Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyım?

Kalıcı Ruj Tüyoları

Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyım? Birçok kadının makyaj konusunda en dert edindiği konu rujdur. Çünkü o kadar uğraş sonucu sürülen rujlar sürekli tazelenmek zorundadır. Kalıcı rujların çoğu ise etkisini göstermemektedir. Peki rujun daha kalıcı olması için neler yapılmalıdır? Bu yazımızda rujun daha kalıcı olması için uygulanabilecek basit tekniklerden bahsedeceğiz.

Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyım?

  • Rujun daha kalıcı olması için yapılması gereken şeylerden ilki ruju parlatıcı ile birlikte sürmemektir. Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyım? Çünkü parlatıcı ile beraber sürülen ruj kalıcılığını çabuk yitirmektedir. Parlatıcılar, rujun çabuk silinmesine sebep olur. Parlatıcının kaygan bir yapıda olması bu durumun en önemli nedenidir.
  • Uzun süre kalıcı olması istenen rujun rengi de olabildiğince koyu olmalıdır. Koyu renkli ve mat yapıdaki rujlar açık renkli rujlara göre daha kalıcıdır. Örneğin pembe ya da açık pembe bir rujun silinme süresi kırmızı ya da bordo renkteki bir rujun silinme süresine göre daha kısadır. Bunun sebebi ise koyu renkteki ve mat yapıda olan rujların açık renkli rujlara göre daha yoğun bir yapısının olmasıdır.

Rujun Kalıcı Olması İçin Yapılması Gerekenler?

  • Dudaklardaki rujun kalıcı olmamasının en bilinen nedenlerinden birisi dudakta oluşan çatlaklardır. Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapılması Lazım Çatlak dudaklarda ruj fazla beklemez. Çünkü dudak yüzeyinden çok rujun çatlamış bölgelere girmiş olduğu görülür. Bu durumu engellemek için dudak nemlendiricileri ve dudak balmları uygulanmalıdır. Dudakların yumuşaması ancak bu şekilde sağlanabilir. Fakat nemlendirici ya da balm uygulamadan önce dudaklardaki ölü deriyi uzaklaştırmak ve çatlakları yok etmek için peeling uygulaması yapılmalıdır. Peeling uygulaması yapmak için kozmetik mağazalarında satılan dudak peelinglerinden faydalanılabilir. Evde dudak peelingi yapmak da mümkündür. Toz şeker ve zeytinyağı bilinen en etkili ev peelingidir. Peeling uygulaması yapıldıktan sonra kullanılmayan bir dış fırçası ile dudaklar fırçalanmalıdır. Daha sonra nemlendirici uygulanarak dudaklar çatlaklardan ve ölü derilerden arındırılabilir.
  • Çok pahalı ve çok kalıcı etkisi olan bir ruj almak rujun çok kalıcı olduğu anlamına gelmez. Çünkü bu şekilde ruj alan kadınların çoğu rujların etki göstermediğini söyler. Bunun sebebi dudak bakımına dikkat etmemektir. Pahalı rujdan önce sağlıklı dudaklara sahip olmak ruju daha kalıcı bir hale getirecektir.
  • Rujun kalıcı olması için ruj uygulamasından sonra dudaklara hafif bir pudra uygulaması yapılmalıdır. Pudra uygulaması yaparken dudaklar gerdirilmeli, direkt dudak üzerine pudra uygulanmamalıdır.
  • Rujun kalıcı olması için önemli olan noktalardan birisi de nemli bir dudaktır. Nemlendirilmiş dudak ruju daha iyi taşır ve saatlerce ruj tazelemek ile uğraşmayı sonlandırır.
  • Kozmetik piyasası içinde önemli bir yer edinen ve son zamanlarda birçok kişi tarafından kullanılmakta olan kalıcı rujlar da rujun kalıcı olması için mantıklı bir yöntemdir. Bu rujlar siz isteyene kadar dudaktan çıkmamaktadır. En büyük avantajı ise kadınları sürekli aynaya bakma ve makyaj tazeleme derdinden kurtarmasıdır.
  • Kalcı bir ruj uygulaması yapmak isteyen kişiler dudak kalemi kullanmalıdır. Dudak etrafı çerçevelemek ve bu çerçevenin içini doldurmak dudak kaleminin kullanılma sebepleridir. Dudak kalemi kullanılarak sürülen rujlar daha uzun süre dudakta kalmaktadır.
  • Dudakları ince ve küçük olan kadınlar ruj uygulaması yapmakta zorlanmakta ve hemen silinmesinden şikayetçi olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için dudak çevresine kontür uygulaması yapılabilir. Son zamanlarda oldukça revaçta olan kontür uygulaması haricinde kalıcı makyaj uygulaması da bu sorunun çözümü için denenebilir. Rujun Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyım? Eğer siz de ruj sürmeyi seviyorsanız fakat kalıcı olmamasından şikayetçi iseniz bu yöntemleri deneyerek rujunuzun daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu