İspanyanın En Eski Otelleri

İspanyanın en eski otelleri, ispanya’nın en eski 9 oteli, dünyanın en eski oteli, ispanyadaki oteller vb… ispanya otelleri listeleri alışkanlıkcom’da 

İspanya’nın En Eski Otelleri

İspanya’nın en eski otellerinin hiçbirisi başlangıçta bir konaklama yeri olarak yapılmadı. Bu listedeki otellerin çoğu, İspanya’nın Paradores programının bir parçasıdır. Paradores programı, binaların geçmişini koruyarak kale, kilise, şato gibi tarihi yerlerin modern otellere dönüştürülmesidir. İspanya’da ki otellerin bulunduğu binaların bir kısmı yüzlerce yıllık olup yenilenmiş ve yıllar içinde pek çok defa restore edilmiştir.

İspanyanın En Eski 9 Oteli

İspanya’nın en eski 9 otelini sizler için hazırladık. İşte otel sıralamaları;

9.Gran Hotel Ingles

Yapım Yılı: 1886

Yer: Madrid, İspanya

Oda Sayısı: 48

Gran Hotel Inglés ultra modern görünebilir ancak 2018 gibi yakın bir zamanda yenilenmiştir. Otel 1886 yılına kadar uzanır. İspanya’nın başkenti Madrid‘deki ilk / en eski oteldir. Gran Hotel Inglés’in asıl sahibi Agustín Ibarra idi.

Yıllar geçtikçe, Gran Hotel Ingles, sahipleri tarafından yenilenmiş ve genişletilmiştir. Gran Hotel Ingles, yakın zamanda yenilenmiş ve beş yıl boyunca kapsamlı tadilat nedeniyle kapatıldıktan sonra 2018’de yeniden açılmıştır. Üç yıldızlı bir otelden övgüler alan beş yıldızlı bir lüks otele dönüştürülmüştür. Gran Hotel Inglés, bünyesinde bir restoran açan dünyadaki ilk otel olmakla birlikte birçok ilke ev sahipliği yapmaktadır. Otel aynı zamanda Filipinler’in bağımsızlık ilanının imzalandığı yerdir..

8.Hostal dos Reis Católicos

Yapım Yılı: 15. yüzyılın sonları

Yer: Santiago de Compostela, Galiçya, İspanya

Oda Sayısı: 128

Hostal dos Reis Católicos, 15. yüzyıl sonlarında Kral Ferdinand ve Kraliçe Isabel tarafından yaptırılmıştır. Hostal dos Reis Católicos, ilk önceleri Santiago de Compostela’ya dini ziyaretler yapan insanları barındıracak şekilde inşa edildiğinden, genellikle dünyanın en eski ve sürekli çalışan oteli olarak gösteriliyor.

Hostal de Reis Católicos, ünlü bir hac yolu olan St James Yolu’nun (El Camino) bittiği yerde ve Santiago de Compostela Katedrali’nin hemen yanındadır. Otel aynı zamanda dini bir hastaneydi ve pek çok doktor ve bilgin burada görev yaptı. 1954 yılında Hostal de Reis Católicos, dört yıldızlı lüks bir otele dönüştürüldü. Geçmişte, Hostal de Reis Católicos, hacılara ücretsiz barınak, yiyecek ve tıbbi bakım hizmetleri vermiştir. Daha yakın zamanlarda da burası sınırlı sayıda hacıya ücretsiz hizmet vermeye devam etmiştir.

7.Castell d’Emporda Hotel

Yapım Yılı: 1301

Yer: La Bisbal d’Emporda, Katalonya, İspanya

Oda Sayısı: 57

Castell d’Emporda‘dan bahseden en eski kayıtlar 1301 yılına kadar uzanıyor, ancak kale muhtemelen çok daha eski. 15. yüzyılın başlarında, Castell d’Emporda, Margarit Ailesi tarafından satın alındı. Pere Margarit Christopher Columbus’un kaptanlarından biriydi ve Venezüella kıyılarındaki ünlü Isla Margarita’yı keşfetmişti.

Castell d’Emporda 1999 yılında Albert Diks ve Margo Vereijken tarafından satın alınmadan önce 18 yıldan fazla bir süre terk edilmiş olarak kaldı. Şatoyu eski ihtişamına geri getirdiler ve 2001 yılında bir otele dönüştürdüler. Castell’Emporda, 1973 yılında ünlü İspanyol sanatçı Salvador Dali tarafından satın alınmıştı.

6.La Posada del Mar

Yapım Yılı: 1243

Yer: Denia, Valencia, İspanya

Oda Sayısı: 25

La Posada del Mar’ın tarihi 1243 yılına kadar uzanır. O yıl, bina İspanya Kralı I. James tarafından William of Cardona’ya verildi. Otele dönüştürülmeden önce, La Posada del Mar’da kapsamlı yenileme çalışmaları yapılmıştır. Otel, Akdeniz kıyılarının bu bölgesindeki tek tarihi otellerden biridir. La Posada del Mar, dokuz tanesi junior süit olan 25 lüks odaya sahip dört yıldızlı bir oteldir.

5.Parador de Cangas de Onis

Yapım Yılı: 12. Yüzyıl

Yer: Cangas de Onis, Asturias, İspanya

Oda Sayısı: 61

Parador de Cangas de Onis, 12. yüzyılda inşa edilmiş eski bir manastırdı. Günümüze gelen verilere göre bu bölgede 8. yüzyılda, Asturias Pelagius’un oğlu olan Katolik 1. Alfonso tarafından bir kilise yapıldı. Ancak günümüzde bu orijinal yapının hiçbir parçası kalmadı. Manastır 17. yüzyılda yenilendi ve 1835’te manastır dağıldı. Sonunda bina, modern olanaklarla Parador de Cangas de Onis oteline dönüştürüldü. Parador de Cangas de Onis artık dini amaçlar için kullanılmamasına rağmen, yanındaki kilise halen düzenli hizmetler için kullanılıyor.

4.Parador de Alcañíz

Yapım Yılı: 1179

Yer: Teruel, Aragon, İspanya

Oda Sayısı: 37

Parador de Alcañíz, Teruel’deki Cumbre de Cerro Pui-Pinos’un tepesi üzerinde bulunuyor. Aslen daha fazla kuleye sahip olan kalenin geçmişi 1179 yılına kadar uzanıyor. Parador de Alcañíz’in çan kulesi gibi bazı kısımları orijinaldir. 1728’de Prens Philip kalenin bir bölümünü kendi sarayı olarak kullanmaya başladı. Prens Philip’in sarayı, Parador de Alcañíz’in otel bölümünün bulunduğu yerdir. Parador de Alcañzz’ın asıl adı, Ferdinand’ın 15. yüzyılın başlarında kral olduğunu belirten La Concordia anlaşmasının burada imzalanmasından dolayı Hotel la Concordia idi.

3.Castillo del Buen Amor

Yapım Yılı: 11. Yüzyıl

Yer: Kastilya-Leon, İspanya

Oda Sayısı: 40

Castillo del Buen Amor, 2003’ten beri otel olarak kullanılmakta. Kalenin tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Castillo del Buen Amor’un üstünde bulunduğu topraklar çok düz olduğu için kaleyi tehlikelerden korumak adına dev bir hendek inşa edildi.

1478’de Castillo del Buen Amor, kaleyi daha lüks bir saraya dönüştüren Ávila Piskoposu Alonso de Fonseca y Quijada tarafından satın alındı. Ávila Piskoposunun ölümünü izleyen birkaç yüzyıl boyunca, Castillo del Buen Amor bir tarım deposu olarak kullanılmış ve kalenin dışı bozulmuştur. Castillo, 1958 yılında Fernández de Trocóniz Ailesi tarafından restore edildi. Efsaneye göre, kale “Buen Amor” (Güzel Sevgili) adını aldı, çünkü Ávila Piskoposu kalenin tadilatını yaptı, böylece metresi Doña Teresa de las Cuevas ile burada yaşayabilirdi.

2.Parador de Hondarribia (Parador El Emperador)

Yapım Yılı: 10. yüzyıl

Yer: Bask, İspanya

Oda Sayısı: 36

Bu listedeki eski otellerin çoğu gibi, Parador de Hondarribia, 10. yüzyılda Navarra kralı Sancho el Fuerte tarafından yaptırılan bir kale idi. Kral bu kaleyi Hristiyan ordusunun İspanya’ya saldırısı sırasında inşa etti.

Parador de Hondarribia’nın bugünkü yapısının çoğu, kalenin İmparator 5. Charles tarafından restore edildiği 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Kalenin altında bulunan geçitler keşfedildikten sonra bu geçitlere giren insanların asla geri dönmediğini söyleyen şehir efsaneleri ortaya çıkmıştır. Yıllar boyunca, Napolyon Bonapart, Amiral Antonio de Oquendo ve Garcilaso de la Vega dahil olmak üzere Parador de Hondarribia’da pek çok önemli şahsiyet konaklamıştır.

1.Parador de Alarcón

Yapım Yılı: 8. Yüzyıl

Yer: Cuenca, İspanya

Oda Sayısı: 14

Parador de Alarcón, Müslümanlar tarafından inşa edilen ve onu İspanya’nın en eski oteli yapan 8. yüzyıldan kalma bir kale içinde yer almaktadır. Kale, 12. yüzyılda Kral 8. Alfonso tarafından ele geçirilmeden önce Müslüman egemenliği altında kaldı. Daha sonra, Parador de Alarcón, Kastilya krallarının evi olarak kullanıldı.

Kastilya kralları Parador de Alarcón’u güçlendirdi ve genişletti. Orta Çağ’ın başlamasıyla birlikte, Parador de Alarcón terk edildi ve itibarı azaldı. 19. yüzyılın ortalarında, kale Rafael Lázaro Álvarez de Torrijos’a satıldı. Parador de Alarcón, zamanın İspanya Bilgi ve Turizm Bakanı Manuel Fraga Iribarne tarafından satın alınmış ve 1966 yılında halka açık bir otele dönüştürülmüştür. Parador de Alarcón‘da sadece 14 oda ve özel bir oda olan Infante Don Juan Manuel odası bulunuyor. Bu oda o kadar özel ki kalenin alt gözetleme kulesine giden bir geçide sahip.

 

Alışkanlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu