1. Ana Sayfa
  2. Sinema-Dizi
  3. Mühendis Filmleri-Mühendisler İçin Filmler

Mühendis Filmleri-Mühendisler İçin Filmler

Mühendis Filmleri-Mühendisler İçin Filmler

Mühendis filmleri, mühendisler için filmler, mühendislerin izlemesi gereken filmler, mühendisler için en iyi filmler vb.. en iyi film yorumları için alışkanlıkcom

Mühendis Filmleri

Zamanı kısıtlı olanlar film izlemek istediklerinde en iyi filmler hangileridir, film izleyeceksem en iyisini izleyeyim bari diye araştırma yaparlar. Film izleyicileri filmler hakkında araştırma yaparken kimileri gerilim, kimileri korku,macera, belgesel, komedi vb.. türlerde filmler izlemeyi severler. Bu makalemizde mühendisler için en iyi filmler hangileridir. Mühendis filmleri olarak adlandırılan film senaryasunda kalitenin koktuğu akıllarımıza durgunluk veren filmleri derledik. Bu filmler mühendislerin kaçırmaması gerekmektedir. Şimdiden iyi seyirler.

1.Ex Machina (2015)

Yapay zeka konusunda harika bir film. Ex Machina oyuncularından Caleb, büyük bir internet şirketinde yazılımcıdır. Şirket içerisinde gerçekleştirilen bir yarışmayı kazanır ve ödül olarak herkesten uzak bir dağda şirket Ceo’su Nathan ile bir araya gelir. Nathan yapay zekaya sahip bir Ava adında bir robot tasarlanmıştır.

Film Caleb ile Ava arasında geçen ilişkiyi konu almaktadır. Mühendis zekasının ön planda olduğu kaliteli bir filmdir.

2. 3 Idiots (2009)

Aamir Khan filmlerinden biri olan ve çok beğenilen bu filmde Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi adında 3 öğrenci vardır. Bu üç öğrenci filmde zekası ile kendilerine hayran bırakıyorlar. Öğrencilerin ortak yanları ise mühendislik okumaları ve aynı odada yaşamaları. Öğrencilerden Raju’nun ailesinin maddi durumu kötüdür Ferhan, isteksiz bir şekilde mühendislik okumaktadır. Rancho ise becerikli ve makinelere tutukulu bir öğrencidir.

Mühendisliğin ön planda olduğu filmde 3 öğrencinin profesörleri Viru ile olan iletişimi ön plana çıkıyor. En fazla izlenen Aamir Khan filmi olan 3 idiots kesinlikle kaçırılmaması gereken bir filmdir.

3. The Imitation Game (2015)

2015 yılında vizyona girmiş ABD uyruklu mühendisliğin fazlası ile önplanda olduğu bir filmdir. Enigma film oyuncularından Alan Turing zeki bir matematikçidir. Nazilerin kurduğu Enigma adında Alman şifreli mesajlarını çözmek için uğraşmaktadır. Üst düzey bir zekanın geçtiği filmde Alan Turing zekasını kullanarak Alman şifreli haberleşmesini çözer ve savaşta binlerce insanın ölmesini önler.

4. Prestige (2006)

En iyi mühendislik filmlerinden benim de en beğendiğim en az 2 defa izlenilmesi gereken bir sihirbazlık filmidir. Hugh Jackman ve Christian Bale’nin muhteşem oyunculuğunun yer aldığı filmde sürprizler ile çok kez karşı karşıya gelecekseniz. Elektrik Mühendislerinin daha fazla izlemesi gereken bu filmde Nikola Tesla’nın icatları filmin ana konusunu oluşturuyor. İki sihirbazın karşı karşıya geldiği bu filmin kesinlikle izlenip arşivlenmesi gereken bir baş yapıttır.

5. A Beautiful Mind (2001)

Akıl oyunları olarak Türkiye’de gösterime giren 2001 yılı yapımlı filmde, John Nash adındaki şizofren bir matematikçi konusu ele alınıyor. Nobel Ödülüne layık görülen John Nash genç yaşlarda hayaller görmeye başlar ve ailesi tarafından desteklenerek tedavi görmeye başlar. Mühendislik ve matematiğin muhteşem uyumunu konu alan filmde John Nash oyun kuramı teorisi sayesinde büyük başarılar elde ediyor.

6. Artificial Intelligence (2001)

Yapay zeka konulu bu filmde David adlı bir robot çocuğun evlatlık edinmesi konu ediliyor. Filmde insanoğlunun teknolojiden yararlanarak oluşturduğu akıllı robotları ve duygu dolu olaylar anlatılıyor.

Robot David ilk sevmeye programlanmış çocuk robottur. Ancak hayat beklediği kadar masum değildir.

7. Matrix(1999-2001)

3 seri halinde vizyona giren ve aylarca vizyonda kalan Matrix serisi, bilim kurgu filmlerinin başlangıcı olarak bilinmektedir. Yazılımcı olan Thomas Anderson (Keanu Reeves) hayatı sorgulayan çok zeki bir yazılımcıdır. Neo kod adını kullanarak programları kıran bu genç beyin ilginç bir şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışır ve hayatı alt üst olur. Morpheus liderliğinde sınırları zorlayan bir ekip kurarlar ve var olan dünyadan çıkarak gerçek dünyaya girerler.İlginç ve sürükleyici bir konusu olan Matrix Türkiye’de en çok izlenmiş filmlerden biridir. 2020 yılında dördüncü serisinin çekimine başlanılak film en iyi mühendis filmlerinden biridir.

8. The Social Network (2010)

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook kurulum serüvenini anlatan filmde mühendisler için harika fikirler var. 2003 yılının Ekim ayında gerçekleşen olayda Mark Zuckerberg kız arkadaşı ile kavga eder ve Harvard Üniversitesi’nin öğrenci sayfasına girer. Facemash adında bir program ile Üniversitedeki kızları deşifre eden Zuckerberg Üniversite yönetimi tarafından kınanır ve Mark Zuckerberg programın adını Facebook olarak değiştirir. İlk başlarda sadece Harvard Üniversitesi’nde kullanılan program daha sonra diğer Üniversitelere ve sonra da tüm dünyaya yayılır.

9. The Theory of Everything (2014)

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatan filmde duygu dolu anlar yaşayacaksınız. Yakalandığı amansız hastalık nedeni ile tekerlekli sandalyede mahkum olan Stephen Hawking’in teknoloji ve bilim merakını ve karısı ile olan yaşantısı ele alınıyor. Mühendisler için kaçırılmaması gereken filmlerden biri olan bu şah eser filmi kesinlikle izlemelisiniz.

10. Minority Report (2002)

2002 yılında vizyona giren film 2045 yılında yaşanıyormuş gibi gösterilmektedir. Steven Spielberg’in yönetmenliğinde Tom Cruise’un başrolde oynadığı filmde teknolojik aygıtlar kullanarak henüz gerçekleşmemiş cinayetler fark ediliyor ve suçlar işlenmeden suçlular yakalanıyor. Mükemmel işleyen bu sistem bir anda bozulur ve işler tersine döner. Bilgisayar mühendislerinin izlemesi gereken harika bir film kesinlikle izlemelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap