Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?

Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?  6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,7 ve 7,6 olmak üzrere iki büyük depremin ardından çalışmalar sürüyor. Kahramanmaraş başta olmak üzere 10 ilde. etkili ve yıkıcı etki bırakan depremlerde ölü sayısı her geçen gün artarken, kazada yaralanan ve kurtulan sayısı da her geçen gün artıyor. Büyük acılar içinde yaşadıkları bu felaketten etkilenen vatandaşlara tüm Türkiye gönül oldu. Ancak deprem bölgesine herkes seyahat edemez. Deprem bölgesine uzak olanlar “Deprem mağdurlarına nasıl yardımcı olabilirim?” diye soruyor. O sorar. Deprem bölgelerine uzaktan nasıl yardım edilir sorusuna tüm detaylarıyla bu yazımızda cevap veriyoruz. Peki, depremzedeler için onlara uzaktan nasıl yardım edilir? İşte bu soruyu cevapla!

Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?

Kahramanmaraş depremi sonrası deprem bölgesindeki insanlara nasıl yardım edebiliriz diye düşünenler için bir liste hazırladık. Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?  İşte uzaktan deprem yardımı için tercih edilen seçeneklerden bazıları;

  1. Kan Bağışı
  2. Hayır Kurumlarına Destek
  3. Maddi Yardım
  4. Kalabalık Sıralardan Uzak Durun Sahte Haberlere Dikkat
  5. SMS İle Bağış Yapın
Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?
Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?

KAN BAĞIŞINDA BULUNMAK

Enkaz altından çok sayıda vatandaş yaralı olarak kurtarıldı. Bu nedenle depremzedelerin en önemli ihtiyaçlarından biri de kandır! Kızılay’a düzenli olarak kan bağışı yapılması faydalıdır. Kan bağışınızla birçok insanın hayatını kurtarabilir ve onlara umut olabilirsiniz. Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?  Tabii burada AFAD ve Kızılay’ın kan bağışı duyurularına da dikkat edilmelidir.

YARDIM KURULUŞLARINA DESTEK OLMAK

Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebileceğinizi merak ediyorsanız AHBAP, KIZILAY, AFAD veya AKUT gibi kuruluşların yardım çalışmalarına destek olabilirsiniz. Nakdi yardımların yanı sıra ihtiyaç listeleri yayınlayan bu yardım kuruluşlarını takip ederek ihtiyaç duyduğunuzda destek sağlayabilirsiniz. Özellikle AHBAP, ilk günden itibaren depremzedeler için tam kapasite çalışıyor.

NAKDİ YARDIM

Depremzedelere uzaktan yardım edebilmenin diğer yollarından biri ise deprem bölgesinde çalışan kurum ve kuruluşlara bağışta bulunmaktır. Nakdi bağışların adresi açıkça belirtilmelidir. Bağışlar güvenilir kuruluşlardan gelmelidir. AHBAP, AKUT, AFAD ve Türk Kızılayı depremin olduğu ilk günden itibaren yardım çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada yeni eklenen özellik ile nakdi bağış yapmak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden kredi kartlarıyla AFAD ve Türk Kızılayı kampanyalarına güvenle katılabiliyor.

TELEFON HATLARINI GEREKSİZ ŞEKİLDE MEŞGUL ETMEMEK

Her depremde olduğu gibi bu depremde de en önemli unsur olan iletişimdir Deprem gibi kritik durumlarda sevdiklerimizden mesaj almak için telefon hatlarımızın meşgul olması GSM operatörlerinin yoğunluktan dolayı arızalanmasına neden olabiliyor. Bunun yerine anlık mesajlaşma veya SMS seçeneklerini kullanın.

Yalan Bilgilere Karşı Dikkatli Olmak

Doğal afetler kriz zamanlarıdır. Ve bu çalkantılı zamanlarda en büyük endişelerimizden biri de sahte haberlerin hızla yayılması. Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?  Her şeyden önce, sosyal ağlarda, özellikle Twitter ve Whatsapp’ta dolaşan sahte haberlere karşı dikkatli olun. Haberin doğruluğu için doğrulama makamları ve kamu kaynakları takip edilmelidir. Sosyal medyada paylaşım yaparken mutlaka o kanallar üzerinden paylaşılan bilgileri kullanın.Bu kriz zamanlarında ortaya çıkan kuşkonmaz haberleri tüm ülkeye korku ve panik gönderebilir. Ayrıca bu tür haberler deprem bölgesindeki çalışmaları olumsuz etkileyebilir.

SMS İLE BAŞIŞTA BULUNMAK

Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim sorusunun bir diğer cevabı da SMS ile bağış yapmaktır. Aşağıda belirtilen SMS yardımcıları resmi kurumlara ait olup en güvenli yardımcılar arasındadır. Depremzedelere SMS ile bağışta bulunabilirsiniz!

  • AFAD = 1866’ya kısa mesaj şeklinde ‘DEPREM’ yazarak kısa sms atabilirsiniz. (20 TL)
  • AKUT = 2930’a kısa mesaj şeklinde ‘AKUT’ yazarak kısa sms atabilirsiniz. (10 TL)
  • KIZILAY= 2868’e kısa mesaj şeklinde ‘DEPREM’ yazarak kısa sms atabilirsiniz. (15 TL)

Bu yazımızda depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebileceğinize dair detaylara yer verdik. Makaleyi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla kişiye yardım edebilir ve destek olabilirsiniz. Depremzedelere uzaktan nasıl yardım edebilirim?  Lütfen imkanınız varsa bağışta bulunun. Bu arada deprem sözleri ile sevdiklerinize iyi dileklerde de bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu