Arnavutluk Para Birimi-Arnavutluk’un Para Birimi Nedir

Arnavutluk para birimi, Arnavutluk’un para birimi nedir, 1 Arnavutluk Leki’nin kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk para birimi, kısaltılmış hali ALL olan Arnavutluk Leki‘dir. Lek’in alt birimi qindark olarak adlandırılmıştır ve 1 Lek 100 qindarka eşittir.

Arnavutluk Leki, ilk olarak Şubat 1926’da tanıtılmıştır ve o günden beri Arnavutluk’un resmi para birimidir. Lek henüz Arnavutluk para birimi değilken, yani 1. Dünya Savaşı öncesinde, Osmanlı para birimi kullanılmaktaydı.

1 Lek madeni parasının üzerinde İskender bulunmaktadır. Ön tarafında İskender portresi, arka yüzünde ise at üstünde İskender motifi göze çarpmaktadır.

Arnavutluk para birimi, son yılların gözdesidir. Tüm grafiklerde yeşil ışığı yakmış ve değer kazanmaktadır. Türk Lirası karşısında 3.5 katına çıkan değeri ve ABD Doları karşısındaki %10’luk artışı, Arnavutluk Leki’ni gayet iyi bir yatırım aracı yapıyor.

Arnavutluk Leki ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Arnavutluk Leki’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Arnavutluk Leki kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu