Siyah Noktalardan Kurtulmak- Bitkisel Yöntemler

Siyah noktalardan kurtulmak, siyah nokta temizleyici, siyah nokta tedavisi, siyah nokta kremi, siyah noktalar nasıl geçer? vb.. güzellik makalemizi sizler için hazırladık.

Genelde yağlı ciltli insanların karşılaştığı bir sorun olan siyah noktalar baş belasıdır. Siyah noktalar geldi mi gitmek bilmeyen temizledikçe gene çoğalan bir cilt sorunudur. Yağlı ciltli insanların siyah noktalarıyla başı fena halde derttedir. Tabi ki de bu siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

İlk olarak her yağlı cilt tipine sahip olan insanın yapması gereken şey yüzünü temiz tutmasıdır. Daha sonra siyah noktaların yok olması için en kuvvetli şey salisilik asittir. Salisilik asit’ in PH değeri siyah noktaları yok etmede ve gözenekleri küçültmede en önemli etkendir. Siyah noktalar genellikle burun bölgesinde oluşurlar ve kötü bir görüntüye sebep olurlar. Bazı insanlar bu kötü görüntüden kurtulmak için burun kenarlarındaki siyah noktaları sıkarlar bunu kesinlikle yapmamanız gerekir. Sıkılan siyah noktalar yerinde ufak delikler oluşacak ve o delikler tekrardan siyah noktayla dolacaktır. Yani sıkmak asla bir çözüm olmamasıyla beraber sıkılan yerde iz kalma ihtimalini de oluşturur.

Siyah Noktalardan Kurtulmak

Bunun için siyah noktaya sahip yüzler kozmetik mağazaların da satılan T bölgesi burun bandı adında olan siyah nokta çıkarıcı bantlardan alarak kullanabilirler. Bunun dışında yüzlerine hafta 1 veya 2 kez hatta gerek görülürse hafta 3 kez olmak kaydıyla peeling yapmaları gerekmektedir. Tabi peelinglerini her zaman kendi cilt tiplerine göre olanı seçmeli ve mümkünse içinde salisilik asit barındıran peelingleri tercih etmelidirler.

Bunların dışında siyah noktadan kurtulmak isteyenler her gün yüzlerini 2 kez yüz temizleme jeli ile yıkamaları ve ardından da gözenek sıkılaştırıcı içinde gene salisilik asit bulunan yüz tonikleriyle ciltlerini silmelidirler. Siyah noktalar bu şekilde temizlendiğinde günden güne yok olacaktır. Fakat siyah noktalar tekrar çıkabilir çıkmaması için aynı işlemleri her gün tekrarlamakta fayda var.

Siyah Noktalar İçin Yüz Maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim ki yüzünüze yapacağınız cilt maskesinin cildinizde alerji oluşturup oluşturmadığını öğrenmek adına yüzünüzün önce küçük bir kısmına maske uygulayın.

Siyah Noktalar İçin Bal Maskesi; Yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için süzme balı sıcak suya koyun ve ılık hale gelmesini bekleyin. Ilık hale gelen balı siyah noktaların olduğu kısma sürün ve gece bu şekilde yatın 3 gece üst üste bu yöntemi uygulamanız durumunda siyah noktalardan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Bal doğal antiseptik özelliği sayesinde siyah noktaları yok edecektir.

bal maskesi

Siyah Noktalar İçin Limon Maskesi; Limon asidik yapısı gereği kapalı gözenekleri açıyor. Siyah noktalı kısımlarda cildin ölü kısmını oluşturduğu için siyah nokta tedavisinde uygulayabilirsiniz. Limonu bir kabın içine sıkın ve pamuk ile siyah noktalara sürün. Limon suyunun cildinizde en az 2-3 saat kalmasına dikkat edin.

limon maskesi

Üstte belirtilen bal ve limon maskesini beraber karıştırarak da daha etkili bir şekilde siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Karbonat Maskesi; Karbonat yapısında bulunan bileşenler sayesinde limon gibi gözenekleri açabilmektedir. 1 yemek kaşığı karbonatı yarım çay bardağı su ile karıştırıp macun haline getirin. 10 dakika bekledikten sonra maskeyi alıp siyah noktalara sürün. Bu uygulamayı haftada 2 defadan fazla yapmamaya dikkat edin.

Gözaltı morlukları nasıl geçer adlı makalemizi okuyarak daha detaylı cilt bakımı yapabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu