Kuantum Fiziği Ne Demek-Kuantum Fiziği Nedir

Kuantum fiziği ne demek, kuantum fiziği ne işe yarar, kuantum fiziği nasıl öğrenilir, kuantum fiziği formülleri, kuantum fiziği nedir, kuantum dolanıklık ilkesi nedir vb.. fizik bilgileri için alışkanlık

Kuantum Fiziği Ne Demek

Kuantum fiziği içinde bulunduğumuz dünya düzeninin nasıl işlediğini anlayabilmemiz adına çok önemlidir. Kuantum fiziği ne demek sorusu çok merak edilen bir sorudur. Kuantum fiziği çoğu kişi tarafından tam olarak anlaşılamaz. Hatta geçmişte yaşamış büyük fizikçilerde kuantum fiziğini hiç kimsenin anlamadığını iddia ederler. Kuantum fiziğinde her zaman kesin cevaplar değil olasılıklar vardır. Mesela bir “ Elektron nerde?” sorusu yerine bir “Elektron hangi yörüngeyi izler?” veya “ Elektron nerde olabilir?” sorusu sorulur.

Dünyadaki her şey elektron ve protonlardan oluşur. Bu maddeler su molekülü gibi molekülleri oluşturabilmek adına atomlarla bir araya gelirler ve yeryüzündeki her şeyin oluşmasında rol oynarlar. Bunların nasıl olabildiğini yani kuantum fiziği nedir sorusunu açıklamak adına birçok bilim insanı ve fizikçi, kuantum kuramını kullanırlar. Basit bir şekilde anlatacak olursak kuantum fiziği, klasik fizikten farklı bir şekilde enerji sürekliliğinin artık olmadığını, kesikli bir şekilde olduğunu ve buna bağlı sebeplerden dolayı parçacıkların hareketlerinin değiştiği ve klasik parçacıkların hareketlerinden farklı olduğu fiziktir.

Kuantum Fiziği Ne İşe Yarar

Kuantum fiziği öğrenmek ve hayata geçirmek zordu. Ancak kuantum fiziği ne işe yarar bize hayatta bne tür kolaylıklar sağladığına bakalım. Kuantum fiziği doğadaki yerçekimi, ses ve ışık gibi dalgaların başlangıçta nasıl oluştuğunu açıklar. Bulunduğumuz gezegenin ve boşluktaki her maddenin nasıl meydana geldiğini anlamamız için uğraşır. Bunun yanı sıra hayatımızın her yerinde karşılaştığımız tıpta kullanılan aletler, lazerler, gelecekte kullanılacak olan bilgisayarlar ve ayrıca şimdi ellerimizde bulunan akıllı telefonlarımızın dokunmatik ekranlarında bile kuantum fiziğinin payı var. Kuantum fiziği nasıl öğrenilir merak ediyor iseniz öncelikle normal fizik konularını detaylıca öğrenmeli ve fizik ile felsefeyi harmanlayarak yeni bir yapı olan kuantum fiziğini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kuantum Fiziği Formülleri

Kuantum fiziği formülleri başlıca şunlardır;

Hermite Polinomları Formülü

Comptom Olayı Formülü

Siyah Cisim Işıması Formülü

Kuantum Dolanıklık İlkesi Nedir

Kuantum dolanıklık ilkesi,  diğer adıyla dolaşıklık ilkesi iki elektronun ya da parçacığın ikisinden birinde ölçüm yapıldığında aralarındaki uzaklık ne olursa olsun diğerini etkilemesine verilen isimdir. Bu ilke Einstein’in bulduğu görelilik kuramında bahsedilen ışık hızına karşı geldiği için , Albert Einstein bu ilkeyi saçma bulmuş ve bu dolanıklığa ” hayalet etki” ismini vermiştir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu