Malezya Para Birimi-Malezya’nın Para Birimi Nedir

Malezya para birimi, Malezya’nın para birimi nedir, 1 Malezya Ringiti kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Malezya Para Birimi

Malezya para birimi, MYR olan Malezya Ringiti‘dir. Sembolü RM, alt birimi ise sendir ( 100 sen = 1 Ringit ). Resmi olarak sadece Malezya’da kullanılsa da, gayrıresmî olarak Tayland, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’da kullanılmaktadır. Bank Negara Malezya basım izni olan tek bankadır. Malezya para birimi, 2021’in ilk çeyreğinde %0,8 enflasyona sahiptir.

Haziran 1967’de yeni kurulmuş Malezya Merkez Bankası tarafından tanıtılmıştır. Fakat Malezya Ringiti piyasaya şanssız bir giriş yaptı. Kasım 1967’de Sterlin’in yaşadığı büyük çöküş Malezya para biriminin de puanının düşmesine neden oldu. Ardından 20 yıl kadar para birimi ABD Doları’na sabitlendi. Buna karşın 2000’li yıllar boyunca inanılmaz dalgalı bir grafik oluştu. Son darbe ise Çin’den geldi. ABD Doları sabitlemesini kaldırdığını duyuran Çin’in ardından Malezya 2005 tarihinde sabit kurdan ayrıldı.

Malezya Ringiti ön yüzünde ebegümeci ve Tuanku Abdul Rahman ( ilk başbakan ) portesi; arka yüzünde ise yine Abdul Rahman ve palmiye ağaçları, Kinabulu Dağı ve Gunung Api zirvesi, gergedan kartallar ve kaplumbağaları görmek mümkündür.

Malezya Ringiti ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Malezya Ringiti’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Malezya Ringiti kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu