Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Youtube SEO Teknikleri Nelerdir?

Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Youtube SEO Teknikleri Nelerdir? Günümüzde pek çok kişi Youtube kanal nasıl büyütülür sorusunun yanıtını arıyor. Özellikle son yıllarda Youtube’un da gelişmesi ile birlikte kanal sayısı bir hayli artmış görünüyor. Önceleri hobi olarak görülen ancak daha sonrasında bu meralardan ciddi miktarlarda paralar kazanıldığı görülünce popülerliği artan Youtube, belirli adımlarla birlikte herkese kanal büyütme imkânı sunuyor. Siz de Youtube SEO teknikleri ve yapılması önerilen bazı adımlar sayesinde kendi kanalınızı oluşturarak zamanla büyütebilirsiniz. Sevdiğiniz hobilerinizi bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

Youtube Kanal Nasıl Büyütülür?

Youtube Kanal Nasıl Büyütülür?
Youtube Kanal Nasıl Büyütülür?

Kanal Konseptinizi Belirleyin

Youtube kanal açma konusunun en temel taşı olan kanal konsepti birçok kişinin hata yaptığı bir konu oluyor. Ben kanalı açayım da sonradan konsepti belirlerim düşüncesi ile açılan Youtube kanalları büyük bir çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor. Bu noktada öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Youtube, sabit bir konsept üzerinde düzenli ve sık içerik üreten kanal sahiplerini sevdiği için bu maddenin asla üstün körü geçilmemesini tavsiye ediyor. Youtube kanal açma olarak oyun oynamayı seviyor ve bunu eğlenceli bir şekilde diğer izleyicilere sunmak istiyorsanız Türkçe oyun oynanış kanalı açabilirsiniz.

Bir başka örnek olarak mutfakta vakit geçirmeyi ve yemek yapmayı seviyorsanız pratik yemek ya da tatlı tarifleri sunan videolar oluşturabilirsiniz. Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Buna uygun bir kanal konsepti oluşturduktan sonra kanal ismi, kanal açıklaması, kanal etiketleri, kanal profili, kanal arkaplan görseli gibi düzenlemeleri yapmalısınız. Bu aşamada Youtube SEO teknikleri kapsamında internet üzerinde sık aranan anahtar kelimeleri kullanarak ilgili açıklama ve etiketleme yerlerini doldurmalısınız. Google Adwords üzerinde yer alan “Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Direkt Youtube’a özel anahtar kelime planlayıcıları arıyorsanız da şu liste içerisinden istediğiniz siteyi ziyaret edebilirsiniz:

  • Rapidtags.io
  • Keywordtool.io
  • Sitechecker.pro

Düzenli İçerik Paylaşın

Youtube kanal büyütme konusunda en kritik adımlardan biri ise düzenli bir şekilde içerik paylaşımı oluyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Youtube, düzenli ve konsepti uygun olarak içerik paylaşan kanal sahiplerini daha öne çıkarıyor. Dolayısıyla içeriklerinizi hiç aksatmadan kanalınıza yüklemelisiniz. Bu noktada hangi günler video yüklemem gerekiyor ya da günün hangi saatlerinde yüklemem gerekiyor sorularınıza yanıt verecek olursak:

  1. İnsanların iş ve okul saatlerinde video yüklemeyin. 17.00 – 20.00 arasında video yüklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Hafta sonu gün içerisinde herhangi bir saatte yükleyebilirsiniz.
  2. Haftada en az 2 video yüklemeye özen gösterin. Bu sıklığı arttırmak istiyorsanız istikrarlı bir şekilde devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Video Yükleme Ayarlarını Doğru Kullanın

Youtube kanal büyütme taktikleri olarak videolarınızı nasıl yüklediğiniz izleyici çekme konusunda en kritik adımlardan biri oluyor. Her ne kadar videolarınızın izlenebilir olması yani izleyiciye sunduğunuz içerik son durumda en etkili kısım olsa da videoyu izleyiciye sunuşunuz esas maddeyi oluşturuyor. Youtube SEO teknikleri kapsamında yukarıda belirttiğimiz anahtar kelime planlayıcıları ile videonuza en uygun anahtar kelimeleri önceden belirlemiş olmalısınız. Daha sonrasında aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Youtube SEO Teknikleri Nelerdir

Video Küçük Resmi

İzleyicilerin büyük bir çoğunluğu video başlığından çok videonun küçük resmine bakarak geliyor. Her ne kadar başlık da önemli olsa da insan beyni görsel içeriğe daha yatkın olduğu için videoya en uygun ve en dikkat çekici küçük resmi oluşturmanız gerekiyor. Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Bu noktada “Canva” sitesini kullanabilirsiniz. Her ne kadar ücretli şablonları olsa da ücretsiz şablon ve düzenleme imkânları ilk başlarda size son derece yetecektir. Youtube kanal geliştirme adımlarınızı uygularken görsel düzenlemelerinizin tamamını burada gerçekleştirebilirsiniz. Basit ve Türkçe arayüzü sayesinde hiç zorluk çekmeden çıktı alabilirsiniz.

Küçük resimlerinizde sağ alt köşeye pek fazla yazı denk getirmemeye çalışın. Çünkü bu kısma Youtube tarafından video süresi gelecektir. Bunun yanında izleyicilerin mobil cihazlar üzerinden de videolarınıza ulaşacağını düşünerek video görsellerinde ufak puntolu yazılardan kaçının. Olabildiğince kalın ve okunaklı video küçük resimleri hazırlayın. Hâlâ nasıl bir küçük resim oluşturacağınıza karar veremiyorsanız kanal konseptinizdeki rakiplerinizi analiz ederek onların nasıl küçük resimler hazırladığını öğrenebilirsiniz.

Başlık

Video başlıklarınızın Youtube SEO teknikleri olarak daha önceden seçtiğiniz anahtar kelimelerden oluşması gerekiyor. Kanalınız daha yeni olduğu için insanların en çok arattığı videonuza uygun kelimeler videonuzu daha üst sıralara çıkaracaktır. Buna örnek verecek olursak “kilo verme yöntemleri” anahtar kelimesini başlık içerisinde “Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?” şeklinde kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelere hiçbir şekilde ek eklemeden ve arasına kelime koymadan kullanmalısınız. Başlığınız içerisinde anahtar kelimelerinizin uzunluğuna bağlı olarak en azından 1 tane ana anahtar kelimenin bulunması yararlı olacaktır.

Açıklama

Açıklama bölümünü her video için ayrı olarak hazırlamalısınız ancak her videoda bulunması gereken kısa kanal açıklaması ve çeşitli linklerin bulunduğu açıklamalar sabit olarak kullanılabilir. Youtube kanal büyütme kapsamında anahtar kelimelerinizi cümle içerisine yayarak kullanmanız ve spam yapmamanız gerekiyor. Video açıklamasına alt alta ya da yan yana anahtar kelimeleri sıralamanız size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Videoda neler yaptığınızı anlatan ufak bir açıklama yazarken 2-3 anahtar kelimeyi cümle içerisinde doğal şekilde ekleyebilirsiniz. Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Daha sonra bir satır boşluk bırakıp bu kanalda neler yaptığınızı ve insanları videoyu beğenmeye, yorum bırakmaya ve abone olmaya teşvik edecek yazı yazabilirsiniz. Onun da altına kanaldaki video linkleri veya oynatma listelerini ekleyebilirsiniz. Youtube video açıklaması şablonu paylaşacak olursak da şu sıralamayı izleyebilirsiniz:

  1. Kısa video özeti
  2. Bu kanalda ne yapıyorum?
  3. Video beğeni, yorum ve abone ol teşvik cümlesi
  4. Kanaldaki özel video ve oynatma listeleri linkleri
  5. Diğer sosyal medya hesap linkleri

Etiketler

Etiketler, Youtube SEO teknikleri arasında artık eskisi kadar önemi kalmayan video yükleme ayarlarından biri haline geldi. Etiket bölümünün hemen üzerinde Youtube tarafından bu açıklama yer alıyor. Ancak yine de bu alanı doğru bir şekilde kullanmanız videonuzun ulaşacağı kitleyi çok daha arttırabilir. Youtube SEO Teknikleri Nelerdir Dolayısıyla kesinlikle boş bırakılmaması gerekiyor.

Eğer kanalınız yeni ve daha ilk videolarınızı yüklüyorsanız bu kısmı her videonuz için özel anahtar kelimeleri bularak 10-15 anahtar kelime eklemelisiniz. Ama tabii ki bu sayı daha azalabilir ya da çoğalabilir. Artık kanalınızda video sayısı 5-10 olduktan sonra etiketlerinizi ekleme düzeniniz değişecek. Kanalınızın ana konsepti olan, belirli bir seri ya da oynatma listesi içeriği olan anahtar kelimeleri o videoya uygun olmasa dahi ekleyeceksiniz. Örneğin “aksiyon oyun önerileri” anahtar kelimesine sürekli içerik üretiyorsunuz diyelim, bu anahtar kelimenin daha fazla hacim kazanması için diğer videolarınızın etiketler kısmına da eklemeniz gerekiyor. Böylelikle 4-5 anahtar kelimede böyle hacim kazanarak daha da büyüyebilirsiniz.

Diğer Ayarlar

Video yükleme sekmenizde bulunan diğer ayarlamalarınıza değinecek olursak mutlaka yetişkin içerik ayarının ve çocuklara özel ayarının kapalı olduğuna emin olun. Yoksa videolarınız daha sınırlı bir kitleye görünecektir. Ancak videonuz gerçekten yetişkin veya çocuk içeriği ise bunları ona göre açmalısınız. Video açıklamalarında Hashtag (#) kullanımınız bulunuyor ise konumunuzu eklemeyin. Örneğin konumuzu Türkiye olarak eklerseniz video açıklamasında üst kısımda eklediğiniz Hashtag’ler yerine konum adı yazacaktır. Youtube kanal büyütme adımları olarak videolarınızı mutlaka kendine uygun oynatma listelerine kaydedin. Video kategorisini girin ve ayarları son bir gözden geçirip tamamlayın.

Konseptiniz Dışına Çıkmayın

Youtube kanalınızın ani bir şekilde konsept değiştirmesi kanal algoritmasını ciddi etkileyebilmektedir. Kanal konseptinizi değiştirmeseniz de yemek tarifleri verdiğiniz kanalın içerisine bir oyun videosu yüklemeniz konsept dışı içerik olacaktır. Youtube kanal geliştirme kapsamında sadece kanalınızın temasına uygun içerikleri hazırlayıp paylaşmalısınız. Bu sayede yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulayarak kanalınız daima büyümeye devam edecektir.

Shorts Videolarını Doğru Sıklıkta Yükleyin

Birçok kişinin merak ettiği bir konu olan Shorts videolarını nasıl yükleyelim sorusuna yanıt verecek olursak öncelikle uzun videolar paylaşan bir kanalsanız ya bu kısa videolara hiç bulaşmayın ya da doğru sıklıkta paylaşın diyebiliriz. Örneğin haftada 2 tane uzun video yükleyen bir kanalsanız, iki videonun arasındaki bir günde Shorts videosu yükleyebilirsiniz.

Peki kısa videoları hazırlamak kolay neden az yükleyeyim ki diye merak ediyorsanız bunu şöyle açıklayabiliriz. Youtube kanal büyütme tavsiyeleri olarak Shorts video kitlesi ve uzun video kitlesi birbirinden farklıdır. Yapılan içerik analizlerine bakıldığında uzun videolardan gelen izleyici ve aboneler uzun videolara göz atmıyor. Zaten kısa videoları kaydırarak videonuza ulaşmış ve abone olmuş kullanıcı uzun videonuzu görmüyor hatta merak da etmiyor. Dolayısıyla kanalda içeriğinizin bolluğu açısından Shorts videoları yine da haftada 1 şeklinde yükleyebilirsiniz. Böylelikle siz de monotonluktan kurtulup farklı bir video hazırlamış olursunuz.

Oynatma Listelerini Çoğaltın

Oynatma listelerinizi mutlaka doğru bir şekilde oluşturun ve çoğaltın. Örneğin bir yemek tarifi veren kanalınız varsa kahvaltılık tarifleri, akşam yemeği tarifleri, çorba tarifleri, poğaça tarifleri, waffle tarifleri gibi birçok alt kategori oluşturabilirsiniz. Youtube SEO Teknikleri Nelerdir Oynatma listeleri de tıpkı videolar gibi aramalarda çıktığı için başlıklarını ve açıklamalarını da anahtar kelimelerden yararlanarak yazmalısınız. Youtube SEO teknikleri içerisinde yer alan anahtar kelime bulma yollarından faydalanarak oynatma listenize uygun anahtar kelimelerini bulup özgün bir açıklama metni hazırlayabilirsiniz.

Sakın Pes Etmeyin!

Youtube kanalınızı oluşturup bu özel tavsiyeleri uyguladıktan sonra artık geriye sizin bıkmadan usanmadan üretmeye devam etmeniz kalıyor. Ne kadar tavsiye verilirse verilsin Youtube kanalı nasıl büyütülür sorusunun cevabı aslında hiç aksatmadan video üretmeye devam etmektir. Youtube SEO Teknikleri Nelerdir Dolayısıyla sevdiğiniz bir konseptte kanal oluşturup eğlenerek bu işi yapmanız gerekiyor. Youtube Kanal Nasıl Büyütülür? Pozitif enerjinizi kaybetmeden sevdiğiniz içerikleri oluşturduktan sonra izleyiciler de sizi sevmeye başlayacak ve hayran kitleniz artık oluşacaktır. O büyük kanalların da bir gün sizin geçtiğiniz yollardan geçtiğini unutmadan üretmeye devam etmeli ve asla pes etmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu