VPN Nedir-VPN Neden Kullanılır?

Vpn Ne İşe Yarar

VPN Nedir? VPN Neden Kullanılır? Günümüzde sayıları hızla artan internet kullanıcıları internette sörf yaparken kimlik gizleme olayına önem veriyor. İnsanlar neden bu sanal alemde gizlenmek istiyorlar? Elbette saldırılardan ve izlemelerden korunmak için. Çünkü statik ip ile veya VPN olmadan kullanılan dinamik ip adresi ile dünyanın her yerinden bağlantılarınızın kaynağı adresiniz görülebilir.

VPN Nedir? VPN Neden Kullanılır?

Reklam bombardımanından korunmak günümüzde bir ihtiyaç haline geldi. VPN Nedir? VPN Neden Kullanılır? AI yapay zeka uygulamaları sayesinde, internette arattığınız bir konu ile ilgili olarak avcılar sizi bulur ve arama yaptığınız materyal ile ilgili olarak reklamlar gönderirler. Bu reklamlar tıpkı Youtube videolarındaki gibi, sıkıcı boğucu bir hal alır.

Vpn Ne İşe Yarar

Gerçek şu ki günümüzde Adguard gibi programlar, tüm reklamlardan şimdilik bizi ücretsiz kurtarıyor. Vpn Ne İşe Yarar Ya da Brave browser ve Opera Browser ile gerekli ayarlamaları yaparak, reklam musallatından kurtulabiliyorsunuz. Ama VPN nin kullanımının başka amaçları da var.  Opera tarayıcısında programa entegre edilmiş bir sanal VPN var ve belli bir yere kadar iş görüyor.

Veri hırsızlıkları ve veri casusluğu gibi büyük sorunlardan kaçmak için düzgün bir VPN hizmeti almak gerekiyor. Ama bu hizmeti veren tüm şirketlerin sizi yüzde yüz gizledikleri de bir muammadır.  Kesin gizlilik pek mümkün değildir.

VPN Neden Yaygın Olarak Kullanılıyor?

Web ortamı tam güvenlikli ve kötü sürprizleri olmayan cennet vari bir ortam değildir, burada her tür insan cirit atıyor. Saldırganlar da öyle. Bu yüzden insanlar güvenlik istiyor. Kredi kart bilgilerinizin veya kimlik bilgilerinizin bu kötü saldırganlar tarafından alınması, teşhir edilmesi size büyük yükler getirebilir. Bundan korunmanın yolu da VPN hizmetlerinden yararlanmak.

İşte tam da bu noktada son yıllarda oldukça önem kazanan VPN hizmetleri devreye giriyor. Giderek daha fazla kullanıcı İnternet’te kendi mahremiyetini korumak istiyor.. Bu tür yazılımlar, kendi IP’nizi başka bir IP adresiyle değiştirmenizi sağlar. İnternette bir nevi anonim sörf yapmanız sağlanıyor. Tabi bu iş para karşılığında yapılıyor. Sistem çok basittir ve internet hız kesilmesine yol açmadan web ortamında bir basamak daha güvenli bir şekilde gezinebiliyorsunuz.

Peki ya ücretsiz VPN sağlayıcıları neden tercih edilmiyor? Bu sağlayıcılara aşırı yüklenme oluyor ve istediğiniz gizlilik sağlanamıyor. Hızınız da daha düşük oluyor. Bu sistemlerin geliri illa ki bir yerden olacak ve reklam gelirleri hemen aklınıza gelmeli. Vpn hizmet sağlayıcıları genel olarak aynı hizmeti verirler arada ufak farklar vardır.

Bu serverlara bağlanmak için aylık bir kaç Euro harcama yapmayı göze almanız gerekir. VPN Nedir? VPN Neden Kullanılır? Sonuçta ip adresiniz ve neler yaptığınızın kaydı, üçüncü taraflardan gizli kalsa da, güvenliği ihlal edecek girişimleriniz için bilgileriniz tamamen gizli tutulmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu