Annesinin Yuvadan Attığı Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor?

Annesinin Yuvadan Attığı Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor? Belgesel filmleri izlemeyeniz ve bu belgeselleri sevmeyenimizde yoktur. Hayvanlar âleminde izlediğimiz yaşam savaşları bizi bazen üzer bazen de hayretler içerisinde izleriz. Aslında bütün belgesellerde kuşları hayatını verdikleri yaşam savaşları gösterdikleri olağan üstü çabaları bir doğa sistemidir. Sadece hayvanlar değil bütün canlılar için geçerli olan hayatta kalma mücadelesi bazı gereklilikleri bazı mecburiyetleri beraberinde getirir. Mesela Annesinin Yuvadan Attığı Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor?

Annesinin Yuvadan Attığı Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor?

Gerçeği söylemek gerekirse kuş yavruları bizim sandığımız gibi yuvalarından atılmıyorlar. Hayatın her aşamasında olmazsa olmaz olan eğitim bütün canlılar için geçerlidir. Kuş yavrularının büyüyüp uçması için için gerekli olan bütün ihtiyacını anne kuş ve baba kuş olması gerektiği gibi yapıyor ve bu önemli görevlerini ebeveyn kuşlar yerine tam manası ile yerine getiriyorlar.

Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor?

Özellikle yaz aylarında uçmayı bilmeyen kuşlarla çok karşılaşırız. Hemen paniğe kapılır napalım nasıl yapalım diye kuş yavrularını korumaya geçeriz. Evet, bunu acıma duygusu ile hepimiz yapar hepimiz aynı tepkiyi veririz. Aslında insan olunun doğaya verdiği zararları hepimiz biliyoruz.

Doğanın dengesi içerisinde yaşayan kuşlarda kendi yaşam savaşlarını ve hayat da kalma mücadelesi veriyorlar. Biz uçamayan kuşları şehir hayatımızın içerisinde gördüğümüz için doğal olarak annesi ölmüş ve ya yuvaları bozulmuş ya da her hangi başka bir olaydan dolayı olmaması gereken yerlerde kuş yavrularını görür ve yardım etmek isteriz. Zaten bu bizim meselemiz dışında ayrı bir konu. Bizim esas konumuz kuş yavruları uçmayı nasıl öğrenir?

Doğada hayatta kalma mücadelesi veren kuşlar, ebeveyn kuşlar tarafından tam olması gerektiği gibi itina ile beslenip, bin bir çile ile büyütülürler. Ancak yavru kuşlar büyüyüp, artık tek başlarına uçma aşamasına geldikleri zaman, anne kuşlar yavrularına diğer gereksinimleri tek tek öğrettiği gibi uçmayı da öğretir ve kendilerinden bağımsız yaşamalarını sağlarlar.

Yavru kuşların bütün kuşlarda olduğu gibi zaten genetik olarak uçma yetenekleri mevcuttur. Anne kuşlar sadece yavrularına uçmayı öğretmek için fazla uzaklaşmadan bir adım geri çekilerek yavrularının uçuş eğitimlerini kendi başlarına becerebilmelerini izlerler. Tabi yavru kuşların uçuş eğitimleri sırasında yuvalarından düşmeleri gayet doğaldır. Hatta yavru kuşlar bir kez değil birçok kez yuvalarından düşerler.

Ama sala anne kuş yavrusu uçmayı öğrenmeden yavrusunu terk etmez. Sadece yavrusu uçmayı öğrenmeye çalışırken biraz uzağından yavru kuşu izler. Annesinin Yuvadan Attığı Kuşlar Uçmayı Nerden Öğreniyor? Bir sürü denemeler yapan yavru kuş sonunda uçmayı tek başına öğrenir ve sonunda yuvasını kendisi terk eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu