Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalama günümüzde oldukça yoğun olarak tercih edilmektedir. Kuru Fırçalama Nedir? Bu işlem at kılı fırçası ile yapılmaktadır. At kılı fırçası kullanılarak aşağıdan yukarıya doğru vücudun taranması kuru fırçalama olarak isimlendirilmektedir.

Kuru Fırçalama Nedir?

Bu işlem cildin ölü deriden arındırılmasına ve pürüzsüz bir görüntü oluşmasına olanak sağlamaktadır. Kuru Fırçalama Nedir? Doğru şekilde yapılması halinde kuru fırçalamanın etkileri oldukça kısa süre içerisinde görülmeye başlanabilir. Basit bir uygulama olmasına karşın oldukça faydalıdır.

Kuru Fırçalama Nedir?
Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru Fırçalama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama işleminde en önemli detay fırçanın kullanılış tekniğidir. Fırça aşağıdan yukarıya doğru yoğun bir baskı uygulanmadan kullanılmalıdır. Aşağıdan yukarı doğru hareketler ile her bölgeye on tekrar şeklinde yapılması tavsiye edilir. Ayaklardan veya ellerden başlamak gerekmektedir. Bu işlem sırasında sabırlı davranmak oldukça önemlidir. Kuru Fırçalama Nedir?  Acele etmeden kan dolaşımını arttırarak cildin ölü derilerden arınması sağlanır. Bu işlem sırasında vücut yağları kullanılabilir. Fırçalama sırasında cilt kurumaya meyillidir, bunu engellemek amacıyla besleyici yağlar kullanılabilir. Ayrıca bu süreçte yağların kullanılması cildin gerekli olan neme kavuşmasına da olanak sağlamaktadır. İlk kez kuru fırçalama uygulaması yapacak kişiler sert kıllı fırçalardan kaçınmalıdır. Daha yumuşak olan at kılı fırçalarını tercih etmeleri gereklidir. Bu şekilde cilt kuru fırçalama işlemine alışacaktır. Daha sonrasında tercihe göre daha sert bir fırçaya geçilebilir.

Kuru Fırçalama İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kuru fırçalama işlemi için en ideal zaman duştan önce ve spordan sonradır. Birçok kişi kuru fırçalama işlemini duştan sonraya bırakmaktadır. Fakat bu doğru değildir. Duşa girmeden önce kuru fırçalama işlemi yapılmalı ve duşa girilmelidir. Duştan sonra ise cilt uygun bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmelidir. Bir diğer seçenek ise spordan sonradır. Spor kan dolaşımının artmasına olanak sağladığından kuru fırçalama işlemi için de en uygun zamandır. Özellikle sabah sporundan sonra kuru fırçalama işlemi yoğun olarak önerilmektedir.

Kuru Fırçalama İşleminin Faydaları Nelerdir?

Bu uygulamanın oldukça önemli faydaları mevcuttur. Selülitlerin azalması, kan dolaşımının arttırılması, gözeneklerin temizlenmesi gibi birçok faydası mevcuttur. Fakat bu faydaların görülmesi için düzenli uygulama şarttır. Doğru uygulama ve ideal zamanlarda yapılan kuru fırçalama kısa süre içerisinde etkilerini göstermektedir.

Ölü Derilerden Arındırmak İçin; Vücut yüzeyinde ölü deriler bulunmaktadır. Ölü deri cildin mat ve cansız görünmesine neden olmaktadır. Özellikle bacaklarda cansız bir görüntü olması kadınların en büyük şikayetlerinden biridir. Kuru Fırçalama Nedir?  Gerekli nemin karşılanamıyor olması bacaklarda pul pul dökülmeye neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için kuru fırçalama yapılması gereklidir. Ayaklardan başlanarak basenlere doğru fırçalama yapılmalıdır. Bu aşamada cildi besleyecek yağlar kullanılarak cilt pürüzsüz ve canlı bir görüntüye kavuşabilir.

Selülit Görünümünü Azaltır; Selülit kadınlar için oldukça ciddi bir sorundur. Fakat doğru uygulamalar yardımıyla minimum seviyeye indirilmesi mümkündür. Özellikle spor ile birlikte sıkılaşan üst bacaklara kuru fırçalama yapılması kısa sürede fayda sağlamaktadır.

Cildi Onarır; Fırçalama işlemi sırasında kan dolaşımı artar. Kan dolaşımının artması cildin kendini çok daha hızlı onarmasına neden olur. Böylece cilt çok daha canlı bir görüntüye kavuşur.

Gözeneklerin Temizlenmesi; Cilt yüzeyinde bulunan gözenekler kir ve ölü deriler sebebiyle kapanmaktadır. Gözeneklerin açılabilmesi için keseleme veya kuru fırçalama yöntemlerine başvurulması gerekir. Kuru fırçalama yapılması halinde gözenekler temizlenerek açılmaktadır. Ayrıca Cilt Bakımında Bilinmesi Gerekenler sayfamız size fayda sağlayacaktır.

Kuru Fırçalama Uygulaması Haftada Kaç Kez Yapılmalı?

Kuru fırçalama işlemini günlük bir bakım rutini haline getirmek gereklidir. Bakım rutininin bir parçası olan fırçalama işlemini günde on dakika ayırarak yapmak mümkündür. Kuru Fırçalama Nedir?  Haftada en az 4-5 kez yapılması tavsiye edilmektedir. Uygulamanın abartılmasına gerek yoktur. Yalnızca 10 dakika bile gerekli sonucun alınabilmesine olanak sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu