Berat Kandili ve Faziletleri

Berat gecesini faziletleri

Berat Kandili  Şaban ayının 15. gününe tekabül eden Berat Kandili Ramazan ayının habercisi niteliğini taşır. Berat Kandili ve Faziletleri Berat gecesi anlamı olarak ‘temize çıkma’ anlamı taşımakta olup Müslümanlar için ‘arınma gecesi ‘ olarak telaffuz edilmektedir. Bir başka ifadeyle berat kelime sözlük anlamı ifadesiyle suç, günah ve hastalıktan kurtulmak berat etmek anlamları taşımaktadır. Berat kandilinde Kur’an-ı Kerim dünya semasına bir bütün olarak indirildiği mübarek bir gecedir. Günahların bağışlandığı bu gecede dua edilip, geçmiş günahlarımız için tövbe edilmedir. Ellerin semaya açıldığı bu gecenin gündüzünü oruçlu geçirmek faziletlidir.

Berat Kandili ve Faziletleri

2023 yılı için Berat Kandili Şaban ayının  15. günü olan pazartesi günüdür. Berat Kandili ve Faziletleri Berat gecesinin faziletlerini maddeler halinde inceleyim ve  duası  kabul olmayacak kimselerede hep birlikte bakalım.

Berat Kandili ve Faziletleri
Berat Kandili ve Faziletleri

Berat gecesini faziletleri

 1. Af, arınma, temize çıkma, tövbelerin kabul oluğu bir kurtuluş gecesidir. Müslüman kimselerin bu gece kaza ve nafile namazlarını kıldıkları, dua ile geçirdikleri takdirde tövbelerinin kabul olacağı müjdelenen bir gecedir.
 2. Kur’an-ı Kerimin Peygamber Efendimize indirilmeye başladığı gecedir.
 3. Berat kandilinin gündüzünü oruçla geçirmek gecesini ibadetle geçirmek çok sevaptır.
 4. Kadir gecesinden sonra en faziletli gece berat gecesidir.
 5. Ramazan-I Şerifin habercisidir. Ramazana temiz ve günahlarımızdan arınmış bir şekilde çıkmak için berat gecesi müjdelenmiştir.
 6. Allah’ın yeryüzüne kullarını affetmek için iner ve Ben-i Kelb kabilesinin koyunlarının sırtındaki tüyler sayısınca insanı bağışlar. Birçok müslümanın tövbesi kabul edilir ve günahları bağışlanır.
 7. Berat gecesinin bir gün öncesini oruçlu geçirmek sünnet olup kandil günü oruçlu olmakta çok faziletlidir.
 8. Rızık isteyen, sıkıntılı olan, sağlık isteyenlerin duasının kabul olacağı gecedir. Ki bu nedenle berat kandili gecesini temiz kalple ve bol bol ibadetle geçirmek gereklidir.
 9. Müslümanların toplu affedildiği faziletli bir gecedir.
 10. Rahmet yağdığı bir gecedir.

Berat gecesinde kimler affedilmez?

 1. Allah’a şirk koşan kimseler. Allah’ın birlik ve dirliğini kabul etmeyip başka tanrılara inananlar.
 2. Büyü ve fal yapıp bakan kimseler. Büyü ve fal işiyle uğraşıp bunlara inanalar.
 3. Müslüman’a kin besleyenler, ezandan rahatsız olanlar, İslami emirlerden rahatsız olanlar. İslama karşı gelip emir ve buyruklarına karşı gelen kimseler.
 4. Alkole devam edenler. Sürekli alkol alıp alkolden dini için vazgeçemeyenler.
 5. Anne ve babaya isyan edip kalplerini kıranlar.
 6. Zinaya ve harama devan edenler. Büyük günahlardan olan zinaya devam eden kimseler ve tövbe etmeyenler.
 7. Akrabaları ile istibatlını kesen kimseler. Akrabasına kim besleyip gördüğünde selam dahi vermekten kaçınan kimseler.

İslam dini sevgi, barış, paylaşma ve yardımlaşma dinidir. Temiz kalple tövbe edenlerin bağışlandığı ve günahlarının affedildiği bu gecenin gündüzü oruçlu gecesini ibadetli geçirmek çok önemlidir. Rabbim kimsenin duasını geri çevirmez onun için en hayırlı zamanı bekler. Berat Kandili ve Faziletleri Rabbim kalplerimize güzellik, vatanımıza birlik beraberlik ve bizleri İslamın  yolundan ayırmasın. Berat kandiliniz mübarek olsun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu