Makyaj Teknikleri

Makyaj Teknikleri, Uygulama Tüyoları

Makyaj, kadınların vazgeçilmez hobilerinden birisidir. Makyaj Teknikleri Bunun asıl sebebi ise insanların yapısında bulunan estetik duygusudur. Estetik ve kusursuz bir görünüme sahip olan göze daha güzel görünmektedir. Makyaj kusurları kapatan ve güzel olanı ön plana çıkaran bir uygulama olduğu için tercih edilmektedir. Güzellik ve bakım rutinleri arasında önemli bir oranda yer almaktadır. Ayrıca birçok güzellik işlemi gibi makyajın da farklı teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler ürünlerin cilde uygulanma şekline, ürünlerin ciltte uygulanma bölgesine, renk seçimine ve makyajın tercih edileceği konsepte göre değişiklikler göstermektedir. Makyaj tekniklerini şu şekilde inceleyebiliriz:

Makyaj Teknikleri

  • Cilde Uygulanma Şekline Göre Makyaj Teknikleri: Ürünler cilde uygulanma şekline göre makyaj tekniklerinin oluşmasını sağlamaktadır. Fondöten cilde hafif bir formda uygulandığı zaman yaz makyajı ve bahar makyajı tekniğine uygun olmaktadır. Daha ıslak bir formda uygulandığı zaman porselen makyaj tekniğine uygundur. Göz makyajı için de bu teknikler geçerlidir. Göz makyajında en fazla kullanılan malzeme olan göz kalemi göz pınarlarına altlı üstlü bir şekilde uygulandığı zaman kedi gözü makyajına uygun olmaktadır. Eyeliner uygulamasının kuyruklu yapılması ise birçok makyaj tekniğine uygundur. Makyaj Teknikleri Farın toprak tonlarından oluşması daha ağır bir makyaj görünümüne sebep olurken canlı renkler retro makyaj tekniğine uygundur. Dudak makyajında ise çerçeveleme yapmak büyük dudak makyajı tekniğine uygundur. Bu şekilde ürünlerin uygulanma biçimleri farklı makyaj tekniklerini de beraberinde getirmektedir.
  • Ürünlerin Cilt Üzerinde Uygulanma Bölgesine Göre Makyaj Teknikleri: Makyaj tekniklerinin asıl isimlendirilme sebebi uygulanma bölgeleridir. Çünkü teknikler uygulanma bölgesinin adını almaktadır. Göz üzerine uygulanan makyajlar göz makyajı tekniği, dudak üzerine uygulanan makyajlar dudak makyajı tekniği, direkt olarak yüze uygulanan makyajlar ise cilt makyajı tekniği adını almaktadır. Bu tekniklerin alt sınıflandırmaları ise makyajın uygulandığı bölgedeki sürüm teknikleridir. Örneğin göz kaleminin gözün içine ne şekilde uygulandığı makyaj tekniğinin alt sınıflandırmadaki adını belirlemektedir.
  • Renk Seçimine Göre Makyaj Teknikleri: Ürünlerin renkleri de makyaj tekniklerini belirleyen etkenler arasındadır. Pastel renkler kış makyajı tekniğini oluştururken canlı ve parlak renkler yaz makyajı tekniğini oluşturmaktadır. Altın ve bordo gibi renkler retro göz makyajı tekniğini oluştururken ışıltılı far renkleri büyük göz makyajı tekniğini oluşturmaktadır. Ten makyajı için de aynı durum geçerlidir. Makyaj Tekniği Daha açık renk ten ürünleri yaz makyajında kullanılırken koyu renkler kış makyajı için tercih edilmektedir.
Makyaj Teknikleri
Makyaj Teknikleri

Makyaj Uygulama Tüyoları

  • Makyajın Tercih Edileceği Konsepte Göre Makyaj Teknikleri: Makyaj tekniklerinin isimlendirilmesinde oldukça etkili olan bir maddedir. Günlük makyaj tekniği, düğün makyajı tekniği, mezuniyet makyajı tekniği gibi teknikler bu madde içerisinde yer almaktadır. Günlük makyaj tekniği için cildi yormayacak daha hafif ürünler tercih edilirken göz makyajı da yapay bir etki bırakmayacak şekilde yapılmalıdır. Düğün makyajı simleri ve şaşaalı bir görünümü de beraberinde getirdiği için aşırı abartıdan kaçınılması gerekir. Yeteri kadar makyaj yapılması hem gözü yormayacak hem de kişiyi yapaylıktan uzaklaştıracaktır. Makyaj Teknikleri Mezuniyet, balo gibi organizasyonlarda yapılacak makyajın da düğün makyajı kadar abartılı olmamasına dikkat edilmelidir. Bu küçük detaylara dikkat edilerek oldukça güzel ve kullanışlı bir makyaja sahip olunması mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu