Web3 nedir?

Web3 nedir? Web 3.0 olarak da yazılan web3 terimi, öncelikle 2014 yılında bilgisayar bilimcisi ve ethereum ortak yaratıcısı Gavin Wood tarafınca “Insights into a Modern World” isimli blogunda yer alan bir yazıyla tasarlandı. Buna “Snowden sonrası” bir internet adını verdi – Edward Snowden ve veri gizliliği geçen sene manşetlere çıktı. Blockchain teknolojisi üstünde çalışan İnternet’in yeni, merkezi olmayan bir yinelemesidir.

Web3 nedir?

Wood, kişisel bilgilerimizin gizliliği ve çevrimiçi etkinliğimiz ile alakalı varsayımlarımızı yine incelerken, “hiçbir hükümete veya kuruluşa makul bir şekilde güvenilemeyeceğinden, sistemi önceki varsayımlarımızı matematiksel olarak yürütmek için tasarlıyoruz” diye yazıyor. Web3 nedir? Esasen, web3 altında, verilerimizle tam olarak ne olduğunu biliyoruz. Wood, veri gizliliğine ayrıca, kullananların web’e reel kimlikleri yerine takma adlarla bağlanacakları anlamına gelen çevrimiçi takma adlara da vurgu yaptı.

Web3 nedir?
Web3 nedir?

Web3

Web3 o zamandan beri savunucuları için yeni bir anlam kazandı. Yalnızca verilerinizi yönetmenin bir yolu değil, bununla beraber web3, internetin sahipliğini tekrar dağıtmanın bir yoludur. Bir web3 altyapı firması olan Ankr’ın ürün başkanı Josh Neuroth, “web3’ün bütün amacı, mülkiyeti ve karar verme periyodunu küçük bir grup insandan camianın eline almaktır. Bu fazlaca demokratik” diyor.

Web3’ün önceki internet biçimlerinden farkı nedir?

Web3’teki yenilikleri anlamak için nereden geldiğimizi algılamak destek olabilir. Web3 nedir?  Şimdi internet 1.0 olarak adlandırılan dünya genelinde ağın ilk birkaç yılında, çoğu web sitesi salt okunur internet sayfalarıydı. Bu, sayfaların etkileşimli olmadığı, sadece okunmaları gerektiği anlamına gelir. Kullanıcılar tamamen tüketicilerdi. Web’in ilk sürümüyle ilgili sıkıntı, kendi internet sayfanızı oluşturmanın ve web’in bu sürümüne katkıda bulunmanın önemli miktarda teknolojik bilgi gerektirmesiydi.

 

Web3 Gereklimiydi?

Şu anda kullandığımız internet sürümü olan Web 2.0, kullanıcıların okumanın yanı sıra “yazması” için işlevsellik ekledi. Web Tasarım Web sayfası sahipleri, gönderilerinin ne kadar popüler olduğuna ilişkin ölçümleri tıklamalar ve yorumlar yoluyla görebilir.

Aynı zamanda sosyal medyayı doğurdu ve web 1.0’da teknik bilgi birikimine sahip olmayan kişiler için içerik oluşturmayı erişilebilir hale getirdi. Web3 nedir?  Bu platformlar içerik meydana getirmeye erişim sağlarken, hem de verilerimizi alır ve başka ne tüketmek isteyebileceğimizi idrak etmek için kullanır. Şirketler de bu verileri reklamcılara satarak para kazanıyor. Web’in bu versiyonunda, kullanıcılar ancak tüketici değil, bununla birlikte ürünlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu