer konumuna geldi.

Batı Virginia Eyalet Hapishanesi’ni kurma planları 1866’da, Devlet Yasama Meclisi’nin Moundsville’in hemen dışında 10 dönümlük bir arazi satın almasıyla başladı. Burada geçici bir hapishane inşa edilirken, burada kalan mahkumlar bu heybetli gotik yapının inşasında kullanıldı. İdare binasının yanı sıra ilk hücre bloğu 1876’da tamamlandı ve Batı Virginia Eyalet Hapishanesi resmen açıldı. Zamanla, Batı Virginia Eyalet Hapishanesi karanlık bir üne kavuştu. Cezaevinde 36 cinayet işlendiği doğrulandı. Rekreasyon odası (“Şeker Kulübesi”) kumar oynamak, kavga etmek ve tecavüz etmek için kullanıldı. Buradan çok sayıda mahkum kaçtı.

7.Joliet Islah Merkezi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 3

Açılma Yılı: 1858 – 2002’de kapandı

Yer: Joliet, Illinois

Durum: Kapalı – çeşitli filmler ve TV şovları için set olarak kullanılmıştır; şimdi turlara açık

Güvenlik Sınıfı: Yok

 

Joliet Islah Merkezi, Batı Virginia Eyalet Hapishanesi’ne ilham kaynağı olan Gotik tarzı tarihi bir hapishane idi. Joliet Islah Merkezi, 1858’de Illinois’in ilk hapishanesinin yerine geçmesi için inşa edildi. Joliet Islah Merkezi’ndeki tesisler çok eskiydi. Öyleki tuvaletler 1910’a kadar kurulmamıştı.

Kötüleşmesine rağmen, Joliet Islah Merkezi 2002 yılına kadar açık kaldı ve çeşitli film ve televizyon programlarında yer aldı. Joliet Islah Merkezi kapatıldıktan sonra film seti olarak daha sık kullanıldı. Bunlar arasında en bilinen, bu eski tesisin Prison Break dizisinin ilk sezonunda kullanılmasıydı. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Joliet Bölgesi Tarih Müzesi, Joliet Islah Merkezi’nin halka açık turlar için kullanılmasını istiyordu ve 2018’de buraya müze görevlileri tarafından turlar düzenlenmeye başlandı.

6.San Quentin Eyalet Hapishanesi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 4
San Quentin Eyalet Hapishanesi

Açılma Yılı: 1852 – bina 1854’te tamamlandı

Yer: San Quentin, Kaliforniya

Durum: Operasyonel

Güvenlik Sınıfı: Minimum – maksimum (Erkekler)

 

San Quentin olarak adlandırılan San Quentin Eyalet Hapishanesi, Amerika’daki en kötü hapishanelerden biri olarak ün kazanmıştır. Hapishane ülkedeki en büyük ölüm sayısına ev sahipliği yapıyor ve yasa gereği, Kaliforniya’daki tüm idamların (hem erkek hem de dişi) San Quentin’de yapılması gerekiyor.

San Quentin’in kuruluşu, Kaliforniya şehrinin ortaya çıkmasıyla bağlantılıdır. 1852’de açılmadan önce, Kaliforniya suçluları hapishane olarak kullanılan gemilerde tutuluyordu. 1851’de devlet nihayet kalıcı bir hapishane kurmaya karar verdi ve izleyen yıl Point San Quentin yakınlarındaki 20 dönümlük bir arazi satın alındı. İlk mahkumlar 14 Temmuz 1852’de (Bastille Günü) gelecekteki San Quentin olarak adlandırılacak olan bölgeye geldiler ve ilk hücre bloğunu inşa etmekle görevlendirildiler. Yıllar boyunca, San Quentin, Charles Manson, Randy Steven Kraft, Richard Chase ve Scott Peterson dahil olmak üzere birçok önemli suçluya ev sahipliği yaptı.

5.Missouri Eyalet Hapishanesi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 5
Missouri Eyalet Hapishanesi

Açılma Yılı: 1836 – 2004’te kapandı

Yer: Jefferson City, Missouri

Durum: Kapalı – müze olarak hizmet veriyor

Güvenlik Sınıfı: Maksimum güvenlikli hapishane

 

 

 

2004 yılında kapanmadan önce, Missouri Eyalet Hapishanesi, Mississippi Nehri’nin batısındaki en eski hapishane idi. Cezaevinin inşaatı 1834 yılında başladı ve 1836’da ilk mahkum, Wilson Eidson, yeni açılan Missouri Eyalet Hapishanesine kabul edildi. Bu listedeki diğer eski cezaevlerinin çoğundan farklı olarak, Missouri Eyalet Hapishanesi, kadın mahkumları barındırmak için de kullanılıyordu çünkü o zamanlar kadınlar için federal bir tesis yoktu. İlk kadın mahkum, 1842’de Missouri Eyalet Hapishanesine geldi ve hapishane, 1960’ların başına kadar kadın mahkumları kabul etmeye devam etti.

Uzun tarihi boyunca, meşhur soylu Charles Arthur “Pretty Boy” Floyd ve Martin Luther King Jr. ve James Early Ray’i öldüren adam da dahil olmak üzere pek çok kişi Missouri Eyalet Hapishanesi’nde zaman geçirdi. Burası 160 yıldan fazla bir süredir devletin en güvenli hapishanesiydi ve şu anda hapishane müze olarak hizmet vermeye devam ediyor.

4.Doğu Eyalet Cezaevi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 6
Doğu Eyalet Cezaevi

Açılma Yılı: 1829 – 1971’de kapandı

Yer: Philadelphia, Pensilvanya

Durum: Kapalı – müze olarak hizmet veriyor

Güvenlik Sınıfı: Maksimum güvenlikli hapishane

 

 

Amerika’nın en ünlü ve en eski hapishanelerinden bir diğeri de, 25 Ekim 1829’da kapılarını açan şimdi kapatılmış olan Doğu Eyalet Cezaevi. Burası dünyanın ilk gerçek “cezaevi” olarak kuruldu ve hapishanenin tasarımı bundan ağır bir şekilde etkilendi. Philadelphia Derneği tarafından 18. yüzyılın sonlarında Kamu Cezaevlerinin Zararlarını Azaltmak için ortaya atılan fikirlerin sonucunda yapıldı.

Zamanın diğer cezaevlerinden farklı olarak, Doğu Eyalet Cezaevi, Philadelphia Derneği’nin fikirlerine dayanarak, yalnızca tam bir yalnızlığın suçluyu düzeltebileceğine inanıyordu. Bu sistem Pennsylvania Sistemi olarak tanındı. Her bir hücre, mahkumların diğer mahkumlar ve gardiyanlar ile arasındaki teması en aza indirgemek için ihtiyaç duyulan her şeyi bulunduruyordu. Bir banyo, yemek verilen ufak kapılar ve küçük bir egzersiz alanı. Bu sistem mahkumların birbirlerine veya personele zarar vermesini önlese de, mahkumlar sıklıkla deliriyorlardı. Sık sık isyanlar çıktı ve kaçanlar oldu. Nihayetinde, Doğu Eyalet Cezaevi, 1971’de kapatılmasından kısa bir süre önce standart bir hapishaneye çevrildi. Bugün Doğu Eyalet Cezaevi, tarihi bir müze olarak hizmet veriyor.

3.Sing Sing Islah Tesisi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 7
Sing Sing Hapishane

Açılma Yılı: 1828 – inşaat 1825’te başladı

Yer: Ossining, New York

Durum: Operasyonel

Güvenlik Sınıfı: Maksimum

Yaygın olarak Sing Sing olarak bilinen Sing Sing Islah Tesisi, Amerika’daki en eski hapishanelerden biri olmamasına rağmen en ünlüleri arasındadır. Sing Sing’in inşaatı 1825’te başladı ve 1828’de hapishane tamamlanana kadar inşaatta mahkumlar işçi olarak kullanıldı. Auburn Sistemi eski New York hapishanesinde uygulanmaya devam ederken, Sing Sing, mahkumların maruz kaldığı sert ve katı kuralları ile ün yapmaya başladı.

Burası 1891-1963 yılları arasında gerçekleşen 614 elektrikli sandalye infazı (8 kadın dahil) nedeniyle “Ölüm Evi” olarak da adlandırıldı. Hapishanede James Larkin de dahil olmak üzere Amerikan tarihinin en esrarengiz mahkumlarının yanı sıra Charles “Lucky” Luciano ve Louis “Lepke” Buchalter gibi mafya üyeleri de yattı. Son yıllarda, Sing Sing’in Amerikan ceza sisteminin geliştirilmesindeki önemi dolayısıyla hapishanenin eski ve terkedilmiş kısımlarından bazılarının bir müzeye dönüştürülmesi gündeme geldi.

2.Auburn Islah Tesisi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 8
auburn Islah Tesisi

Açıldığı Yıl: 1817

Yer: Auburn, New York

Durum: Operasyonel

Güvenlik Sınıfı: Maksimum

 

Auburn Islah Tesisi 1817’de açıldı ve o zamandan beri aynı noktada hizmet vermeye devam etti. Auburn hapishanesi, Amerikan ceza sisteminin öncülerinden biri olarak kabul edilir. Burası mahkumları bireysel hücrelere yerleştiren ilk hapishane idi. Ayrıca, akıl hastası mahkumları normal mahkumlardan ayıran ilk cezaeviydi. 1890’da Auburn Islah Tesisi, elektrikli sandalye ile bir mahkumu idam eden ilk hapishane oldu.

Ünlü olarak, Auburn Islah Tesisi, dünyadaki diğer cezaevlerinde uygulanan Auburn Sistemi olarak bilinen bir sistem geliştirdi. Temel olarak, Auburn Sistemi katı bir sessizlik politikası uygulayarak, mahkumları çizgili üniforma giydirerek ve onları cezaevindeki dükkanlarda çalıştırarak mahkumiyet duygularından uzaklaştırmaya yöneltti. Herhangi bir itaatsizlik fiziksel bir kamçılama ile cezalandırılıyordu. Sistem o kadar etkiliydi ki, Auburn Islah Tesisi, dünyanın her yerinde bulunan hapishane yetkililerinin burayı gezip fikir almalarına sebep oldu. Bu insanlık dışı koşulların tümü nihayet 20. yüzyılın başlarında kalktı.

1.New Jersey Eyalet Hapishanesi

Amerika'nın En Eski 8 Hapishanesi 9
New Jersey Eyalet Hapishanesi

Açıldığı Yıl: 1798

Yer: Trenton, New Jersey

Durum: Operasyonel

Güvenlik Sınıfı: Maksimum

 

 

New Jersey Eyalet Hapishanesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk hapishane olmasa da, 18. yüzyıldan beri hizmet vermeye devam eden en eski hapishanedir. Hapishane 1798’de New Jersey Cezaevi’nin evi olarak açıldı ve bu bina şu anda mevcut cezaevinin en eski kısmı. 1798’de açılan bu bina halen aktif olan hapishanenin bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren en eski binadır.

1832’de New Jersey Eyalet Hapishanesi, Kale Cezaevi olarak bilinen yeni bir hücre evi inşa etti. Mahkumlar, 1836’da Cezaevinde yeni Kale Cezaevi’ne taşınmıştır. Hapishanenin bekçisi için bir konut haline getirilen ön ev hariç, cezaevinin çoğu yıkılmıştır. 1979’da New Jersey Eyalet Hapishanesinin iki eski kısmına modern bir yapı daha eklendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı