Sabire Aydemir Kimdir ?

Sabire Aydemir Kimdir ? 1 Şubat 1910 tarihinde Kastamonu İnebolu nahiyesinde doğan Aydemir, ilköğrenimini İnebolu’da, ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi’de tamamlar.

Sabire Aydemir Kimdir ?

Tıp fakültesine gitmeyi ve hekim olmayı planlarken, o yıl ilk defa veteriner fakültesine kız öğrencilerin kabul edileceğini öğrenince hayvanlara olan ilgisi sebebiyle veteriner hekimliği tercih eder. Sabire Aydemir Kimdir ? Beş yıl fakültede eğitim görmesine müteakiben 1937 senesinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden İngilizce ve Almanca dillerine hakim bir şekilde mezun olmuştur.

Mezun olduktan sonra Ankara Refik Saydam Sağlık Koruma Enstitüsü’nde bakteriyoloji branşında yardımcı olarak 5 yıl daha çalışır; Bakteriyoloji Uzmanı unvanını kazanır.

Bakteriyolog Veteriner hekim olarak Pendik Bakteriyoloji ile Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde görev yapar.

Fahri olarak Anadolu’ya naklini ister ve görev yaptığı Samsun Atakum’da ki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Uzmanı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli olmuştur.

Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” olarak plaket ve ödül verilir.

30 Nisan 2016 tarihince Türk Veteriner Hekimleri Birliği aracılığıyla gerçekleştirilen değerlendirmeyle Veteriner Hekimlik Mesleğine sağladığı faik hizmetlerden ve meslekteki ilk hanım Veteriner Hekim olmasından sebep Uzman Veteriner Hekim Sabire Aydemir “2016 yılı TVHB Onur Ödül” şanına layık görülmüştür. Sabire Aydemir Kimdir ? Sabire Hanım; bir kız bir erkek çocuk annesi olarak Ankara’da 1991 senesinde hayata gözlerini yumar.

sabire aydemir kimdir
sabire aydemir kimdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu