Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız

YAŞLANMAYI DURDURMAK İÇİN İZLENECEK ADIMLAR

Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız Sizlere bu önemli 10 adımı listeliyoruz. Yaşlanmayı erteleyerek ve sürekli genç görünmek kim istemez. İşte size bir fırsat! Bu 10 maddeye sizde hayatınızda yer verin daha genç ve fit olmanın öz güvenini yaşayın.

Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız

Geç yaşlanmak ve sürekli genç görünmek isteyin yeter. Üstelik gençlik formülü için para harcamanıza da hiç gerek kalmayacak. Bir Dr. Fizyoterapist uzmanı olan Gamze Şenbursa’nın tavsiyelerine kulak asarak yaşlı görünmenin ve yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

YAŞLANMAYI DURDURMAK İÇİN İZLENECEK 10 ADIM!

TATLIYLA VEDALAŞIN

Amerikalılar senede 68,04 kilogram şeker tüketir bu da toplam kalorimizin ortalama % 18’i demek oluyor. Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız Bu oranın obeziteden başlayarak, tip2 diabete kadar birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiği biliniyor. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak demek sigara içmek kadar kırışıklıkların oluşmasına da neden olmak demektir. Şeker, kollajen ve elastendeki proteinlere hücum ederek glikasyon adı verilen bir durum oluşturup cildin daha yaşlı görünmesine sebep olur. 35 yaş ve sonrasında fazla şeker tüketiminden kaynaklı yaşlanma etkileri hızla görülmeye başlanır.

    Her gün en fazla 25 gram şeker tüketin. Lifli gıdalar şeker emilimini azaltır. Buna örnek, portakal ve portakal suyu arasındaki fark gibi diyebiliriz. Portakal suyu, kola ile eşdeğer şeker içeriğine sahiptir. Şeker ihtiyacınız arttığında genellikle vücut susadığını hisseder bu durumda tatlı bir şey yemek yerine bir bardak su yada maden suyu içmenizi öneririz. Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız Eğer bu da işe yaramazsa bir parça bitter çikolata yada böğürtlen/çilek gibi orman meyvelerini tüketebilirsiniz.

Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız
Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız

SEVDİĞİNİZ İŞTE ÇALIŞIN

Zevk almadığınız, çok çalışmak zorunda kaldığınız işler aşırı stres nedeni ile yaşlanma yada kalp hastalıkları riskini arttırır. Yoğun iş temposundan kaynaklı, vücudun uzun süreli kronik stres altında kalması beynin fonksiyonelliğini de azaltır.

     Eğer stresli bir ortamda çalışmak zorunda kaldıysanız (iş yükü, yoğun seyahat programı, zor bir patron gibi) sizi mutlu edecek aktivitelerin bir listesini çıkarın. YAŞLANMAYI DURDURMAK İÇİN İZLENECEK 10 ADIM! Yazımızı mutlaka paylaşın  Arkadaşlarınızla veya sevgilinizle bir öğlen yemeği yada en sevdiğiniz çayı iş gününe ekleyebilir ve iş stresinden birazda olsa kaçma fırsatı yakalaya bilirsiniz. Yaptığınız işten şikayetçi olmak ve stres altında kalmak, sizi daha depresif bir ruh haline sokabilir. Sizi mutsuz eden fikirlere karşı, pozitif düşünerek, tüm şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz, yada siz en iyisi bu sorunlarla karşılaşma riskini hiç almayın ve imkanınız varsa yalnızca sevdiğiniz işi yapın bizden söylemesi.

KIZARTMA, KAVURMA, IZGARA VE KONSERVEYE DİKKAT EDİN

Vücutta şeker ve protein arasındaki kimyasal olayların sonunda, ileri glikasyon ürünü (AGE) olarak adlandırılan yapışkan posalar oluşur. Bu posalar komşu protein iplikleri arasında normal dışı çapraz bağlar kurarak bu proteinlerin yapısını esnek/elastik yapar ve normal fonksiyonları kısıtlar. Bu durum derinin yaşlanıp kırılmasından ve sarkmasından Alzeimer oluşumuna kadar birçok hastalığa neden olur.

Karamelleşme, kızartma, ızgara, işlenmiş ve konserve işlemi esnasında ısıtılan besinler kavurma, işlenmiş besinler AGE oluşumuna neden olur. Yaşlanmayı Durdurmak AGE oksidasyonu ve inflamasyon artırabilir kalp, yaşlanma, beyin, eklem ve kemik, insülin direnci, böbrek, anemi cildi etkileyen ve yaşa bağlı hastalıkların oluşmasına neden olan bir durum yaratır.

AGE tüketimini sınırlandırmak için en iyi yöntem mümkün olduğu sürece çiğ yemektir. Yiyecekleri pişirmeden önce, su bazlı yöntemle ( kaynatma yada buharda) pişirin veyahut sirke, limon suyu ile marine edin. Anti-inflamatuar ve antioksidan içerikli gıdalar tüketmek AGE’nin neden olduğu ve oksidasyonu ve inflamasyonu azaltmaya destek olur. Tatlı patates, çilek, yeşil yapraklı sebzeler ve domates tüketin.

DİRENÇ EGZERSİZLERİNE BOL VAKİT AYIRIN

Kadınlar 30 yaşından itibaren kas kütlelerinin yaklaşık olarak %5’ini her on yılda bir kaybederler. Bu kaybı önlemenin tek çözümü dirençli spor egzersizleri yapmaktır. Bu tür egzersizlerin kas kitlenizi artırabileceği ve azalmasını koruduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Güçlenme antrenmanı, güç ve enerjinizi arttırmak ve kemik yoğunluğu oluşturmak için harika bir yöntemdir. Aynı zamanda dengeyi arttırır, metabolizmayı çalıştırır ve kalp hastalıklarını da büyük ölçüde önlemeye yardımcı olur. Daha fazla kas kitlesi daha az cildin sarkması anlamına gelir.

Haftada 3 defa 20 dakika süresince kendi vücut ağırlığınızla, dirençli bantlarla ve dambıllarla egzersiz yapın. Haftada 5 gün olmak üzere egzersiz programınıza kardio antrenmanı dahil etmeyi de unutmayın. Elbette ki önce doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

KALİTELİ BİR UYKU ÇEKİN, GÜNLÜK 7 SAAT UYUYUN

Düzenli olarak uyumak bir lüks değil, doğal bir ihtiyaçtır. Uykusuzluğun sonucunda, böbreküstü bezinden salgılanan bir hormon olan kortizol’un eksikliğine neden olur. Yaşlanmayı Durdurmak Vücudumuzun sağlığını ve iç, dış görünümünü önemli ölçüde etkiler. 2011’de yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, 5 yıl süreyle çok az uyku uyuyan kişilerin, kavrama yeteneğinde azalma ve içinde bulundukları yaştan dört — yedi yıl arası daha yaşlı bir algıya eşdeğer gösterdikleri ortaya çıkmıştır.

BİR ÖNERİ: Gecelik deliksiz 7 saat kaliteli uykuda vücudun kendini o arması mümkündür. İyileşme, normal kortizol düzeyi, cilt esnekliği, metabolizma ve hafıza için önemlidir. Aynı uykuyu sürdürmek ve uykuyu teşvik etmek için oda sıcaklığını sabit bir derecede tutulması gerekir. Melatonin hormonu seviyesini sağlamak için vişne suyu veya kedi otu çayı doğal uykuya yardımcılarıdır. Bacak uyuşması ve gerginlik geceleri devam ederse, Kaslarınızı gevşetmek için 1ila 2 çay kaşığı magnezyum sitrat tozunu meyve suyu veya su ile karıştırarak için, yardımcı olacaktır.

YAĞI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZALTIN

Kadınlar ilerleyen yaşlarda diyet yaparken genellikle yağı azaltmaya eğilim gösterir ama omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı ve iyi yağlar, cildi esnek tutar, kalbi güçlendirir, ömrü uzatır, beyin sağlığını arttırır ve diyabet ile mücadele eder. Omega-3’ü kısıtlamak yaşlanma sürecini ilerleterek, hücresel inflamasyonu artırır ve organda işlevsel bozukluğu neden olur. Ayrıca cildin, daha az parlak, daha fazla tahriş olmuş ve yaşlı görünmesine rol oynar.

Hayatınızda sızma zeytinyağına, bademe, avokadoya ve vahşi somon gibi yağlı balıklara daha fazla yer açın. Doymuş yağ bakımından zengin olan tereyağı ve peynirden kaçının. omega-6 bakımından zengin olan (mısır, ayçiçeği, soya) gibi bitkisel yağlardan uzak durun. Günlük 2 gram EPA ve DHA omega-3 ihtiyacınızı, bir çorba kaşığı balık yağı hapı takviyesinden veya balık yağından karşılayan bilirsiniz.

DURUŞUNUZU DÜZELTİN, DİK DURUN

İnsanların 40 yaşına girdikleri zamandan itibaren her 10 yılda bir boylarında 1 cm kadar kısaltma meydana gelir. Sırtın yuvarlaklaşması, başın öne doğru eğilmesin, bel ağrısı gibi yaş ile ilgili en tipik postür bozukluklardır. Hatalı şekilde oturmak, eğilmek, ayakta durmak sadece daha yaşlı görünmenize sebep olmakla kalmaz aynı zamanda da fiziksel hasarların da meydana gelmesine neden olur. Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmamız lazım Eğer ayaktayken veya otururken kemiklerin sıralanmasında bir aksaklık olursa, kaslarımız çok çalışmak zorunda kalır ve budurumda da eklemlerimiz güçsüzleşir. Düzgün bir postür sağlıklı görünmenize beraber güçlü ve esnek kalmanıza, enerjinizi yükseltmeye, ağrılardan kurtulmanıza, daha hareketli ve sakin kalmanıza yardımcı olur.

Oturacağınız zaman kalçanızın sert zemine temas ettiği kemikli kısımların üzerine oturun ve bu pozisyonu alışkanlık haline getirin. Sağlıklı bir diğer pozisyonda, ayaktayken , çenenizi geriye doğru atın, ağırlığınızı topuklara doğru çekin, her iki omzunuzu aşağıya ve geriye alın, kafanızı çenenizi çok fazla yukarı kaldırmadan geriye doğru alın ve eğilirken de diz ve kalça ekleminizden yardım alarak eğilin, belinizden değil.

SIK SIK SE*S YAPIN

Cins*l hayatta aktif olmak daha mutlu olmanıza, iyi bir donanım sistemine, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza, daha çok kalori harcamanıza ve hatta on yıl daha uzun yaşamanıza katkıda bulunur. Cins*l ilişki, kas tonusunu ayarlar ve sizi daha genç, dinç ve fit gösteren büyüme hormonunun salınımını destekleyerek arttırır. Se*s sırasında salınan kimyasalların etkisiyle stresiniz azalır ve enerjinizde artar, böylece daha mutlu bir ruh haline kavuşmuş olursunuz.

Genellikle Amerikalı çiftler haftada 2 kez ilişkiye girer ama daha önemli olan kısım çiftlerin bu sıklıkta yeterince tatmin olmasıdır. Önceden planlanmış ilişkiye sizin cins*l lipidonuzu yükseltmeye yardımcı olabilir. Cins*l istediğinizi arttırmak için 4 hafta süresince günlük 3 kez 10’ar defa pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersiz programını (Kegel Egzersizlerini) yapmayı unutmayın.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN

Elbette aşırı güneşe maruz kalmanın en ciddi sonucu deri kanseridir fakat aynı zamanda güneş lekeleri, kırışıklık, kurumuş ve donuk bir cilt, kılcal damarlarda çatlamaya da sebep olabilir. Ayrıca bu sadece sahilde güneşlenerek harcadığınız zamanları kapsamaz. Güneşin yaklaşık %80’i günlük hayatımızda araba sürme veya yürüme sırasında ortaya çıkar. Güneş ışıklarını ise su, kum, büyük aynalı odalar, spotlar, bilgisayar ekranı, yüksek irtifa eden diğer kaynaklar yansıtır.

Her gün en az 30 faktörlü veya koruma faktörü daha fazla olan güneş kremlerini kullanın (çinko oksit ve titanyum dioksit içerenler kremler kimyasal içermez). Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız Bulutlu havalar da dahil olmak üzere koruyucu kıyafetler giyin, şapka mutlaka kullanın. Gözlerinizi güneşten koruyun; Gözlerinizi;400 veya daha üzerinde olan UV koruması sağlayan güneş gözlüklerini kullanarak koruyun.

İNSÜLİN DİRENCİNİ DÜŞÜRÜN

Doğada bulunan karbonhidrat kaynaklı tahıllar, meyve ve sebzelerdir. Günümüz koşulları tahılları karşımıza işlenmiş (rafine) olarak getirir. İşlenmiş karbonhidrat insülin seviyesini ve kan şekerini yükselterek dokuların hızla yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerin oluşumunu hızlandırmaya neden oluyor. Bununla beraber insülin direnci ve metabolik sendromda meydana geliyor. Yaşlanmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız Doğadaki rafine olmayan, karbonhidrat kaynağı olan sebze ve meyveleri tüketin. Sebze ve meyvelerden de antioksidan değeri en fazla olan özellikle orman meyveleri (karadut, kara üzüm, yaban mersini, ) kırmızı meyveler (nar, kiraz, kırmızı elma, domates, ) gibi koyudan açığa doğru bir beslenme düzeni oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.

Yaşlanma Nasıl Geciktirilir?

Yukarıda tam 10 adımda Yaşlanma Nasıl Geciktirilir? Durdurulur o önemli detaylardan bahsetmeye çalıştık umarım keyif almışsınızdır, Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz saygılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu