Maymun Çiçeği Virüsü Nedir-Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavi yöntemi

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir ve Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavi yöntemi Covid 19 pandemisinden sonra dünyada endişe yaratan maymun çiçeği (monkeypox), nadir bir viral enfeksiyondur.virüsü barındırdiği bilinen sincaplar gibi hayvanlardan bulaşır.Maymun çiçeği ilk defa deney olarak kullanılan maymunlarda 1958 yılında çiçek hastalğı gibi salgın meydana geldiğinde kesfedildi.İlk insan vakası 1970 tarinde Afrikada görüldü.Günümüzde coronavirüs salgınının etkisi hala sürüyorken maymun çiçegi vakalarında yaşanan artiş dünyada yeni bir virüs salgını endişesi yarattı.

Maymun Çiçegi Virüsü Nedir?

Maymun çiçegi hastalığı,Orta ve Batı Afrika’nın yagmur ormanlarında ortaya çıkmıştır.Diğer bölgelerde de zamanla etkisini gösteren hastalık hayvanlardan insanlara bulaşan viral enfeksiyondur.Belirtileri 2-4 hafta sürer. Virüs kaynaklı olüm oranı %3-6 olarak belirtilmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir-Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavi yöntemi
Maymun Çiçeği Virüsü Nedir-Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavi yöntemi

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor?

Virüsü barındıran hayvanlarla yakın temas içinde olmak ve enfekte olmuş insan tarafından bulaşır.Hastalık vücüt sıvıları,damlacık yoluyla ve enfekte olmuş insanların eşyalarını kullanmak virüs birinden diğerine geçmektedir.

Maymun Çiçeği belirtileri?

Maymun çiçeği virüsünün Kulaçka dönemi 6-13 veya 5-21 gün arasına değisiklik gösterir.Hastalığın en belirgin özelliği vücütta yaşanan döküntülerdir.Döküntüler en çok yüz,kol ve bacaklarda yoğun sekilde etkisini gösterir.Belirtiler 2-4 hafta arasında yaşanır.Bağısıklığı düsük olan insanlarda hastalık ağır seyreddebilir.Virüste yaşanan en belirgin belirtiler şunlardır:

1-sırtta oluşan ağrı

2-Ateş

3-vücütta yaşanan döküntüler

4-baş ağrısı

5-yorgunluk

6-şişmiş ve iltihaplanmış lenf düğümleri

Maymun Çiçeği virüsünün Tedavisi

Çiçek hastalığina sebep olan virüsle benzerlik gösterdiğindeen dolayı çiçek hastalığında kullanılan aşının maymun çiçegi virüsünde yüzde 85 oranında etkili olduğu gösterildi. Maymun Çiçeği Virüsü Nedir ve Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavi yöntemi merak edilen önemli konuları sizlere sunduk.

Maymun Çiçeği virüsü Türkiyede Görüldümü

Bu virüs henüz ülkemizde görülmemiş bir vakaya rastlanmamıştır.

maymun çiçeği virüsü türkiyede görüldümü
maymun çiçeği virüsü türkiyede görüldümü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu