En Değerli 10 Basketbolcu-Dünyanın En İyi Basketbolcuları

En değerli 10 basketbolcu, tarihinin en iyi 10 basketbol oyuncusu, gelmiş geçmiş en iyi basketbolcular, dünyanın en iyi 10 basketbolcusu vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

En Değerli 10 Basketbolcu

Tüm basketbol severler dünyanın en iyi basketbolcularının genellikle Amerika’dan çıktığı konusunda hemfikir olmuşlardır. Ancak elbette özellikle Yugoslavya döneminde bu ülkeden de iyi basketbolcular çıktığı bilinmektedir. Bu yazımızda dünyanın en değerli 10 basketbolcu oyuncusuna göz atacağız. İşte tarihinin en iyi 10 basketbol oyuncusu sizlerle

Kareem Abdül-Jabbar

Ulusal basketbol ligi tarihinde (NBA) gelmiş geçmiş en iyi basketbolcular listesinde belki de en iyi oyuncu olan Kareem Abdül-Jabbar oynadığı zamanda 38.383 sayı ortalamasıyla tüm zamanların en iyi gardı olmuştu. Bunu yaparken de Oscar Robertson ve Magic Johnson gibi usta oyuncuları da geride bıraktı. Kariyeri sona erdiğinde NBA’de 10 bin yıl boyunca oynadığı şeklinde abartıldı. Ancak Kareem Abdül-Jabbar basketbolu oynadığı 20 yıl boyunca domine eden bir sporcu oldu. Gökyüzünün Kancası adıyla bilinen hareketi yaparken dünyanın en güzel spor fotoğraflarından bir tanesinin de pozunu vermiş oldu. Uçak yolculukları sırasında çok komikti. Hatta Bruce Lee ile bir filmde karşılıklı dövüştü. Bunun için özel dersler almıştı.

Tim Duncan

90’ların sonları ve 2000’lerin başlarındaki San Antonio Spurs takımı pek çok basketbol sever için önemlidir. Bu takımda yer alan Tim Duncan tüm zamanların en iyi basketbolculardan bir tanesiydi. İlginç olan şey ise onun bir Amerikalı olmamasıydı. Herkes onu takımın temeli olarak görüyordu. Oyun sırasındaki sessiz tavırları, sakin kalabilmesi, dört defa şampiyonluk yaşaması ve 14 defa All-Star maçında yer alıp iki defa MVP (En iyi oyuncu) seçilmesi onun nasıl bir oyuncu olduğunun da kanıtı.

Shaquille O’Neal

Duncan’ın “çekici oyun” yelpazesinin diğer ucunda Shaquille O’Neal var. Duncan’ın tersine Shaq iri cüssesini sık sık ikili mücadelelerde çekinmeden kullanırdı. O’Neal’ın en garip tarif bu kadar iri bir insanın bu kadar zarif olmasıydı. Serbest atışlarda çok iyi olmasa da takımın geneline yaptığı katkı yadsınamazdı.

Larry Bird

Larry Bird bir beyaz olmasına rağmen NBA tarihinin en sert oyuncularından bir tanesiydi. Kendine güvenen Bird tartışmasız beyazların da basketbolun içinde olmalarının bir sebebiydi. 13 yıl süren kariyerinde üç defa şampiyonluk yüzü taktı ve 12 defa All-Star kadrosuna seçildi. Magic Johnson ile olan rekabeti yıllar boyunca devam etti. Bu rekabet bugün bile unutulmazlar arasındadır.

Bill Russell

Russell NBA tarihinin en çok kazananıydı. Boston Celtics formasıyla geçirdiği 13 sezonun sadece ikisinde şampiyon olamadı. Ancak NBA o zamanlar 8 ile 14 takım arasında değişiyordu. Bu bakımdan şampiyonluğu kazanmakta oldukça kolaydı. Ancak unutulmaması gereken nokta Celtics’in Russell takıma katıldıktan sonra başarılar kazanmaya başlaması. Öncesinde 10 sezon Celtics NBA’de başarılı olamamıştı. 22,5 rebound ortalaması ile tüm zamanların en büyük yüzdesine ulaştı.

Oscar Robertson

Pek çok Amerikalı basketbol sever bu adamı oynarken canlı gözle görmek ister. 1961-62 sezonunda “The Big O” lakabıyla bilinen Robertson 30,8 sayı ve 12,5 rebound ve maç başına 11,4 asist ortalamasıyla oynadı. 12 defa All-Star seçildi ve NBA’de serbest ajans (free agency) olayının başlamasını sağladı.

Wilt Chamberlain

Onun basketbol oynadığı dönemler şüphesiz basketbolun bu kadar yaygın olarak bilinmediği dönemlerdi. Tüm zamanların tek sezonda en yüksek sayı ortalamasına sahipti. 2 Mart 1962 tarihinde çıktığı bir karşılaşmada tam 100 sayı attı. Bu kırılması neredeyse imkânsız bir rekordu. 14 yıllık kariyerinde tek All-Star seçilemediği sezon 1970 sezonuydu. Onda da sezonun büyük bir bölümünü sakat olarak geçirmişti.

Magic Johnson

NBA tarihinde bugüne kadar oynayan en seçkin oyunculardan bir tanesi olan Johnson 1980’lerde NBA’in popüler hale gelmesinde etkisi en çok olan oyuncuydu. Onun göz kamaştıran bir gülümsemesi vardı. 13 yıl boyunca 5 şampiyonluk kazandı. 1980 yılındaki NBA finallerinde 20 yaşında olmasına rağmen bu karşılaşmalara damgasını vurdu. O maçlarda efsane Kareem Abdül-Jabbar sakat olduğu için onun yerine oynamıştı. 20 yıl gibi uzun bir süre HIV virüsü ile mücadele etti ve ilerleyen zamanlarda AIDS’i engellemeye yönelik çalışmalarda bulundu. Yoksulluk çeken bölgelerde yaşayan insanlara yardım etti.

Michael Jordan

Michael Jordan NBA tarihinin gelmiş geçmiş en ünlü ve en bilinen basketbolcusu. Çoğu insana göre de dünyanın en iyi basketbolcusu. Jordan oynadığı tüm sezonlarda hep All-Star’a seçildi. 6 şampiyonluk ve 5 MVP ödülü aldı. Aynı zamanda NBA tarihinin en iyi savunma oyuncusu oldu. Bununla birlikte Scottie Pippen gibi mükemmel bir yeteneğin yanında oynadı ve bu ikili efsaneleşen ikili oldu. Basketbolu bıraktıktan sonra bir dönem profesyonel olarak beyzbol ile ilgilendiyse de basketbol sevgisi ağır batı ve tekrar NBA’de oynamaya başladı. Ancak geri dönüşünden sonra eski performansını bir türlü yakalayamadı. Bunda ilerlemiş yaşının da etkisi vardı. NBA’e dönüşünden bir süre sonra ikinci defa emekliliğini açıkladı. İkinci dönemindeki başarısızlık onun başarılı kariyerinin önüne geçemedi ve herkes tarafından efsane olarak anılmaya devam ediyor.

LeBron James

Yakın dönem basketbolun en başarılı oyuncularından bir tanesi olan LeBron James tıpkı örnek aldığı Michael Jordan gibi 23 numaralı formayı giydi. 2007 yılında henüz 22 yaşında NBA finallerinde tek eliyle takımını taşıyan oyuncu haline geldi. Miami Heat takımında iki unvan kazandı. LeBron James NBA’de oynadığı süre içinde gözle görülür bir şekilde kendisini geliştiren nadir basketbolculardan bir tanesi oldu. NBA tarihindeki en iyi oyuncular arasında olan LeBron James pek çok genç basketbol severin de örnek aldığı oyunculardan bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu