Tırnak Mantarı Nedir-Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı nedir, tırnak mantarına tedavisi, tırnak mantarı neden olur, tırnak mantarı belirtileri vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Tırnak Mantarı Nedir

El ve ayaklarda görülen tırnak mantarı,  onikomikoz olarak tabir edilmektedir. Tırnak mantarı, tırnak altında sarı ve beyaz renktedir. Enfeksiyonun daha fazla ilerlemesiyle, renkte değişimler oluşmaya başlar. Fiziksel anlamda meydana gelen bu değişimler, kişiyi olumsuz yönde etkiler. Git gide daha fazla yayılmaya başlayacağından dolayı mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kimi zaman şiddetli enfeksiyon durumu olurken, kimi zamanda hafif şekilde devam edebilir. Hafif olduğu durumlarda ise tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Tırnak mantarının, bazı insanlarda ağrılı olduğu görülmektedir. Böyle ağrılı geçen durumlarda ise tedavinin vakit kaybı yapılmadan gerçekleşmesi gerekir.

Tırnak Mantarının Belirtileri

Tırnak mantarının belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır bilinmelidir. Zaten tırnak mantarını kolayca anlamanız mümkündür. Genel anlamda mantarın el ve ayak tırnaklarında ki belirtisi için şu şekilde   ifade edebiliriz;

  • Hafif kokunun oluşması
  • Beyaz rengin görülmesi
  • Sarı rengin görülmesi
  • Şekil bozukluğunun oluşması
  • Düzensiz yapının oluşması

Tırnak mantarı ayaklardan ziyade el tırnaklarında daha sık şekilde görülen bir durumdur. Kimi insanlarında ayak tırnaklarında mantar sorunları oluşabilir. Renk değişimi gibi durumlar geçmiyorsa ve daha da fazla artıyorsa, tedavinin yapılması gerekir. Tedaviyi evde kendinizde sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. Fakat evde tedaviyi yapsanız da bir türlü geçmiyor olabilir. Böyle bir durum söz konusu olursa, en yakın sağlık kuruluşa gitmeniz yeterli olacaktır.

Tırnak Mantarı Neden Olur

Tırnak mantarı neden olur, olmaması için neler yapılmalıdır bilinmelidir. Yaşın ilerlemesiyle tırnak dokularında kuruma meydana gelir. Bu kurumalar, tırnaklarda çatlamalara sebebiyet verir. Tırnaklarda çatlamalar, mantarların daha kolay şekilde oluşmasına zemin hazırlar. Tırnaklarda meydana gelen mantar enfeksiyonları, her geçen gün daha fazla artar ve yayılmaya başlar. Bazen de ayaklardan başladığı gibi tırnaklara kadar yayılma gösterebilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi enfeksiyonların her ne kadar tedavisi olsa da, tedavi zor bir süreçtir. Her ne kadar yapılacak tedaviler sonrasında iyileşme olsa da, daha sonradan tekrar enfeksiyonun görülme durumu vardır. Bu yüzden dolayı sağlık hekimi tarafından sürekli kontrollerin yapılması gerekir. Reçetede kullanmanız için yazılı olan ilaç ya da merhemlerin düzenli şekilde kullanılması gerekir. Tırnak mantarının görüldüğü durumda, antifungal ilaçlara başvurulur. İlaçların kullanılma süresi ise 6 yahut 12 hafta boyunca kullanılmaya devam edilir.

Enfeksiyonun tamamen yok olması içinde 4 ay boyunca ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir. Eğer ki düzenli bir kullanım söz konusu olmazsa, mantar enfeksiyonların giderilmesi mümkün olmaz.  Buna göre kullanılan ilaçlarda ne yazık ki enfeksiyonlarda pek bir işe yaramayacaktır. Aynı zamanda reçetesiz şekilde satılan bazı merhemleri de kullanabilirsiniz. Bu merhemler, tırnak mantarının giderilmesini sağlar. Tırnak mantarının yeniden oluşmaması adına, düzenli şekilde ayak tırnak bakımların yapılması gerekir. Yalnızca tırnak değil ayak bakımının da yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu