Köpeklerin Neden Bıyıkları Vardır

Köpekler Neden Bıyıklardı Vardır

Bıyık, pek çok köpek sahibi için evcil hayvanının yüzündeki sevimli gösteren başka bir özelliktir. Ama köpekler için bundan daha fazlasıdır. Köpeklerin bıyıkları, dünyayı algılama şekilleri için oldukça önemli bir detaydır. Peki köpeklerin neden bıyıkları vardır sizce?

Köpeklerin bıyık tüyleri ve kaş tüyleri, vücutlarını kaplayan tüylerden farklı özelliklere sahip. Bu kıllar uzun ve sert olduğu gibi köpeğin derisinin altındaki sinirler ile temas halindedir. Köpeklerin bıyıkları mama kabına ya da herhangi birinin eline sürtündüğünde duygusal bilgiyi beyne iletir ve köpek bu şekilde önünde ne gibi bir şey olduğunun değerlendirmesini yaparak anlayabilir.

Bir nesneye patisi ile dokunmasa bile bıyıklarının yardımıyla nesnenin ne olduğunu çözebilir. Bıyıkları havadaki küçük hareketleri kaydedecek kadar hassastır. Bu özelliği ile köpeklerin yakındaki tehlikeleri ve tehdit oluşturacak unsurları algılamasını sağlar. Bir köpeğin bıyığındaki hassasiyet ile insan parmak ucunun hassasiyeti karşılaştırılmıştır.

Köpekler ve İnsanların Duyuları Arasındaki Farklar

Köpekler ve insanlar çevrelerini farklı şekilde algılar ve hissederler. Köpeklerin siyah-beyaz gördüğü söylense de yalnızca renk algıları insanlara göre daha kuvvetsizdir aynı zamanda insanlar kadar keskin göremeyebilirler. Dokunma noktasında da insanlardan zayıf olan köpekler bu eksiklikleri diğer duyuları ile sağlamaktadır. Köpekler, bıyıkları sayesinde karanlıkta daha iyi gezinebilir, dar alanların boyutlarını ve sığıp sığamayacağını ölçebilir, tehdit unsurlarını algılayabilir ve avlarını izleyebilir. Hayatta kalmaları için şart olmasa dahi iletişim kurmaları ve yaşam kalitesi için bıyıklara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca köpeklerin bıyıkları ile duygularını da ifade ettiği biliniyor. Tehdit altında olduğunu hisseden bir köpeğin bıyıkları öne doğru kıvrık olabilir.

Köpeklerin Bıyığı Kesilebilir Mi?

Köpeğinizin bıyığını kesebilirsiniz ancak Amerika Veterinerlik Merkezi, evcil hayvanınız rahatsız hissedebileceğinden dolayı bunu önermemekte. Ancak köpeğin bıyıklarının kesilmesi durumunda endişelenmemesi çünkü köpek bıyıklarının zamanla tekrar uzadığını ve eski boyutunu aldığını söylemiştir.

 

 

Kaynak:1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu