Psikoz Nedir?-Psikoz Belirtileri Nelerdir?

Psikoz Nedir?

Psikoz Nedir? , Psikoz Belirtileri Nelerdir? Bazı zamanlar aklımızda ve ruhumuzda bizi rahatsız edecek durumlar yaşanır. Bahsi geçen bu durumlar akıl ve ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte ve bizleri aklen ve ruhen hastalık sürecine sokmaktadır. İşte bu ve bunun gibi aklımızda ve ruhumuzda meydana gelen hastalık durumlarına psikoz denmektedir. Özet olarak her türlü akıl ve ruh hastalığına psikoz diyebiliriz.

Psikoz Belirtileri Nelerdir?

Psikoz durumunun teşhisi Psikoz Nedir? herhangi bir bireye net olarak konulmadan önce veya teşhis koyulduktan hemen sonra bazı psikoz belirtileri gözlemlenir ve bu belirtilere göre teşhis konur veya teşhis konulmuşsa bu belirtilere göre yol haritası çizilir. Bir takım psikoz belirtileri ise aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Psikoz Nedir?
Psikoz Nedir?
  • Kişisel bakımın azalması
  • Toplum içerisindeyken zarar görme endişesi ve kaygısı
  • Özgüven duygusunun azalması veya tamamen yitirilmesi
  • Okul, iş ve sosyal yaşamda performans kaybı yaşanması
  • Aşırı duygusal tavırlar sergilemek
  • Umursamaz olmak ve çevredeki insanlara aşırı düzeyde aldırış etmemek
  • Dikkat eksikliği
  • İçinde bulunduğu toplumdan uzaklaşıp kendisini soyutlamak
  • Odaklanma sorunları yaşamak
  • Düşünce biçiminde tutarsızlık ve düzgünlüğe aykırı haller yaşanması

gibi durumlar psikoz belirtileri olarak nitelendirilmektedir.

Psikoz Tedavisi

Esasen psikoz tedavisi mümkün olan bir durumdur. Bu durumu bazı kişiler kabul etmesede hakikate ve yapılan araştırmalara göre psikoz tedavisi görüp bu rahatsızlıktan kurtulmayı başaran insanlar vardır. Bu durumda bu rahatsızlığın bir tedavi yönteminin olduğunu apaçık bir şekilde ortaya koyuyor.

Psikoz tedavisi genelde ilaçlar ile yapılır. Psikoz Nedir?, Psikoz Belirtileri Nelerdir? Psikoz rahatsızlığına yakalanmış olan birey ayaktan veya yatırılarak ilaçlar ile tedavi sürecine sokulur. İlaçlar ile büyük ölçüde iyileşme sürecine giren hasta bireyin unutmaması ve hep aklında kalması gereken bir durum vardır.

O durumda şudur ki bu psikoz rahatsızlığı sadece ilaç kullanmak ile sona ermez. Hasta bireyin kendisi de rahatsızlığın gerektirdiği şekilde hareket edip mücadele vermesi gerekmektedir. İnanç, mücadele, sabır ve ilaçlı tedavi ile hasta birey muhakkak olumlu bir sonuca varacaktır.

Psikoz Hastaları İyileşir mi?

Yukarıda psikoz tedavisi isimli başlıkta da belirtildiği üzere psikoz hastaları iyileşir mi sorusuna yanıt vermek çokta zor olmasa gerek. Bu soruya yanıt olarak düzgün bir tedavi yöntemi ve doğru mücadele ile evet iyileşir cevabını vermek pekte zor değil.

Fakat eğer olurda hastaya düzgün bir tedavi yöntemi uygulanmaz ve hastada yanlış şekilde hareket edip mücadele verirse bu durumda var olan rahatsızlığın şizofreni veya benzer hastalıklara dönüşme gibi bir riskli bir durumu ortaya çıkabilir.

Bu sebepten ötürü doğru teşhis, doğru tedavi yöntemi ve doğru bir şekilde hareket edip, mücadele etmek çok önemlidir.

Psikoz Nedir?-Psikoz Belirtileri Nelerdir?
Psikoz Nedir?-Psikoz Belirtileri Nelerdir?

Psikozdan Kurtulanlar

Psikoz rahatsızlığından kurtuluş olduğunu apaçık bir şekilde ifade ettik. Peki psikozdan kurtulanlar şuan nasıl bir yaşam sürüyor neler yapıyor birazda bu konudan bahsetmekte yarar var.

Yapılan araştırmalara göre doğru tedavi yöntemi ve doğru bir mücadele ile psikozdan kurtulanlar aynı psikoza yakalanmadan önceki normal hayatına göre yaşamlarına devam ediyor. Hatta bazı bireyler psikozdan önceki normal durumundan bile daha iyi bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyor.

Daha iyi bir hayat elde etmelerinin etken sebebi psikoz gibi ağır bir sorunu yenmelerinden kaynaklıdır. Psikoz Nedir?, Psikoz Belirtileri Nelerdir? Psikoz rahatsızlığı gibi bir durum yaşayıp bu durumu atlatmaları kurtulan kişileri daha güçlü ve dikkatli bir hale getirdiği için artık yaşamları eskisine göre çok daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu