Madeni Para Testi Nasıl Yapılır-Metal Rezonans Testi

Madeni para testi nasıl yapılır, metal rezonans testi nasıl yapılır, metal para testi nedir vb.. en güncel sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Madeni Para Testi Nasıl Yapılır

Bir bell-metal rezonans testi olarak da bilinen bir madeni para testi, bir doktor tarafından bir hastanın bir akciğer enfeksiyonu ya da çökmüş ya da delinmiş bir akciğer olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Peki madeni para testi nasıl yapılır? Test gerçekleştirmek kolaydır ve sadece iki bozuk para ve stetoskop gerektirir. Testi yapmak için doktor paraları bir araya getirip hastanın ciğerinin diğer tarafındaki metalik sesi dinleyecek. Sağlıklı hastalarda bu ses duyulmaz.

Bir madalyon testi gerçekleştirmek için, tek bir bozuk para hastanın göğsünün bir tarafına dayanacak şekilde düz tutulur. Bu madalyona karşı bir madeni paraya çarpılarak ilk madalyonun çınlaması sağlanır. Bir stetoskop kullanarak, doktor hastanın sırtındaki aynı akciğerleri dinler. Zil sesinin, hastanın akciğeri arasından geçişi, doktora hastanın yaralanması veya hastalığının bir belirtisini verebilir. Bu testte herhangi iki metalik nesne kullanılabilse de, madeni paralar geleneksel olarak kullanıldığı için adını alır.

Paralık testi için en yaygın kullanım, çökmüş bir akciğerin teşhisinde bulunur. Bu durumda hava veya sıvı akciğer çevresindeki göğüs boşluğundaki boşluğu doldurarak akciğerin tamamen genişlemesini engeller ve hastanın nefes almasını zorlaştırır. Akciğer çökmesi olan bir hastada bir jeton testi yapıldığında, zil sesi göğüs boyunca dolaşır ve doktor, hastanın vücudunun diğer tarafındaki stetoskoptan metalik bir ses duyar.

Tüberküloz ve pnömoni gibi göğüs enfeksiyonlarını teşhis etmek için bir jeton testi kullanmak da mümkündür. Doktor, çöp akciğerini teşhis etmek için kullanılan testte olduğu gibi bu tür bozukluk testlerini yapar ve hastanın vücudunun diğer tarafında metalik bir ses dinler. Bu ses duyulursa, akciğerlerdeki ve göğüs boşluğundaki aşırı sıvının bir göstergesi olabilir. Sağlıklı bir hastada, birbirine çarpan paraların sesi boğuklanır ve metalik kaliteye sahip olmayacaktır.

Madeni para testi akciğer koşullarının teşhisine yardımcı olmak için kullanılabilir, ancak x-ışınları ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi modern görüntüleme testleri daha güvenilirdir. Doktorlar, akciğerlerle olan sorunları olumlu şekilde tanımlamak için görüntüleri kullanıyorlar, böylece hastalara anında tedavi verilebiliyor. Madeni para testi nadiren modern tıpta kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu