Oligopol Piyasa Nedir?

Oligopol Piyasa Nedir? Oligopol piyasanın ne olduğunu açıklamadan önce öncelikle piyasa denildiğinde aklımıza ne geliyor gözden geçirelim.

Piyasa dendiğinde ekonomi alakası olan herkesin aklına tartışmasız mal ve hizmetin birbirleriyle rekabet ettiği bir pazar ortamı gelmekte.

Oligopol Piyasa Nedir?

Ancak piyasa kavramı bu kadar basitçe açıklanacak bir durum değil. Dünya üzerinde mal ve hizmetlerin çeşitliliğini düşünelim. Teker teker sayıldığında belki milyon adet mal ve hizmetin dünya üzerinde var olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak iktisadi çerçeve içerisinde düşündüğümüzde milyonlarca adet mal ve hizmetin tek bir piyasada toplanmasının bir facia oluşturacağını da söylemeden edemeyiz. Oligopol Piyasa Nedir? Piyasa dengelerinin sağlanması, rekabetin arttırılması ve ürün çeşitliliğinin ayrı kategorilerde değerlendirilmesi amacıyla piyasalar kendi aralarında farklılıklar göstermektedir.

Oligopol piyasalarda bu farklılıkların arasında yer almaktadır.

Oligopol piyasa, birbirine fazlasıyla benzerlik gösteren ve piyasa üzerinde az bulunan mallar işin oluşan bir piyasayı ifade etmektedir. Daha basit bir dilde anlatacak olursak, rekabette çokça öne çıkmış ve gücüne ulaşılamayan firmaların fiyatları kontrol ettiği bir piyasa olduğunu söylemek mümkündür.

Oligopol piyasalarda bulunan mal ve hizmet alımı oldukça fazladır. Ancak bu mal ve hizmeti satacak satıcı oldukça az bulunmaktadır. Bu durumda iktisadi bir yorum yapıldığında güçlü firmalardan birinin yapacağı fiyat değişikliği diğer şirketlerin de hemen etkilenmesine sebep olacaktır. Bu yönüyle oligopol piyasalar enflasyon ve manipülasyon hareketlerine oldukça açık bir piyasadır. Gelin dünyamızdan birkaç örnekle sizlere oligopol piyasadaki firma ve üretim kapasitesini açıklayalım.

Günümüzde uçak firmalarını ele aldığımızda oldukça fazla olduklarını görmekteyiz. Oligopol Piyasa Nedir? Bu yönüyle çok yönlü bir piyasa işleyişine sahiplerdir ve yolculuk yapacak kişilerin oldukça fazla seçim imkânı bulunmaktadır. Ancak hava yolu şirketlerini kullanarak bindiğimiz uçaklar, en fazla 2 firma tarafından üretilmektedir. Bu yönüyle uçak üreten firmalar oligopol piyasaya hizmet eder.

Oligopol piyasadaki oynamaları ise aynı örnekten devam ederek açıklayalım. Herhangi bir havayolu şirketi Boeing uçağını düşürdüğünde otomatik olarak diğer Airbus şirketinin hisseleri artış göstermektedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde herhangi bir firmada yaşanacak olumsuz durumun, diğer firmayı olumlu etkilediğine şahit olabilirsiniz.

Oligopol Piyasa Özellikleri Nelerdir?

Oligopol piyasalarını hem ne kadar akademik bir dille ve örneklendirerek anlatsak da belli başlı özelliklerini maddeler halinde açıklamak isteriz;

  • Piyasa içerisinde oldukça az firma bulunmaktadır.
  • Yeni bir firmanın piyasaya girmesi oldukça zordur. Girmek istese bile önüne bir sürü engel çıkacaktır.
  • Diğer piyasalara göre oldukça az rekabet olduğu gözlemlenmektedir.
  • Üretilen mal türleri farklılaştırılmış mal veya homojen mal yönünde olabilir.
  • Piyasa içerisinde bulunan firmalar tamimiyle birbirine bağlıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu