Raft Oyunu İnceleme-Raft Nasıl Oynanır

Raft oyunu inceleme, raft nasıl oynanır, raft görevleri, raft oyunu, raft ücretsiz indir, raft nasıl bir oyun vb.. raft hakkında bilgiler için alışkanlık

Raft Oyunu İnceleme

Raft oyunu inceleme yapmadan önce şunu belirtmeliyim ki kaliteli bir oyun. Son zamanlarda oldukça meşhur olmuş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu başarıyı henüz erken erişim oyunuyken yakalamış bir oyun.

Oyunun steam’da satışı var ve indirimsiz fiyatı 31 Türk Lirası. Hayatta kalma oyunları arasında başı çekebilecek bir oyun bana kalırsa. Oynanışı eğlencesi hat safhada… Fakat şunu söylemeliyim ki tek başınıza oynamak yerine arkadaşlarınızla oynamanız çok daha iyi olacaktır. Hem eğlencesi açısından hemde oyunu daha kolaylaştırmak açısından. Raft ücretsiz indirmek için Raft Oyun Steam Linki

Raft Nasıl Oynanır

Oyuna ilk başladığınız anda 9 karelik bir sandalda buluyorsunuz kendinizi, etrafınızda gezen bir köpek balığıyla birlikte. Başlar başlamaz suya atlamayın bu yüzden. Elinizde bir kanca oluyor ve bu kanca yardımıyla denizde gezen eşyaları çekmeye çalışıyorsunuz. Kancanın bir kullanım ömrü var bu yüzden çekebileceğiniz nesnelere odaklanmanız başlangıçta işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle büyük ahşap kutulara odaklanın.

Akıntıyla birlikte bir şekilde savruluyor olacaksınız, topladığınız eşyalarla bir şeyler üretmeye başlayacaksınız ve o küçük sandalınızı büyüteceksiniz yavaş yavaş. Fakat unutmayın devasa bir sandal yapmak başlangıçta size avantaj getirmeyecektir o yüzden daha kontrollü bir büyüme yapmaya çalışın, ileride motorlar takacaksınız ve bu motorlar çok büyük sandalları çekemiyor daha fazla motor üretmek zorunda kalıyorsunuz. Genişlemek yerine üst katları yapmaya başlamanız daha mantıklı olacaktır. Oyunda en önemli materyal demir denilebilir. Sanırım ismi metal ore’du. Peki gelişmenizin temel taşı olan bu maddeyi nereden bulacaksınız. Akıntıyla sürüklenirken etrafınızda adalar göreceksinizdir. Demir üreterek buralarda durun ve adaların sığ kısımların yosun, metal ore, kum vb. gibi maddeleri toplayın. Yaptığınız büyük kazanlarda eritin malzemelere çevirin.

Raft oyunu nasıl oynanır cevabı için şunu belirtmeliyim oyunda ki tek amacınız hayatta kalmak değil elbette ki oyunun bir de görevleri var. Bu görevleri yapmanın size bu oyunda ki getirisini de çok güzel ayarlamışlar görevleri yaptıkça şablonlar buluyorsunuz ve bunlar sizin geminizi geliştirmeniz adına harika olanaklar sağlıyor. Mesela bir görevden sonra motor ve dümen yapmayı öğreniyorsunuz bu sayede istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Raft Görevleri

Oyunda ki görevlerden tek tek bahsetmek oyunun zevkini kaçıracağı için genel görev mantığından bahsedeceğim. Oyunda geminizi biraz oturttuktan ve bazı malzemeleri topladıktan sonra görevleri yapmaya başlamanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede hem oyunun mantığını kavrayacaksınız hemde bahsedeceklerime yabancı olmayacaksınız.

Raft görevleri adalarda geçiyor, ancak bu adalar sizin normal gezinirken gördüğünüz adalar gibi adalar değiller büyük adalar ve bulunması nadir olan şeyleri bulunduran adalar. Raft yapımcıları bu nokta da çok güzel işler çıkarmış diyebilirim, şöyle ki her adada yapmanız gereken şeyler farklı oluyor bir adada lavlar, ayılar varken bir diğerinde parkur tadında bir tırmanma sizi bekliyor.

En çok beklenilen ve merak edilen gemi motorlarını bulacağınız görevde ise adeta titanik gibi bir geminin içerisinde ışıksız ortamda yaban köpeklerini yenerek bulmanız gereken malzemeleri bulup şablona ulaşmaya çalışıyorsunuz. Kısacası görevlerde bir birlerini tekrarlamıyorlar. Bir hayatta kalma ve açık dünya oyununda bununla karşılaşıyor olmak insana bir hayli keyif veriyor. Ancak henüz erken erişim oyunu olmasından dolayı görevlerin olduğu ada koordinatları kısa bir süre sonra bitiyor ve bu durumda görev olarak oyunda yapacak bir şeyiniz kalmıyor. O yüzden görevleri yapmaya ne kadar geç başlarsanız sizin için oyunun sonu o kadar geç gelecektir. Unutmadan oyunu ara sıra kontrol ediyorum ve o kadar sık güncelleme gelmiyor yani oyunda ki son görevi de tamamladıktan sonra yeni görevlerin gelmesini beklemek can sıkıcı olabilir.

Raft Oyunu

Öncelikle arkadaşlarınızı başladığınızı varsayarak anlatacağım bunu size. Yemek işini yapmaya gönüllü olan bir arkadaşınız olsa çok iyi olur çünkü yemek bazen problem olabiliyor. Bunun içinde olta yapmanızı tavsiye ediyorum o arkadaşınız hepinizi doyuracak kadar balık tutmalı. Bir diğer arkadaşınız ise sonradan yapacağınız yelkenler için görevli olsun ki yakınınız da ufak sandallar vs. gördüğünüzde onları kaçırmayın çünkü içlerinden değerli denilebilecek eşyalar çıkıyor. Bir kişi de araştırmaları yaparsa çok iyi olacaktır. Üretimleri, araştırmaları yani. Tabii ki siz oyuncu sayısına göre bunu kendiniz organize edebilirsiniz ancak teknede yapılacak temel görevler aşağı yukarı bunlar denilebilir.

Evet oyuna başladığınız kısıma gelirsek biraz teknenizi büyütün etrafta ki eşyaları toplamaya gayret gösterin. Köpek balığı ara sıra geminizin tadına bakmak isteyebilir eğer kendinize güveniyorsanız öldürmeyi deneyebilirsiniz fakat başlangıçta tavsiye etmiyorum.

Raft oyunu bana kalırsa gemide her oyuncu için bir kat oluşturmanız en sağlıklısı olacaktır. Kişi envanterini kutularını kendisi dilediği gibi dizayn edecektir.

Etrafınızdan geçen küçük sandallar olacak olabildiğince onlara yaklaşın fakat üzerine çıktığınızda kısıtlı bir süreniz oluyor ve o sandallar batıyor bu yüzden almanız gerekenleri hemen alın ve kaçın. Geminizin çok uzak olmaması burada önemli çünkü köpek balığı bu sırada sizi rahat bırakmayacaktır. Oyunun her ne kadar Türkçe dil seçeneği olmasa da rahatlıkla eşyaların neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi bazı eşyalardan yan yana iki tane olabiliyor mesela gemi demiri. İlk sırada ki tek kullanımlık fakat ikinci sırada ki demir sınırsız, köpek balığı onu yemediği sürece.

Eşyaları denizden toplamak artık zor olmaya başladıysa ağ yapmanızı öneririm geminin köşelerine o ağdan yaparak geçen şeyleri geminiz otomatik toplayacaktır ve sizin sadece gidip oradan almanız yeterli olacaktır. Oyunu çok kolaylaştıran güzel bir detay olmuş. Fakat dikkat edin ağ yapmak pek kolay değil ve köpek balığı onu yiyebiliyor bu yüzden etrafına normal tahta yapmak en güvenlisi olacaktır.

Adaların altında bolca zaman geçirin gözden kaçırdığınız bir şey olmamasına dikkat edin. Orada pek çok madde oluyor, yosunlar ve metaller çok fazla işe yarıyor. Özellikle görevlere gitmeden önce elinizde bir miktar olması size çok fayda sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise ada üstlerinden tohum toplamak. Bu sayede balık tutan arkadaşınızın yükünü bir nebze olsun hafifletebilirsiniz. Onları ekip sulayarak yemek için meyve elde edebilirsiniz. Fakat dikkat edin kuşlar gelip onları yiyor. Korkuluk yapmakta tam olarak bir önlem olmuyor, yakınınıza koyun ki kuşları korkutun veya öldürüp etini yiyin.

Yelkenleri kısa sürede yapmaya gayret gösterin, tek yelken yeterli olmayabilir bu yüzden birden çok yelken yapabilirsiniz. Ayrıca kırmızı bir bayrak var onu yaparak da rüzgarın hangi yönden estiğini görebilirsiniz.

Oyunda sizi çağ atlatacak bir diğer yenilik navigasyon. Bunu yaptığınızda görevleri yapabiliyor olacaksınız ancak bunun için adalara gidip navigasyon üretebilecek seviyeye gelmeniz gerekmekte. Ayrıca navigasyon pille çalışıyor ve pili her zaman kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Rotanızı ayarlayıp sabit aralıklarla doğru yolda olup olmadığınıza bakmanız pili daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Raft nasıl bir oyun bence arkadaşlarla oynaması çok keyifli bir oyun. Zaman geçirmek içinde birebir. İster indirime girmesini bekleyin isterseniz normal fiyatından alın kesinlikle parasını hak ettiğini düşündüğüm bir oyun. Erken erişim oyunlarının bir çoğu “bug” doluyken raft’da bug göremedim. Sadece hikaye ve görevler henüz bir sona ulaşmış değil ve sayısı az alırken bunu da göz önünde bulundurarak almanızı tavsiye ediyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu