Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri

Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri Vücudu dış etkenlerden korumakla görevli olan, iç organları çevreden gelecek zararlı etkilerden uzak tutan cilt insanlar için büyük önem taşımaktadır. Vücut sıcaklığını korumak, düzenlemek, su veya minerallerin emilimine yardımcı olmak gibi görevleri de bulunur. Vücudun en dış tabakasını oluşturan cilt yağ dokusu da barındıran farklı tabakalardan oluşur.

Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri

İnsan bedeni için birçok fonksiyonu yerine getiren ve dış uyaranları algılamada da görevli cilt, bakım ihtiyacı da duymaktadır. Bakım yapıldığında hem daha sağlıklı hem de genç bir görünüm eder. Bu noktada cildin nem, vitamin, mineral ve kirlerden arındırılma gibi ihtiyaçlarının bulunduğu söylenebilir.

1.Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Düzenli olarak yapılmasında fayda olan cilt bakımı farklı adımlardan oluşabilir. Cilt temizliği, nemlendirme, vitamin ve mineral takviyesi bu adımlardan bazılarıdır. Bakım yapmaya cilt tipinin belirlenerek başlanmasında fayda vardır. Normal, kuru veya yağlı ciltler için farklı bakım pratikleri uygulanabilir.

Günlük cilt bakımında nemlendirme önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle sıcak dönemlerde cildimiz ve bedenimiz sıvı kaybına uğrayacağı için su tüketimi başta olmak üzere nemlendirici ürünler kullanılabilir. Ayrıca temel adımlar arasında hem temizlik hem de nem sağlayacağı için tonik kullanımı da bulunabilir.

Bunun yanında temizlenen ve nemlendirilen cilt için dışarı çıkmadan önce güneş koruması uygulanabilir. Belli sürelerde yapılabilecek peeling ve cilt bakım maskeleri de cilt sağlığını destekler. Cildin ihtiyacı olan aktif bileşenlerin vücuda kazandırılması için çeşitli serumlar tercih edilebilir. Bakım uygulamaları takibinin yanı sıra makyaj temizliği, makyajın uzun süre ciltte tutulmaması ve cildin dinlendirilmesi de önemli konulardır.

2.Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt bakımında her cilt tipinin farklı ihtiyaçlarının olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple cilt tipinin belirlenmesi ve buna uygun bakım yöntemleri ve bakım malzemeleri seçilmelidir. Cilt tipleri genel olarak kuru, yağlı, karma ve normal cilt olarak sınıflandırılır. Cilt tipleri belirlenirken cildin nem oranı, yağlılık derecesi, hassasiyeti ve yaş gibi faktörler dikkate alınır. Çeşitli cilt testi yardımıyla cilt tipinizi belirleyebileceğiniz gibi bir uzmandan da destek alabilirsiniz.

2.1.Kuru ciltler için hassas temizleyiciler ve tonikler kullanılabilir. Ayrıca nemlendirici krem ve yağlarla cildin sürekli olarak nemli tutulması önem arz eder. Bu noktada nemlendirici maske kullanımı da tercih edilebilir. Temizlik sürecinde fazla sıcak su kullanımı cildi daha da kurutabilir. Bu yüzden ılık su kullanımında fayda vardır.

2.2.Yağlı ciltler için jel veya köpük temizleyiciler daha etkili olabilir. Cilt Bakımı Bunun sebebi ise yağlı ciltlerin kir kalıntısı, akne ve sivilce oluşumuna daha yatkın olmasıdır. Haftada bir yapılabilecek peeling ile gözeneklerin açılması sağlanabilir. Ayrıca yağ emici ve matlaştırıcı ürünler kullanarak parlaklık kontrolü yapabilirsiniz.

2.3.Karma ciltlerde cildin ihtiyacına göre farklı bölgeler için alternatif ürünler kullanılabilir. Bu tarz ciltlerde de öncelikle temizlik yaparak bakıma başlayabilirsiniz. Akabinde tonik kullanımı gözeneklerin açılması için fayda sağlar. Her ciltte olduğu gibi karma ciltlerinde neme ihtiyacı vardır. Cildiniz ihtiyacına göre su bazlı veya yağ bazlı bir ürün kullanabilirsiniz. Krem, jel ve losyon tarzında nemlendirici ürünler bulmanız mümkündür.

2.4.Temizleme, nemlendirme ve aktif bileşen desteği normal ciltler içinde geçerlidir. Bu tür ciltler çevresel etkilere, nispeten daha dayanıklı olsa da zaman zaman aktif bileşen desteği sağlanabilir. Bunun için de nemlendirici ve besleyici maskeler ile serumlar uygun ürünler arasındadır.

3.Cilt Bakımında Kullanılabilecek Ürünler

Cilt bakım sürecinin tamamlayıcılık sunması için bazı ürünlerin bir arada kullanılmasında fayda vardır. Örneğin temizleyici ürünlerden sonra nemlendiriciler ve güneş kremleri kullanılmadır. Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri Belli aralıklarla cildin yenilenmesi de gerekir. Yenilenen ciltlerde ise vitamin ve mineral ihtiyacı ortaya çıkar. Cildinizin sağlıklı ve dinç görünmesi için kullanılabilecek ürünler şu şekilde sıralanabilir:

3.1.Temizleyiciler

Cilt bakımının ilk adımını oluşturan cilt temizliği herkes için gerekli bir işlemdir. Makyaj kalıntıları, çevresel faktörler veya ölü deri hücreleri cilt kirliliğine sebep olabilir. Söz konusu kirlilik ise dikkate alınmadığında kırışıklığa, siyah nokta veya sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Buna karşın cilt temizliği dikkatli periyodik olarak yapıldığında cilt bakımından alınacak verimi artırır. Temizleyici ürünler krem, jel ve köpük halde bulunabilir.

3.2.Tonik

Cilt temizliği sonrasında kullanılan tonik ile cilde doğal pH dengesi yeniden kazandırılabilir. Ayrıca gözenekler sıkılaştırılarak cildi koruyucu bir bariyer oluşturulabilir. Tonik ile cildinizin pürüzsüz ve daha sıkı görünmesi sağlanır. Bazı kirler temizleme işleminden sonra dahi ciltte kalabilir. Tonik uygulaması bu tür kirlerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Toniğin bir diğer önemli görevi de nemlendirici ürünlerin emilimini artırmaktır. Tonik kullanımında cilt tipi farklılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

3.3.Nemlendirici Ürünler

Cildin ihtiyacı olan nem düzeyinin korunmasında önemli bir rolü bulunan nemlendiriciler krem, losyon, yağ ve sprey formunda olabilir. Cildin farklı bölgelerinde farklı nemlendiriciler kullanılabilir. Örneğin kremler daha çok yüz, boyun ve dekolte bölgeye uygulanmaktadır. Görece daha hafif yapıda olan losyonlar duştan sonra vücudu nemlendirmede kullanılırken sprey formlar gün içerisinde cildi ferahlatmak için tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağı, argan veya jojoba yağı ise etkili nemlendirici ürünler arasındadır.

3.4.Güneş Kremleri

Güneş ışınları çeşitli faydaları olması yanında, fazla maruz kalındığında cilde zarar verebilecek çevresel faktörlerdir. Bu noktada, bu tarz zararlı ışınlardan (UV) korunmak amacıyla güneş kremleri kullanılabilir. Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri Güneş ışınlarına karşı etkisi değişkenlik gösterebilen bu kremler cildinizi erken yaşlanma, cilt yanıkları hatta cilt kanseri gibi durumlara karşı koruyucu etki sağlar. Koruyu etkisi yüksek bir güneş kremi kullanmakta ve vücudun tamamına uygulamakta fayda vardır.

3.5.Peelingler

Peelingler cilt üzerinde oluşabilecek kirleri ve ölü hücreleri arındırmada kullanılan bir cilt bakım yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan ürünler içerisinde minik tanecikler ve doğal lifler barındırabilir. Peeling yöntemleri, masaj yaparak veya kimyasal içerikler kullanılarak uygulanabilir ve bu yöntemler mekanik ve kimyasal peeling şeklinde sınıflandırılır. Bir diğer peeling yöntemi ise enzimatik peelling olarak bilinir ve bu uygulamaların ortak özelliği cildi pürüzsüz, parlak ve genç göstermesidir. Peeling sonrasında ise güneş koruyucu kullanımı fayda sağlayan bir uygulamadır.

3.6.Maskeler

Cilt bakımı için kullanılan maskeler cilde çeşitli faydalar sağlayabilen kozmetik ürünlerdir. Kil maskesi, jel maske veya kağıt maskeler olarak temin edilip belli zamanlarda cilde uygulanabilir. Bu tür maskeler cilde nem, ferahlık ve çeşitli vitaminler kazandırabilir. Maskelerin kendilerine özgü kullanım ve arındırma yöntemi bulunur. Örneğin kağıt maskeler 10-15 dk yüzde tutulduktan sonra alınır ve durulama yapılır. Kil veya jel maskelerinde ise harici temizleme ürünü kullanılabilir.

3.7.Serumlar

Cildin ihtiyaçlarını ve problemlerini dikkate alarak formülize edilmiş besleyici ve güçlendirici özelliğe sahip serumlar sıvı veya jel formda bulunabilir. Temizlenmiş bir cilde uygulanması gereken bu ürünler yoğun bir kıvama sahip olduğu için birkaç damla dahi size yardımcı olabilir. Serum kullanımında, yeterli miktarda ürün yüz ve boyun bölgesine alındıktan sonra dairesel hareketlerle cilde uygulama yapılır. Bunun yanında her serumun göz çevresine uyumlu olmayacağı unutulmamalıdır.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımında bazı hususlara dikkat ederek hem daha uygun bir bakım yapılmış olur hem de yapılan bakımının etkisi artırılır. Bu doğrultuda öncelikle cildinizin durumunu ve ihtiyaçlarını iyi belirlemiş olmanız gerekir. Sonrasında ise buna uygun ürünler seçebilirsiniz. Cilt bakımında belli bir rutin takip edilmelidir. Temizlik ve nemlendirme işlemleri her gün yapılabilecekken maske veya serum daha az sıklıkla uygulanabilir.

Sağlıklı beslenme ve yeterli su tüketimi cildinizin ihtiyaç duyduğu besin ve nem gereksinimini karşılayan doğal yollardır. Ayrıca su tüketimi cildinizin genç ve parlak görünmesine yardımcı olur. Doğal beslenme yanında egzersiz yapmak, stresten uzak durmak ve sigara-alkol kullanımından kaçınmak cildin yaşlanmasını ve dokuların zarar görmesini engelleyecek önemli adımlardır.

Ürünlerin marka ve içeriğinin de cildinize uyum sağlayabilecek olması önemlidir. Bunun için belli ürünlerde kullanım öncesi profesyonel destek alabilirsiniz. Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Ürünleri Diğer taraftan cildinizde veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde anormal yapısal bir değişiklik bulunuyorsa bir dermatoloğa görünmeniz gerekebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu