Konsolos Nasıl Olunur-Konsolos Maaşları 2022

Konsolos Nasıl Olunur

Konsolosların aldıkları aylıklar ve nasıl konsolos oldukları ile ilgili sizlere özet bir bilgi geçtik. Aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hükümet tarafından belirlenen asallara uygun şekilde dış siyaset hamlelerinde bulunan ve yabancı devletlerle ilişkiler yürütmeye çalışan konsoloslar, yabancı devletler, temsilcilikleri ve temsilcilerle beynelmilel örgüt ve alakalı bakanlıklarla müzakere yapar. Bu görüşme neticesinde uluslararası anlaşmaları diğer bakanlıklarla iş birliği içerisinde gerçekleştirir. Konsoloslar; bakanlık düzeyinde ve kuruluşların dış politikayı etkileyen faaliyetleri ve ilişkilerinin devletin dış politikasıyla uygun olmasını sağlamakla görevlidir. Mali, ekonomik ve diğer konulara ait müessese ve kuruluşlar tarafından yürütülmesi amaçlanan dış ilişki ve görüşmeler dış politikaya uygun olarak yürütülmelidir. Bu bağlamda yabancı devletler ile uluslararası kuruluşlarda temsil işleri ile ilgili yetkili makam sıfatını taşırlar. Peki konsolos nasıl olunur?

Diplomasi, bazı vakit devletler arası savaşlara kapı aralayabilen, milletlerin mukadderatını belirleyen bir alandır. Geçmişten günümüze ehemmiyeti artarak devam etmektedir. Çalışacak devlet memurlarının da seçimi de yapacakları için önem arz ettiğinden dolayı ince elenip sık dokunarak yapılır.

Konsolos asalında ülkesini ülke dışında temsil etmekle görevli kişidir. Ülkemizde konsolos dendiğinde akla öncelikle konsoloslar ve ihtisas memurları gelir. Büyükelçi ya da konsolos nasıl olunur? Bu en çok merak edilen soruların başında geliyor. Merak edenlerin, bu yolda ilerlemenin ilk adımı olacak olan aday meslek memurluğu imtihanı ya da aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu imtihanlarını takip etmek olmalıdır. Bu imtihanlar birbirinden değişik yürütülseler de muhtevaları ve koşulları temelde aynıdır.

Türkiye’de konsolos olmak için yükseköğrenim müesseselerinde siyasal bilgiler, iktisat, İİBF, beynelmilel ilişkiler, kamu idaresi, politika bilimi, ekonomi, hukuk vb. bölümlerden mezun olmak gerekir. Konsolos olan kimseler yurtdışında görev yapacaklarından yabancı dilinin çok iyi olması da önemli kriterler arasında bulunuyor.

Konsolos Maaşları 2022

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmaya başlayan yeni bir kamu personeli vasati olarak 5 bin TL aylık alır. Fakat rütbesi devamlı artan Konsolosların maaşları 2022 yılı için 11 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak 5 ila 7 bin lira arasında değişen ücretleri vardır.

Konsolos ile büyükelçi arasındaki fark için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu