Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı?

Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı?  Depresyon İlaçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023 Depresyon, insanların hayat kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilecek yaygın ve ciddi bir ruh sağlık sorunudur. Tipik olarak bilişsel-davranışçı terapi gibi terapilerle ve antidepresanlar olarak bilinen ilaçlarla tedavi edilen bir hastalık söz konusudur. İlaç şirketlerinin çok fazla olması nedeni ile birçok farklı antidepresan türü mevcuttur ve bunlar depresyon semptomlarını azaltmada etkili olabilir.

Depresyon İlaçları Nasıl Çalışıyor?

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri çok sık reçete edilen antidepresan türüdür. Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı? Bu ilaçlar nasıl çalışıyor? Beyinde ruh halinin düzenlenmesinde yer alan bir nörotransmitter olan serotonin seviyelerini artırarak çalışırlar. Görevleri ve etkileri yalnızca budur. Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri beyinde hem serotonin hem de duygudurum düzenlemesinde yer alan başka bir nörotransmiter olan norepinefrin düzeylerini artırarak çalışır.

Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı?
Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı?

Depresyon İlaçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

Trisiklik antidepresanlar beyindeki norepinefrin ve serotonin seviyelerini artırarak çalışan daha eski bir antidepresan türüdür. Bu ilaç türü etkili olabilir, ancak diğer bazı antidepresan türlerinden daha fazla yan etkiye sahip olabilirler. Monoamin oksidaz inhibitörleri beyindeki belirli nörotransmiterleri parçalayan monoamin oksidaz enzimini inhibe ederek çalışan başka bir eski tip antidepresandır. Ancak ciddi yan etkileri olabilir ve bazı yiyecek ve ilaçlarla etkileşimleri olabilir. Atipik antidepresanlar: Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı? Atipik antidepresanlar, diğer antidepresan kategorilerinin hiçbirine uymayan bir ilaç grubudur. Çeşitli şekillerde çalışırlar ve depresyon tedavisinde etkili olabilirler. Atipik antidepresanlar, Remeron ve Wellbutrin gibi ilaçlardır. Norepinefrin ve dopamin geri alım inhibitörleri beyinde ruh halinin düzenlenmesinde yer alan iki nörotransmitter olan norepinefrin ve dopamin seviyelerini artırarak çalışan bir tür antidepresandır. Seçici norepinefrin geri alım inhibitörleri beyindeki norepinefrin düzeylerini artırarak çalışan bir tür antidepresandır.

Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı?

Antidepresanlar, benzodiazepinler gibi veya diğer bazı ilaçlar gibi alışkanlık yapıcı olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, özellikle uzun süre alındığında, insanların antidepresanlara fiziksel olarak bağımlı hale gelmeleri mümkündür. İlaç aniden kesilirse fiziksel bağımlılık, yoksunluk belirtilerine neden olabilir, bu nedenle, bir antidepresana başlamadan veya durmadan önce bağımlılıkla ilgili endişeleri bir doktorla tartışmak önemlidir. Antidepresanlar depresyon tedavisinde etkili olabilse de herkes için doğru tedavi olmayabilirler.

Antidepresan İlaçlarının Yararları

Beyindeki ruh halini ve diğer beyin fonksiyonlarını düzenlemeye çalışırlar. Farklı antidepresanlar biraz farklı şekillerde çalışır, ancak hepsi beyindeki serotonin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin mevcudiyetini artırarak ruhsal durumu genel olarak iyileştirirler.

Depresyonun nörotransmiterlerdeki dengesizliklerden kaynaklanabileceği veya şiddetlendirilebileceği düşünülmektedir. Antidepresanlar, ruh halini ve diğer depresyon semptomlarını iyileştirebilen bu kimyasalların dengesini düzeltmeye yardımcı olur.

Antidepresanların hemen etki etmeyebileceğini belirtmek gerekiyor. Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı? İlacın tam etkilerinin görülmesi birkaç hafta alabilir ve doğru dozajın ve antidepresan türünün deneme yanılma yoluyla belirlenmesi gerekebilir. Antidepresanlar depresyon tedavisinde etkili olabilse de herkes için doğru tedavi seçeneği olmayabilirler. En uygun tedavi planını belirlemek için deneyimli bir psikiyatrist ile çalışmak gerekiyor.

Depresyonun Zararları Nelerdir?

Depresyon, çok çeşitli fiziksel ve duygusal semptomlara sahip olabilen ciddi bir zihinsel sağlık sorunudur. Depresyonun bazı yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Kalıcı stres, üzüntü umutsuzluk veya boşluk duyguları
  • Eski eğlenceli aktivitelere duyarsızlık
  • Uyumada zorluk veya tam tersi olarak fazla uyuma
  • İştah veya kilo değişiklikleri
  • Konsantrasyon veya karar vermede sorunlar
  • Yorgunluk veya enerji eksikliği
  • Değersizlik veya suçluluk duyguları
  • İntihar düşünceleri

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediği takdirde, depresyon kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı, işi ve ilişkileri üzerinde ciddi ve uzun süreli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kalp hastalığı gibi diğer sağlık durumlarının gelişme riskini artırabilir ve potansiyel olarak intihara yol açabilir. Bu nedenle, semptomlar yaşıyorsanız depresyon tedavisi görmek önemlidir. Depresyon tedavisi genellikle terapi, ilaç veya her iki yöntemle yapılabilir. Depresyon İlaçları Alışkanlık Yapar mı? Bazı insanlarda depresyon tedavi edilmeden de uzun süre içinde kendi kendine geçebilir.

İlgili Yazı : Anksiyeteye İyi Gelen Dualar-Endişe Duası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu