Kanada Para Birimi-Kanada’nın Para Birimi Nedir

Kanada para birimi, Kanada’nın para birimi nedir, 1 Kanada doları kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Kanada Para Birimi

Kanada para birimi, kısaltılmış hali CAD olan Kanada Doları‘dır. Kanada Doları $, C$, CA$, CAN$ işaretleri ile sıklıkla gösterilir. Sent, Çeyrek, Dimel, Nikel gibi alt birimleri vardır. Konuşma dilinde Loonie ve Toonie takma isimleri ile de kullanılabilir. Resmi kullanım yerleri Kanada ve Saint Pierre’dir. Basım iznine sahip tek yer Kanada Bankası’dır. Kanada Doları tüm Dünyadaki para rezervlerinin %2’lik bölümünü oluşturur ve en çok işlem gören 5. para birimidir.

1950’li yıllarda ülkenin tartışma konusu ABD ondalık sistemine mi İngiltere Sterlinine mi geçilmeliydi. Uzun süren polemikler ABD ile gelişen ekonomik faaliyetler ve sıcak ilişkiler sonucu yavaş yavaş ABD tarafına doğru asimile oldu. Kanada Doları ilk zamanlarından itibaren enflasyon sıkıntısı çekmemiş güçlü bir para birimidir. 2006 yılında yalpalasa da 2007 senesinde %23’lük artışla toparlamayı bilmiştir. Yine aynı sene Kanada Doları ilk kez ABD Dolarının üzerine 30 sene sonra çıkmıştır.

Kanada Doları ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Kanada Doları’nın kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Kanada Doları kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu