Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir

Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir Pek çok insan kredi başvurusu iptal etme hakkından haberdar değildir. Ancak belli süreler içerisinde kredi başvurusunun geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Üstelik bu işlemi yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Kredi başvurusunu iptal etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

SMS, İnternet, ATM Kredi Başvuru İptali

Kredi başvurusu için pek çok yöntem olduğu biliniyor bu yöntemlerden bazıları internet üzerinden yapılmaktadır. Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir Bu şekilde yapılan başvurular ön onaya bağlı olarak belirlenir. Bu ön onay bilgilerinizin zaten bankada mevcut olasına bağlı olarak verilmektedir. Bu durumda kredi başvurusunu iptal etmek daha kolay olacaktır.

Ön onay alabilmek için öncelikle kredi notunuzu yüksek olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişir. Bu durumun temel nedeni ise borcun düzenli ödenip ödenmemesidir. 900 üzerindeki notlar kredi için ideal kabul edilir. Bu durumda ön onay sağlanacaktır.

SMS ile Kredi İptali Nasıl Olur

Bankaların müşterileri için sunduğu hizmetlerden birisi de SMS ile kredi vermektir. Bu sayede pek çok prosedürü aşarak kolaylıkla kredi alabilmek mümkündür. Bu süreçte onaylanan kredi yine ön onay olarak nitelendirilecektir. Bu durumda süreç belirtildiği gibi kendiliğinden biter. Ancak belgelerin teslim edilmesi ve kredinin onaylanması halinde kredi iptal dilekçesi sunmak gerekecektir.

Mobil Bankacılık Kredi İptali

Alternatif olarak kredi talebi sağlamak adına mobil bankalar tercih edilmektedir. Bunun sebebi daha avantajlı imkanlar sunmasıdır. Mobil cihaz üzerinden yapılan başvuruda hiçbir belge talep edilmeden paranın hesaba yatması söz konusu olabilmektedir. Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır Bu durumda müşteri temsilcisi sizi arayarak bilgilendirme yapacaktır. Hali hazırda size sunulmuş olan parayı kullanırsanız kredi iptali mümkün olmayacaktır. Ancak hiç kullanılamayan kredini yine kendiliğinden iptali söz konusu olabilmektedir. Öte yandan bankanız kredinizi hazır olarak bekletebilir. Bu durumda krediyi kullanmadığınız taktirde para yalnızca hesapta kalacak ve kredi çekmemiş gibi işlem göreceksiniz.

Kredi İptal İşlemi

Kredi Başvuru İptali Kaç İçinde Gerçekleştirilmelidir Online bankacılıkta başvurular kabul edilmiştir. Ancak yine de ilerleyen süreçte bankanız sizden gerekli belgeleri ister. Bu durumda belgelerin bankaya teslim edilmesi ve asıl onayın verilmesi için 10 ile 14 gün arasında bir süre vardır. Kredi Başvuru İptali  Bu süre içerisinde gereken belgelerin hazır edilmemesi kredinin iptal edilmesi demektir. Esas onay için banka şubesine gitmeniz gerekir. Gitmediğiniz taktirde onay iptal edilir. Ancak emin olmak adına banka ile görüşmekte fayda var.

Şubeden Kredi Başvuru İptali

Bu durumda iki seçenek karşınıza çıkar. Birinci seçenekte bankanızın krediye onay vermeden önce iptal etmesini sağlamaktır. Bunun için bankaya başvurarak kredi iptal dilekçesi sunmak gerekecektir. Ancak kredinizin onaylanması halinde belli süre içerisinde yine de iptal etmek söz konusu olabilir. Bunun için hesabınıza gönderilen paraya hiç dokunmamış olmak gerekir. Tüketici hakları kanununa göre kredi kullanıcılarını korumak adına bir düzenleme ilan edilmiştir. Bu düzenlemeye göre 14 gün içerisinde kredinin iptal edilebilmesi söz konusudur. Bu şartlarda sağlana kredi iptali için herhangi bir ceza ödemesi yapılmayacaktır.

Kredi iptali için verilen 14 gün süre sözleşmenin yapıldığı tarih baz alınarak belirlenir. İptal sürecinde bankadan bazı ödemleri talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu tutarlar faiz tutarı, kamu ödemeleri ve üçüncü kişilere yapılan ödemeler olarak belirtilir. Bu ödemeler haricinde herhangi bir tutar talep edilemez.

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir
Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir

14 Günü Geçtiğinde Kredi Nasıl Kapatılır?

Bu konuda belirtilen süre 14 gündür. 14 günü geçmesi halinde kredinin iptali söz konusu değildir. Ancak krediyi kapatmak yine de mümkün. Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir Bu durumda ödenen paraya hiç dokunulmamış olmak gerekir. Daha sonra kapatma sürecine kadar olan faiz miktarı ile masrafların bankaya ödenmesi gerekir. Konut kredisinin bu durumda geçerli olmadığını söylemekte fayda var. Yani 14 gün geçmesi halinde konut kredisi cezasız kapatılamaz. Böyle bir durumda erken kapatma cezası ismi verilen bir miktarı ödemek zorunda kalırsınız. Çünkü konut kredisi diğer kredilerden farklı olarak bazı işlemlere tabidir.

Kredi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar

Konut kredisinin erken kapatma cezasını belirleyen iki unsur vardır. Birincisi borcun miktarı ikincisi ise vadenin ne kadar olduğudur. Vadesi 36 ay ve daha az olan konut kredileri için borcun %1’i 36 ayın üzerindeki vadeler için ise %2’si ödenir. Borcun peşin olarak ödenmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Masrafsız Bankacılıkta Kredi İptali

Masrafsız bankacılık şube olmadan kredi talep etmeyi sağlamaktadır. Bu bakımdan sunduğu özel avantajları da düşünerek pek çok insan bu yöntemleri başvurmayı tercih etmektedir. Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılabilir Bu bakımdan talep edilen kredinin iptal edilmesi yine aynı hususta düşünülecektir. Mobil bankacılık üzerinden talep edilmesine benzetebiliriz. Alınan krediyi hiçbir işlem yapmadan tutmak geri ödeme sorunu oluşturmaz. Ancak krediyi iptal etmek adına müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekebilir. Öte yandan masrafsız bankacılıkta kullanıcılara kredi kartı verildiği de bilinmektedir. Bu durumda kredi kartının iptal edilmesi de söz konusu olacaktır. Kredi kartını iptal ettirmek için borcun tamamının ödenmesi gerekir. Ancak en azından kartın kullanıma kapatılması ve ardından borcun ödenmesi söz konusu olabilmektedir.

Müşteri Temsilcisini Arayarak Kredi İptal Edilir mi

Banka şubelerinden yapılan krediler için onayanda önce dilekçe vermek gerekecektir. Ancak onay çıkmışsa iptal için yine de bankaya başvurmak gerekir. Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır Bu durumda müşteri temsilcisi yoluyla kredi iptal etmek mümkün değildir. Ancak bilgi edinmek adına müşteri temsilcisi ile görüşmek fayda sağlayabilir.

Mobil cihazlar üzerinden yapılan kredi taleplerinde müşteri temsilcisini arayarak kredi talebini iptal ettirmek mümkün olabilmektedir. Diğer taraftan mobil cihazlar üzerinden de bu iptali gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir.

Her türlü kredi iptali için müşteri temsilcisini aramakta fayda var. Bahsedildiği üzere ön onaydan geçen krediyi iptal ettirmek için müşteri temsilcisini aramaya gerek yoktur. Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir Ancak kredinin iptal olduğundan emin olmak adına müşteri temsilcisini aramakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu