Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir?

Deprem Anında Evin Neresi Daha Güvenli

Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir? Yaşadığımız Kahramanmaraş depremi bir kez daha ağır bir şekilde depreme karşı nasıl hazırlıklı olunması gerektiğini bizlere hatırlattı. Depreme karşı hazırlıklı olunması son derece önemlidir. Çünkü bu doğal afetin ne zaman olacağı bilinmiyor ve tek çare her an hazırlıklı olmaktır.

Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir?

Deprem öncesinde bir takım hazırlıklar yapılır. Bunlar belediyelerin bina stoklarını incelemesi, zemin kontrolleri, yapı ruhsatları, müteahhitlik hizmetleri gibi konulardır. Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir? Deprem sonrasında ise acil müdahale, arama kurtarma çalışmaları, yardımların ve operasyonların koordinasyonları, enkaz temizleme ve yeniden yapılaşma gibi durumlar üzerine düşünülür. Ancak Kahramanmaraş depremi ile tazelenen 17 Ağustos depremi acıları insanları tekrar kara kara düşündürmeye başladı. Deprem öncesine yapılabilecek hazırlıkların bir kısmını kısa vadede yapamıyoruz. Ama kısa vadede basit önlemlerle depreme hazırlıklı olabiliriz. En azından hayat kurtarma açısından bunları düşünmeliyiz.

Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir?
Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir?

Evin En Güvenli Yerini ve Yaşam Üçgenini belirlemek

Deprem anında yapılması gerekenlerden biri  evin en güvenli yerine yaşam üçgeni oluşturmaktır. Ama bunu depremden önce belirlememiz gerekiyor. Evin en güvenli odası ve en güvenli yeri neresi sorularını kendimize ve ailemize sorarak bu alanları tespit etmek deprem öncesi yapılması gerekenlerden biridir.

Deprem anında önceden tespit ettiğimiz güvenli yere hareket etmeli ve burada başımızı korur vaziyette yan yatarak ayaklarımızı da karnımıza çekerek beklemeliyiz. Seçtiğimiz güvenli yerde deprem çantamız ve gerekli gıdalarımızın olmasını sağlamalıyız.

Depremde Evin En Güvenli Yeri Yatak Odasıdır

Normal koşullarda evin en güvenli yeri yatak odalarıdır. Çünkü evin bu bölümünde yatak, baza ve gardrop gibi eşyalar herhangi bir göçük durumunda bize yaşam üçgeni sağlayacaktır. Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir? Ayrıca buradaki yumuşak cisimler bizi darbelere karşı koruyacaktır.

Gece oluşan depremlerde ve göçüklerde ev halkının yatak odasında olabileceği tahmininden dolayı arama kurtarma çalışmalarının buralara daha fazla yöneldiği gerçeğini de unutmamak lazım.

Eşyalar Yaşam Üçgeni Oluşturabilir

Deprem anında bize yaşam üçgeni oluşturacak alanlar güvenlidir. Bu alanlar sağlam eşyaların olduğu yerlerdir. Çünkü eğer depremde bir göçük oluşursa sağlam eşyalar üzerine düşen tavan bloğu ile direkler ve kirişler bize yaşam boşluğu oluşturur. Bu sayede oluşan boşluklarda eğer gerekli hazırlıklarımız var ise hayattta kalma şansımız daha çok olacaktır. Deprem sözleri ile sevdiklerinize ulaşın.

Ev içinde yaşam üçgeni oluşturan yerler yatak odaları özellikle bazalı yataklar en başta gelir. Bazalı yatakların bazalarını eşya ile doldurmak da ekstra alınacak bir önlemdir. Yatak odasında bulunan gardrop gibi büyük eşyaların devrilme durumundan dolayı bu eşyaların üzerimize düşmeyeceği alanlar seçmeliyiz. Gardrop her ne kadar yaşam üçgeni olarak hayat kurtarsa bile üzerimize düşmesinden kaçınmalıyız. Eğer yatak odasında değil isek oturma odalarında koltuk ve kanepelerin kenarları da yaşam üçgeni oluşturur. Ancak yine unutmamak gerekir ki yaşam üçgeninin oluşabileceği yeri iyi seçmeliyiz. Koltuğun üzerine düşme ihtimali olan kolon, direk ve kirişlerin yerlerine göre, bunların altında kalmayacak şekilde en uygun yeri seçmeliyiz.

Deprem Anında Merdivenlerden Uzak Durun

Kapı çerçevelerinin altları, merdivenler, cam kenarları evin en güvensiz yerleridir. Bu noktalardan kesinlikle uzak durmalıyız. Eğer bir masa var ise bunun altına değil yanına kapanmalıyız. Depremde Evin En Güvenli Yeri Neresidir?Bütün bu durumlarda başımızı korumalı ve ayaklarımızı karnımıza doğru çekerek cenin pozisyonunda beklemeliyiz. Böylece daha az yer kaplar ve üzerimize düşebilecek eşya ve molozlara karşı önlem almış oluruz.

Depremi Önleyemeyiz, Ona Hazırlık Yaparak Güvende Kalabiliriz

Unutmamamız gerekir ki deprem önleyebileceğimiz bir doğal afet değildir. Deprem karşısında alabileceğimiz önlemler bir takım hazırlıklardır. Deprem Anında Evin Neresi Daha Güvenli Bunları deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında alabileceğimiz önlemler ve hazırlıklar olarak sınıflandırabiliriz. Ve depreme karşı yapabileceklerimiz sadece bunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu