Astroloji Bilim Dalı Mıdır?

Astroloji Bilim Dalı Mıdır? Astroloji Bilim Dalı  Olarak’mı Geçer, Astroloji Bilim Dalı Olarak Kabul Edilirmi?, Astroloji Bilim Dalı Olarakmı Geçer?

Astroloji Bilim Dalı Mıdır?

Astroloji için yıldızların konumlarının hesaplanması manasına gelen bir kelimeden türetilmiştir. Astroloji Bilim Dalı Mıdır? Türk Dil Kurumu’na göre ise astrolojiye “Yıldız falcılığı” denmiştir. Oxford Dictionary ise biraz daha genel bir tanımı tercih ederek; ”gökteki gezegenlerin hareketi ile göreceli pozisyonları ve bunların insanların hayatları üzerindeki varsayılan etkilerin incelemesidir” şeklinde yorumlamıştır. Bazı astrologlar ise yıldızlar ya da takımyıldızlarıyla çalışsalar dahi, Avrupalı astrologlar Güneş Sistemi içindeki güneş, ay ve diğer gezegenler (Plüton dahil) ile çalışırlar.

Astroloji Bilim Dalı Olarak Kabul Edilirmi?

Güneş, gezegenler ve ayın hayatlarımızı ve kişiliklerimizi etkileyebilmeleri için insana ulaşan yeterince güçlü bir kuvvetin olması gerekmektedir. Astroloji Bilim Dalı Olarak Kabul Edilirmi? Sonuç olarak; Plüton cüce gezegeni dahi ortalama olarak bize yaklaşık 6 milyar kilometre uzaklıktadır bu demek oluyor ki; saatte maksimum 950 kilometre hızla giden bir Boeing 777 uçağının içinde olsanız bile 700 küsur sene sonra Plüton’a varırdınız.
Temel etkileşimler parçacıkların birbiriyle nasıl etki halinde olduklarını açıklar.

Yeğin Nükleer Kuvvet

Adından da anladığımız gibi ele aldığımız 4 kuvvetin içinde en kuvvetli olanıdır. Elektromanyetizmadan 100 kat daha kuvvetlidir. Ayrıca zayıf çekirdek kuvvetinden 105 kat ve de kütle çekim kuvvetinden de 1039 kat daha kuvvetlidir diyebiliriz.

Zayıf Nükleer Kuvvet

Ara vektör bozunlarının değişmesiyle ortaya çıkar. Adına “zayıf” denme sebebi; elektromanyetizmadan 10-11 kat ve yeğin kuvvetten de 10-13 kat daha zayıf olmasıdır. Beta bozunmasına yol açar.

Kütle Çekim Kuvveti

Kütle çekim kuvveti genelde daha fazla bilinen bir kuvvettir, 4 temel etkileşimin arasında en zayıf kuvvet olduğu halde sonsuz bir menzili vardır ve mesafeyle çok yavaş bir biçimde form değişimine uğrar. “Astrolojik kuvvet” için en ideal kuvvet adayı kütle çekim kuvveti sayılabilir.

Elektromanyetizma

Elektromanyetizma, yüklü parçacıkları etkileyen bir kuvvet olarak ortaya çıkar ve birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Bu kuvvet insan bedenindeki atomları bir arada tutmakla görevlidir. Elektronların atom çekirdeğinin yörüngesinde kalmasını sağlar.

Keşfedilmemiş Bir Kuvvet

Bir astroloji savunucusu için her şeyin arkasında henüz keşfedilmemiş olan bir kuvvet olabilir. Kişinin önce bunu kanıtlaması gerekir. Astroloji Bilim Dalı Mıdır? Fiziğin 4 temel kuvveti mesafeyle bozunuma uğrarken beşinci kuvvetin mesafeyle bozunma olmayacak kadar kuvvetli olması gerekir. Galaksimizde bulunan 1011 tane yıldız içinde bu kadar etkili bir kuvvet görülememiştir.

Burcunuzun ne olduğunu bilmiyor ve merak ediyorsanız Burcum Ne Sayfamızda öğrenebilirsiniz, Eşinizin dostunuzun arkadaşının burcunu öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu