Kul Hakkı Sözleri-Kul Hakkı İle İlgili Sözler

Kul hakkı sözleri, kul hakkı ile ilgili sözler, Kısa Kul Hakkı Sözleri Hz Ali kul hakkı sözleri, kul hakkı sözleri resimli, kul hakkı yemek ile ilgili sözler, kul hakkı ile ilgili güzel sözler için aliskanlik.com

Kul hakkı Allah’ın affedemeyeceği yegane günahlardan biridir. Ne yazık ki kul hakkını birçok insan yanlış olarak değerlendiriyor. Kul hakkı yemek demek sadece para pul, mal mülk, araba, değerli veya kıymetli eşya demenin çok daha fazla dışındadır.

Kul Hakkı Sözleri

Kul hakkı sözleri ile kul hakkının ne kadar ağır bir yük olduğunu belirtmek istedik. Örneğin rüşvet vermek de, birini öldürmek de, birinin herhangi bir yerine zarar vermek de, sakat bırakmak da, dedikodu yapmak da, iftira etmek de, yalan söylemek de, birinin gıyabında konuşmak da, alay etmek de, sövmek de, haysiyet veya şeref ile dalga geçmek de, ona zarar verecek davranışlarda bulunmak da, birine hıyanet etmek de, yalan haber yapmak da, insanlara din ile ilgili yanlış bilgi vermek bile kul hakkına girmek ve bu günaha bulaşmak demektir. Kul hakkı yemek ile ilgili sözler ile bu gibi hatalara düşmenizi önlemek için söylenmiştir

Kul hakkı sözleri sizlerle;

 • Rabbim der ki hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar. – Hz. Mevlana Güzel Cümleler
 • Kul hakkını yeme diyor, çalıntı mal ile işiniz olmasın deniyor, zulüm etme kimseye diyor, adaletten sakın sapma diyor, yetimin hakkını aman ha sakın yeme diyor, iftira atmaktan hep kaç diyor. Hepsine mi kulakların tıkamış dünya haline kanmışsın ey aciz insan!
 • Dünya için kül olup tükeneceğine Allah için kul ol da Rabbinin merhametini kazan! Sonsuzluğu yakala!
 • Başkasının zararını sakın ha isteme, kendin de aman aman kimselere zarar verme; hep iyilik yap, kendi arzu, istek ve heveslerine hâkim ol.
 • Kimi ile birlikte su olacaksın, kimi ile sel. Kiminin mumu olacaksın kimi için volkan. Ama Allah’tan başka kimseye kul olmayacaksın!
 • Haksızlıklara isyan etmeyenler onlardan gelecek her musibete katlanmalıdır. – Hz. Ali (r.a.)
 • Haksızlığa karşı çıkıp, hakkını aramayan, hem hakkını, hem şerefini kaybeder. – Hz. Ali (r.a.)
 • İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz. – Hadis-i Şerif
 • Mü’minin ruhu ödeninceye kadar borcuna bağlı kalır. – Ebu Hüreyre- Tirmizi
 • Takva akıllıca yapılan işlerin en ama en güzelidir. Hakka âsi olmak ise oldukça ahmakça yapılan işlerin en çok çirkin olanıdır.

En şık cuma mesajları ile sevdiklerinizin cuma gününü kutlayabilirsiniz.

Kul Hakkı İle İlgili Sözler

Kul hakkı ile ilgili sözler sizlerle;

 • Kaçmayarak yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur Bunu bana Cibril söyledi. – Hadis-i Şerif
 • Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (Kıyâmet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevâpları alınır o adama yüklenir. Eğer sevâpları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir. – Hadis-i Şerif
 • Üzerinde kul hakkı olan ölmeden önce ödeyip helâllaşsın! Çünkü âhırette altının malın değeri olmaz. O gün hak ödeninceye kadar kendi sevâblarından alınır sevâbları olmazsa hak sâhibinin günâhları buna yüklenir. – Hadis-i Şerif
 • Bilerek hakkı bâtıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin. – Bakara Suresi, 42.Ayet
 • Aranızda mallarınızı bâtıl sebeplerle yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını, bile bile haksız yere yemek için, mallarınızı hâkimlere rüşvet olarak vermeyin. – Bakara Suresi, 188.Ayet
 • Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terâzi ile tartın. Bu, hem daha iyidir hem de neticesi bakımından daha güzeldir. – İsrâ Suresi, 35.Ayet
 • Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, kusurlarını örterseniz, bilin ki, Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir. – Tegabun Suresi, 14.Ayet
 • Bir gün olur da hakkını senden alır, gasp ederler ise ve sen de böylelikle son nefesini verirsen korkma! Karşında bekliyor seni melekler.
 • Kul hakkı yiyenler çoluk çocuğun rızkını yiyenlerdir. Yüzleri asla gülmez ve yaptıklarının bedelini elbet öderler.
 • Allah’a inanan, ona gönlünü veren kimse kul hakkında uzak durur ve günahların hepsinden kaçınır.
 • Kul hakkı yediğini bilen veya idrak edemeyen kimseler yaptıklarının bedelini elbette ki öderler.
 • Gönlü güzel ve kendi güzel olan kimseler bile konu kul hakkına vardığı vakit görmez, duymaz ve bilmez davranabilirler.
Kul Hakkı Sözleri
Kul Hakkı Sözleri

Kul hakkı ile ilgili sözler şu fani dünyada çok dikkat edilmesi gereken bir olaydır. İnsan oturup bu konuyu düşündüğü takdirde kul hakkının ne kadar geniş kapsamlı olduğunu ve sakınmanın ne kadar da kolay olduğunu görebilirsiniz. Kul hakkı sözleri İşte Allah (c.c) bile bana ne ile gelirseniz gelin sizi affederim ama kul hakkı ile gelmeyin, diyerek kul hakkının ehemmiyetini vurguluyor. Özellikle Hz Ali kul hakkı sözleri ile insanların kul hakkı yememeleri konusunda çok uyarmıştır. Kul hakkı ile ilgili güzel sözler sizler için yazılmıştır.

İnsan ne yaparsa yapsın yine de kul hakkına girmemeli çünkü belki Allah diğer günahları affeder ama kul hakkını asla affetmez.

Kul hakkının ne geri dönüşü ne de başka bir çözüm yolu vardır. Çünkü kul hakkı iki insan arasındadır ve o insan kendi aralarında çözmelidir.

İnsan kendi için ne yaparsa yapsın başka kimsenin kul hakkına girmemelidir. Çünkü kul hakkı en büyük günahlardan biridir.

İnsan, sadece kendi vicdanı ve kendi iyiliği adına başka bir kimsenin ne günahına ne de hakkına girmemelidir çünkü herkes kendi sınırları içerisinde yaşar ve başka kimsenin sınırına müdahale etmez ise hayat çok daha güzel olur.

Bir başkasının hakkına girerek insan mutlu olamaz çünkü insan, sadece kendini değil diğer tüm insanları da aynı şekilde düşünmeli ve onların da iyiliğini desteklemelidir.

Kul hakkına girmek demek bir insanın bir başkasının sınırlarını ihlal edip de onlara zarar vermesidir. Bunu yapmamalı ve insan kendi özgürlüğü içinde olurken aynı zamanda da başkalarının sınırlarını bilmelidir.

Bazı çok ince ve detay olan konularda inatla dikkat edip de konu kul hakkına gelince hiçbir olayı fark etmeden yaşıyor insanlar. Yani her ince detayı önemseyip de kul hakkına dikkat etmeyen insanlar bunun hesabını nasıl verecekler?

İnsan yeri gelir öyle güzel ve öyle ince yüreğe sahip dualar eder ki… Hatta kul hakkı demenin ne demek olduğunu bilen herkes kul hakkına girmemek adına tüm borçlarını ödemeden ölmeyi nasip etme der.

Bazı insanlar bazen birinin canını yakıp ya da kul hakkına girip de hiçbir şey görmeden hayatına devam edeceğini düşünür halbuki kul hakkına giren bir insan bir gün ortada hiçbir sebep yokken omzunda bir ağırlık hissettiği zaman anlamalı ki o kul hakkı bir yerden çıkıyor.

Kul hakkı sadece bildiğimiz birinin malını çalmamak ya da canına zarar vermemekten çok daha fazla günahı bünyesinde barındırır ve hiç fark etmediğiniz bazı şeyler bile kul hakkına girer.

İnsan ne durumda ya da nasıl bir ruh hali içerisinde olur ise olsun mutlaka kul hakkına girmemesi gerektiğini aklının bir köşesinde tutup kendine bunu sık sık hatırlatmalıdır.

Kendini hayatının akışına bırakıp sağında ya da solunda olan insanları izlerken kendinden vazgeçmemelisin. İnsan kul hakkına girmekten korkarak hem de kendine vakit ayırarak doğru bildiği şeyi ısrarla yapmalı ve sadece kendi hayatından mesul olmalıdır.

İnsan her ne yapar ya da kendine nasıl bir zarar verir ise versin her daim kul hakkından korkmalı ve kul hakkından sakınmak adına kendini korumalıdır.

İnsan gerekirse günlerce aç kalsın ya da yiyecek hiçbir şeye sahip olmasın ama yine de kul hakkı yemeye biraz da olsa tenezzül etmesin.

Kul hakkı, emeklerinin karşılığını alamadan zorunlu çalışanları ve sevdiklerinin hayallerini yarım bırakanları çalıştıran zenginlik hayallerine kapılan iş yeri sahibi insanların yaptıklarıdır.

Bu dünyada en büyük kul hakkı insanların beslenme ve barınması için gerekli olan zaruri ihtiyaçları fahiş fiyatlar ile insanların almasına mani olan kan emici insanlıktan habersiz yaşayan kesimlerdir.

İnsan ne karnını tok hissetmek adına ne de haklı olabilmek adına kul hakkı yememelidir.

Kul hakkı öyle bir şeydir ki, sen yedikten sonra onun nasıl çıkacağını hiç düşünmezsin ama çok acı ve de çok zor bir şekilde seni terke der.

Kul hakkı İle Alakalı Sözler

Kul hakkı, bir kişinin başka bir kişiye karşı olan hak ve sorumluluklarına işaret eder. İslam’da kul hakkının ödenmemesi büyük günah olarak kabul edilir. İşte kul hakkı ile ilgili bazı güzel sözler: Kul hakkı, bir kişinin başkasına karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi veya ona zarar vermesi durumunda oluşan bir borç veya sorumluluk anlamına gelir. İslam’da kul hakkı çok önemli bir konu olarak kabul edilir ve bu konuda birçok güzel söz ve hadis bulunmaktadır. İşte kul hakkı ile ilgili bazı güzel sözler: Kul hakkı sözleri, bir kişinin başka bir kişiye karşı olan haklarına saygı göstermesi ve onları ihlal etmemesi anlamına gelir. İslam’da kul hakkının önemi büyüktür ve bu konuda birçok söz ve öğüt bulunmaktadır. İşte kul hakkı ile ilgili bazı güzel sözler: Kul hakkı, bir kişinin başka bir kişiye karşı olan hak ve sorumluluklarına işaret eder. İslam’da kul hakkının ödenmemesi büyük bir günah olarak kabul edilir. İşte Kul hakkı İle Alakalı Sözler Sizlerle.

Kısa Kul Hakkı Sözleri

“Kul hakkı, göklerin yükü kadar ağırdır.”
“Kul hakkı, ödenmeden cennetin kapısı açılmaz.”
“Allah’ın affı sonsuzdur ama kul hakkı ödenmeden affedilmez.”
“Bir insanın gönlünü kırmak, bütün insanlığı kırmaktır.”
“Kul hakkı yemek, ateşe dokunmaktan daha yakıcıdır.”
“Bir damla hakkın karşılığı, bir deniz özürle ödenmez.”
“Kul hakkı, ödenmeyen borç gibidir; faizi her geçen gün artar.”
“Allah için sev, Allah için öfkeleş; ama kul hakkını asla ihmal etme.”
“Kul hakkı, kalbin pasını silen en etkili temizleyicidir.”
“Bir insanın hakkını vermek, ona en güzel hediye olan saygıyı göstermektir.”
“Kul hakkı, affedilmesi en zor borçtur.”
“Kul hakkı yemek, cehennem ateşi yemektir.”
“Kul hakkı, göz ardı edilemeyecek kadar büyük, ödenemeyecek kadar ağırdır.”
“Kul hakkı, öteki dünyada da peşini bırakmayan bir borçtur.”
“Kul hakkı ödenmeden, gerçek tövbe kabul olmaz.”
“Kul hakkı, insanın sırtına yüklediği en ağır yüktür.”
“Kul hakkı yememek, en büyük ibadettir.”
“Kul hakkı, Allah’ın affedebileceği bir şey değil, ödenmesi gereken bir borçtur.”
“Kul hakkı, insanın hem dünyada hem ahirette huzurunu kaçıran bir borçtur.”
“Kul hakkı, insanın karakterini gösteren en önemli unsurlardan biridir.”
“Kul hakkı, affedilmesi en zor borçtur.”
“Allah’ın affına sığınabilirsin ama kul hakkını ödemeden cennete giremezsin.”
“Kul hakkı, ödenmeden göğüs rahatlamaz.”
“Bir insanın en değerli malı, başkasının hakkını vermesidir.”
“Kul hakkı, göz ardı edilemeyecek kadar büyük, ödenmesi gereken bir borçtur.”
“Allah’ın affı geniştir ama kul hakkı, sahibinden izinsiz affedilmez.”
“Bir insanın gerçek zenginliği, başkasına borcu olmamaktır.”
“Kul hakkı, yükü ağır, bedeli büyük olan bir borçtur.”
“Kul hakkını ödemeden cennetin kapılarından içeri girmek mümkün değildir.”
“Bir insanın en büyük zenginliği, başkasının hakkını ödemiş olmasıdır.”
“Kul hakkı, gökten düşen yağmur gibidir; kaçmak istesen de seni bulur.”
“Kul hakkını ödemediğin sürece, gerçek huzuru bulamazsın.”
“Allah’ın affına sığınabilirsin ama kul hakkını ödemeden affedilmezsin.”
“Kul hakkı, üzerine basılmış bir çiçek gibidir; ne kadar özür dilersen de eski haline gelmez.”
“Kul hakkı ödenmeden cennetin kapılarına ulaşmak zordur.”
“Bir insanın gönlünü kırmak, bütün ormanı kesmek gibidir.”
“Kul hakkı, denizde bir damla su gibidir; küçük görünse de dalgaları büyütür.”
“Bir insanın hakkını yemek, onun kalbini yaralamaktır.”
“Allah’a olan borçlarını ödeyebilirsin, ama kul hakkını ödemeden huzura eremezsin.”
“Kul hakkı, karanlık bir gece gibidir; üzerine geldiğinde her şeyi gölgede bırakır.”

Kul hakkı, göklerin yükü kadar ağırdır
Kul hakkı, göklerin yükü kadar ağırdır
"Kul hakkı, ödenmeden cennetin kapısı açılmaz."
“Kul hakkı, ödenmeden cennetin kapısı açılmaz.”
"Allah'ın affı sonsuzdur ama kul hakkı ödenmeden affedilmez."
“Allah’ın affı sonsuzdur ama kul hakkı ödenmeden affedilmez.”
Kul Hakkı Sözleri, Bir insanın gönlünü kırmak, bütün insanlığı kırmaktır
Kul Hakkı Sözleri, Bir insanın gönlünü kırmak, bütün insanlığı kırmaktır
Kul Hakkı Sözleri, Kul hakkı yemek, ateşe dokunmaktan daha yakıcıdır
Kul Hakkı Sözleri, Kul hakkı yemek, ateşe dokunmaktan daha yakıcıdır

Kul Hakkı Sözü

Bu sözler, kul hakkının önemini ve ödenmesi gerektiğini vurgulayan temel prensipleri yansıtmaktadır. Kul hakkına riayet etmek, bireyin hem toplumla olan ilişkisinde hem de manevi hayatında büyük bir öneme sahiptir. Kısa Kul Hakkı Sözleri Bu tür sözler, kul hakkının önemini vurgulamakta ve insanları bu konuda daha dikkatli olmaya teşvik etmektedir. Bu sözler, kul hakkının önemini ve ödenmesi gerektiğini vurgulayan öğütlerdir. Kul hakkına riayet etmek, hem bu dünyada hem de ahirette huzur ve barış getirir. Kul Hakkı Sözleri Bu sözler, kul hakkının önemini ve ödenmesi gerektiğini vurgulayan evrensel değerlere sahip ifadelerdir. Kul hakkına riayet etmek, bireyin toplum içindeki yerini ve değerini belirleyen önemli bir unsurdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu