Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir?

Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir? Bilgisayarımıza yüklediğimiz her program ve her kullandığımız dosya sonrasında bilgisayarımız bir yedeğini tutacaktır. Haliyle bunlarda bilgisayarımızı uzun süreli kullanımda zamanla yavaşlatır ve donmalar yaşatabilir. Peki, bunları nasıl temizleyebiliriz?

Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir?

Bilgisayarımızdaki gereksiz yazılımları ve dosyaları silmek için en basit ve faydalı işlem olan Temp dosyalarını silmekle başlıyoruz. Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir? bu teknik bilgi sizlere çok yardımcı olacaktor.

Temp – %Temp% – Recent Komutları

Yapmanız gerekenler Windows + R tuşlarını kullanıp Çalıştır’ı açıyoruz ve Temp yazıyoruz ardından Tamam’a tıklıyoruz. Karşımıza gelen dosyaların hepsini seçip siliyoruz. Sildikten sonra dosyayı kapatıp tekrar Windows + R tuşlarını kullanıp Çalıştır’ı açıyoruz ve bu sefer %temp% yazıyoruz ve Tamam’a tıklıyoruz.

Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir
Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir

Aynı şekilde tüm dosyaları seçip onları da siliyoruz. Ve son olarak aynı yolu izleyerek Çalıştır’ı açıyoruz ve bu sefer Recent yazıp Tamam’a tıklıyoruz. Bu dosyalar bizim en son kullandığımız dosyaların bir yedeğidir.

Bunlarında hepsini siliyoruz. Ardından bilgisayarımızın Çöp Kutusundan tüm dosyaları silip işlemi tamamlıyoruz.

Disk Temizleme

Bilgisayarımızı hızlandırmanın ve gereksiz dosyaları silmenin bir diğer yolu ise Disk Temizleme işlemidir. Bu işlem için şu adımları takip ediyoruz:

Bilgisayar programına girip sizde hangi harf isimli disk varsa ona sağ tıklıyoruz. ( Disk (C:) veya Disk (D:) ) Sağ tıkladıktan sonra Özellikler’e tıklıyoruz. Ve karşımıza gelen bu ekranda alt taraflarda bulunan Diski temizleme butonuna tıklıyoruz.

Sonrasında bizden neleri temizlemesi gerektiğini sorduğu bir ekran çıkıyor. Bu ekranda silmesini istediğimiz dosyaların yanındaki kareye tik atıyoruz. Ardından Tamam’a Tıklıyoruz ve Birkaç saniye bekledikten sonra işlem tamamlanıyor.

Gereksiz Dosyaları Silen Uygulamalar

Bilgisayarınız bir süre sonra yavaşladıysa ve bu sorunu çözmek istiyorsanız program kullanmak isteyebilirsiniz. Tabii ki bu gereksiz dosyaları silerek bu yavaşlamanın önüne bir nebze de olsa geçebilirsiniz. Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir? Peki bu gereksiz dosyaları bulup silerek bize yardımcı olan uygulamalar neler gelin birlikte bakalım.

1. CCleaner

CCleaner dünyada milyonlarca kişinin kullandığı popüler ücretsiz bir bilgisayar temizleme programıdır. CCleanerı başlattıktan sonra program sizin için gereksiz dosyaları bulur ve birkaç tıkla hepsini sizin için yokeder.

CCleaner’ı bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu arada  Bilgisayarı kastırmayan oyunlar nelerdir sayfamızı ziyaret ediniz.

2. System Ninja

Bu programda tıpkı CCleaner gibi bilgisayardaki gereksiz dosyaları temizleyen bizler için faydalı ve önemli olan uygulamalardandır.

Bilgisayarınızın gereksiz sistem dosyalarını veya uygulamalarınızın geçici gereksiz dosyalarını derinlemesine temizler ve yok eder. Bu sayede sisteminizin optimum bir şekilde çalışması için size kesinlikle yardımcı olacaktır.

3. Glary Utilities

Glary Utilities bilgisayarınızı hızlandırmak korumak, gereksiz dosyaları temizlemek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan ücretsiz ve popüler bir programdır.

Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir? Tarayıcı geçmişi ve ön belleği temizleme, gereksiz dosya silimi ve dosya şifreleme gibi çeşitli özellikleriyle kullanıcıların severek kullandığı faydalı bir programdır. Kurulumu ve kullanımı oldukça basit olan programı sizde yükleyip bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu