UYKUYA DALMANIN YOLLARI

Uykuya Dalma Yöntemleri

Uykuya dalmanın yolları Uyku sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Çoğu zaman uykusuz olduğumuz bir gün bizim için normal günlerden daha uzun gibi gelir, daha bir yorucu geçer. Aslında uykuya dalma süresinin uzamasının bir çok nedeni var, ancak bugün biz sizi bunlarla yormayacak, pratik bir şekilde nasıl uykuya dalarım? Sorusunun cevabını vereceğiz.

UYKUYA NASIL DALABİLİRİM

Birçok insan uykuya dalmakta zorluk çeker, siz de onlardan biri misiniz? Doğru yerdesiniz, sizin için hızlı ve etkili bir şekilde uykuya dalmanın yollarınından üç tanesini listelidik. Bu uykuya dalma yollarını deneyecekleri mışıl mışıl bir uyku bekliyor. Hazırsanız başlıyoruz.

1.UYUDUĞUNUZ ORTAMI DÜZENLEYİN

Uykuya dalmayı etkileyen en önemli  faktörlerden biri uyuduğunuz ortamın düzeni ve hijyenidir. Sağlıklı bir şekilde uykuya dalmak istiyorsanız uyuduğunuz ortamda şunları yapın:

  • Yatağınızı vücudunuza göre ayarlayın. Vücudunuzun belirli noktalarında yer alan basınç bölgelerine yatağınızın basınç yapmasını sağlamak için yastık ve yatak pedleri kullanın.
  • Yatağınız eskiyse değiştirin. Eskimiş bir yatak, sizi rahatsız eder ve uykuya dalma sürenizi uzatır.
  • Size iyi gelebilecek yastık kullanın. Boynunuzu düz tutmayan yastıklardan kaçının, uykuya dalma sürenizi kısaltmak için başınızın düz konumda olması gerekir.
  • Karanlık ve sessiz bir ortamı yatak odası olarak seçin. Karanlık ve sessizlik uykuya dalma sürenizi kısaltacaktır.

2. DÖRT-YEDİ-SEKİZ YÖNTEMİ

Dilinizi damağınıza değdirin ve bütün işlem boyunca dilinizi damağınızdan çekmeyin. Burnunuzdan dört saniye boyunca nefes, nefesinizi yedi saniye boyunca tutun ve sekizinci saniyede nefesinizi verin. Bu metodu dört defa arka arkaya tekrarlayın, aradaki büyük değişimi görmeden uykuya dalacaksınız. Üzerinize çöken ağırlık sayesinde uykuya dalmak sizin için artık problem olmayacak. Bu yöntemi üç günden az olmamak üzere denemenizde büyük yarar var.

3.AYAKLARA MASAJ

Vücudumuzda yer alan damarlarımızın hepsi ayaklarımızın tabanından geçer. Ayaklara ve ayak parmaklarına yönelik bir masaj vücudu mayıştırır, rahatlatır. Uykuya dalmanın yolları Uykuya dalmayı kolaylaştırmak ve hızlandırmak istiyorsanız, komidininizin çekmecesinde bulunduracağınız bitkisel yağlar yardımıyla ayak parmaklarınıza ve ayaklarınıza yapacağınız masaj uykuya geçiş için size ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu