İnsanı Mutlu Edecek Aktiviteler

İnsan mutlu olmak için ne yapmalı, mutlu edecek aktiviteler, insanı mutlu edecek aktiviteler, mutlu olmanın sırrı aktivitelerde, hayatta mutlu olmak için ne yapmalı vb.. mutluluk veren alışkanlıklar

Mutsuz olduğumuzda ruh halimiz ve modumuz düşer. Mutsuzluk istenmeyen bir durumdur. Önüne geçilmezse psikolojik hatta fiziksel sorunlara bile yol açabilir. İnsan mutlu olmak için ne yapmalı sorusu akıllara geliyor. Mutlu olmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Kafamızı dağıtmak veya stres atmak için tercih ettiğimiz bir aktivite mutlaka olmalıdır. Peki insanı en çok mutlu eden aktiveteler hangileridir? Gerçekten üzgün olduğumuzda bir şeylerle meşgul olmak keyfimizi yerine getirir mi? Mutlu olmak için ne yapmalı? Gelin birlikte işe bilimsel tarafı da dahil ederek eğlenceli bir şekilde bakalım.

İnsanı Mutlu Edecek Aktiviteler

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki mutlu olmanın sırrı aktivitelerde gizlidir. Hayatta mutlu olmak için yapabileceğiniz 15 aktiviteyi sizler için oluşturduk.

1.Yakın Arkadaşın İle Sohbet Et

Seni gerçekten anlayan birisi ile sohbet etmek, dertleşmek iyi gelecektir. Sorunlara farklı açılardan bakabilir ve çözüm yolları üretebilirsiniz. Arkadaşınızın duruma dahil olması sizin için iyi olacaktır. Yakın arkadaşınıza içinizi dökmeli fikir alışverişinde bulunmalısınız. Sizi biraz da olsa rahatlatacaktır.

2. Hislerinizi Bir Kağıda Yazın

Eğer yakın arkadaşınızla sohbet edecek durumda değilseniz yapabileceğiniz en iyi şey hislerinizi kağıda yazmak olacaktır. Hislerinizi kağıda yazarak kendiniz ile baş başa kalabilir yani kendiniz ile sohbet edebilirsiniz.  Neye üzüldüğünüzü farketmenizi sağlayacaktır. Kim bilir belki saatlerce sizinle alakası olmayan bir duruma üzülüyorsunuzdur. Hislerinizi kağıda yazmak en az birisiyle dertleşmek kadar iyi gelecektir.

3. Komik Videolar İzleyin

Çok basitçe veya çocukça görünebilir ama sizi kahkahaya boğacak bir video tüm üzgünlüğünüzü atabilir. Özellikle bebek videoları keyfinizi yerine getirecektir. Komik şakalar da neşelendirebilir. Küçük çaplı bir gülme krizinin çözemeyeceği hiçbir şey yoktur.

4. Rahat Kıyafetler Giyin

Ah o rahatlığı bir tek gerçekten yaşayanlar bilir. Rahat kıyafetler giyerek mutlu hissetmenin de incelikleri vardır. Öncelikle rahat bir şeyler giyip koltuğa yayılın. Sonra kendinizi serbest bırakın. Kendinizi rahat hissedin. Güzel hayaller kurun. Ama ilk şartımız rahat kıyafetleri mutlaka yerine getirin. Rahat kıyafetler kırmızı çizgimizdir.

5. Kek Yapın

Yanlış okumadınız. Gerçekten kek yapın. Kek yapmak bir sanattır. Kek yapmak kimyadır. Öyle herkes kek yapamaz. Kek yapmanın inceliklerini bilmeniz gereklidir. Bu incelikleri öğrenip uygulamaya kalkana kadar zaten dert, stres kalmayacaktır. Kek yapmak sanattır demiştik. Sanat adeta stres savardır. Kek yapmak ise sanat + kimya + eğlence = ziyafet ve mutluluktur.

6. Resim Yapın

Hazır sanatın stresle mücadelesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmişken resim yapmayı da araya ekleyelim. Resim yapmak öyle yetenek gerektiren bir iş değildir. Ne yani sadece çöp adam çizebiliyorum diye resim yapamaz mıyım? Resim görsel zekayı artır. Aklınızdaki tüm olumsuz düşünceleri yok eder. Sadece yaptığınız resime odaklanmanızı sağlar. Ve emin olun ki yaptığınız resme uzaktan bakınca o bir şeyi tamamlama hissi sizi çok mutlu edecek.

7.Kitap Okuyun

Kitap okumak ruhu dinlendirir. Dinlenmiş bir ruhun ise mutsuz olmak için hiçbir nedeni yoktur. Kitap okumak insanı mutlu eden kanıtlanmış bir aktivitedir. Kitap yeni kapılar, farklı çözüm yolları açar. Dikkatimizi farklı yerlere çeker. Aklınızda sadece okuduğunuz kitap olacağı için sizi mutsuz eden durumları aklınızdan atmış olacaksınız. Güzel bir kitabın çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur.

8. Kahve İçin

Kendinizi mutsuz hissediyorsanız kahve için. Olayın çözümündeki basitliğe bakar mısınız ya. Sadece kahve içiyorsunuz ve mutlu oluyorsunuz. Bu kadar basit. Ilık az şekerli bir kahveye kim hayır diyebilir? Kahve stresi atar. İçerdiği kafein sizi dinç tutar. Kahve stres atan ve insanı mutlu eden kanıtlanmış bir içecektir.

9. Film İzleyin

Hatta mümkünse bunu az önce bahsettiğimiz gibi rahat kıyafetler ile yapın. Film izlemek insanı mutlu eder. Mutsuz olduğumuz zaman yapmamız gereken bir şeydir. Aman diyelim korku, gerilim filmi felan açmayın. Zaten mutsuzuz gereksiz adrenaline ne gerek var. Açın şöyle tatlış, minnoş bir komedi veya aile filmi, tadını çıkarın.

10. Şarkı Dinleyin

Ah bu şarkı ne güzel şeydir. İyi gelmediği bir şey yok. Mutluyken de dinleyebilirsiniz, mutsuz zamanlarda da. Hatta uyumak için şarkı dinleyenler bile var. Kendinizi mutsuz hissettiğinizi varsayalım. Kabul edelim ki sevgilinizle tartıştınız. Çok mutsuzsunuz. Hemen kulaklığınızı takıp neşeli bir şarkı açıyorsunuz. Göreceksiniz ruh haliniz bir anda değişecek. Burada dikkat etmeniz gereken ince çizgi doğru şarkıyı seçmektir. Zaten sevgilinizle ayrılma durumundasınız onu size hatırlatacak romantik bir şarkı açmaya ne gerek var.

11. Ağlayın

Ağlamak bazen iyidir. Ağlamak rahatlatır. Uykunuzu getirir. Ağlamanın da ince detayları vardır. Dediğimiz gibi biraz ağlayın. Göz altlarınızı morartacak kadar ağlamaya hiç gerek yok. Zaten mutsuzsunuz. Ağlayın ve bu durumu kabullenin. Merak etmeyin daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacaksınız.

12. Spor Yapın

Spor yap zinde kal, güçlü ol, biraz adrenalin salgıla. Sporun çözemeyeceği hiçbir şey yok. Spor yapın ve terleyin. Spor yapmak mutlu hissetmemizi sağlayacağı gibi daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmamızı da sağlayacaktır. Sağlıklı ve güzel bir görünüm de bizi mutlu edecektir. Spor yapmak motivasyonumuzu da artırır. Motivasyon mutlu hissetmemiz için oldukça önemlidir. Spor daha sağlıklı düşünmenizi sağlayacak. Sizi geliştirecek. Spor sizi mutlu edecek. En azından sabahları spor yapmayı ihmal etmeyin. Sporu mutsuzken kesinlikle yapın. Mutluyken de yapın. Spor iyidir. Hem sağlıklı hem mutlu edici. Yararı saymakla bitmez. Daha ne olsun..

13. Oyun Oynayın

Oyun oynamak stres atar ve zaman geçirmenizi sağlar. Sizi biraz da olsa mutlu eder. Oyun oynamayı kim sevmez ki? Oyun oynayarak aklınızdaki sizi mutsuz eden şeyleri unutabilirsiniz. Arkadaşlarınızda oynarsanız kesinlikle mutlu olacaksınız. Düşünün hem oyun oynuyorsunuz hemde arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz.

14. Duş Alın

En mutsuz anınızda bile sıcak bir duş kesinlikle keyfinizi yerine getirecektir. Duşta birçoğumuz farkında olmadan hayaller kurarız. Gelecek hakkında planlar yaparız. Genelde olumlu düşünürüz. Duş pozitif düşünme gücümüzü artırır. Sıcak su vücudumuzu rahatlattığı gibi kan dolaşımını da hızlandırır. Mutlu olmamızdaki en önemli etken mutsuzluk nedenini anlamak ve ortadan kaldırmak olduğu için sıcak bir duş daha sağlıklı düşünmemizi, sorunları anlamamızı sağlayacaktır.

15.Uyuyun

Mutlu olmak için sadece uyuyun. Uyanınca tüm sorunların geçmiş olduğunu göreceksiniz. Uygulaması en basit ve keyifli aktivitelerden birisidir. Uyumak hem fiziksel hemde ruhsal olarak dinlendirir. Uyku beynimizi de dinlendireceği için konsantrasyonumuzu artırır. Mutlulu olmak için zinde olmalıyız. Uykunun faydaları bunlarla bitmiyor. Mutlu olmamızda önemli rol üstlenen uyku aynı zamanda yaşam kalitesini artırıyor. Kaliteli yaşamın mutluluk olduğunu varsayarsak uykunun ne kadar önemli olduğunu açıklayabiliriz. Basit bir olay gibi görünsede sağlıklı ve derin bir uyku bizi gerçekten mutlu edecektir. Bu arada uyumadan önce ılık bir duş almak veya loş ortamda biraz kitap okumak daha derin bir uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Denendi, onaylandı, kesinlikle işe yarıyor. Hayatta mutlu olmak için çaba harcayın ve kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin.

 

 Mutlu Alışkanlıklar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu