Adıyaman Seyahat Rehberi

Adıyaman seyahat rehberi, adıyaman gezilecek yerler, adıyaman tatil mekanları, adıyamanda nerelere gidilir, adıyaman yöresel yemekleri vb… adıyaman hakkında detaylı bilgiler…

Adıyaman Seyahat Rehberi

Adıyaman’da gezip görülecek tabiat güzelliği bakımından ve tarihi mekânlar bakımından birçok yer vardır. Tarihte bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Adıyaman’da gezip görülecek tabiat güzelliği bakımından ve tarihi mekânlar bakımından birçok yer vardır. Tarihte bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şu anda Türkiye’nin en kalabalık 33. Şehri konumundadır. Gezimize Nemrut Dağı ile başlıyoruz.

Adıyaman Tarihi Yerler

Ülkemiz olan Anadolu topraklarından yüz hatta bin yıllar boyunca kimler geldi kimler geçti. Geçen her medeniyet bazen az bazen çok izler ile bize kültür mirası bırakmışlar. Nemrut da bunlar içinde gezip görülmeye değer en önemli tarihi eserlerden sadece biri.

Adıyaman Nemrut Dağı

adıyaman nemrut dağı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşımı biraz zor ve merkeze uzaklığı ile birlikte yolumuz biraz fazla sürse de gördüğünüz manzara size her şeyi unutturuyor. Dünya üzerinde ne kadar küçük olduğumuzu bize tekrar hatırlatıyor. Yüz yıllar önceden kalan eserleri yapan insanlar bizim gelip göreceğimizi hayal bile edemezdi. Biz de şu an onların düşüncelerini hayal bile edemiyoruz. Rakımı 2099 metre olan dağın tepesinde saat geç oldukça hava soğuyor. 500 basamaklı merdivenleri çıkmaya erken başlamalısınız, yoksa gün batımına yetişemezsiniz. Havanın soğuması nedeniyle üzerinize bir şey almadan kesinlikle çıkmayın. Altını çizerek söylüyorum özellikle gün batımını izlemelisiniz. Ülkemizde gün batırılacak en iyi yerlerden biri olabilir.

 

Nemrut Dağı Gün Batımı

Adıyaman Kâhta ilçesi Cendere çayı üzerinde bulunan Üç Sütunlu Taş Köprü öyle geçerken bakacağınız bir yer değil. Roma İmparatoru tarafından M.S 193-211 yılında yapılmış köprü halen kullanılıyor. Yerel halk da soğuk su ve gölgenin altında yaz sıcağından korunmak için almış semaverini mangalını pikniğin keyfini çıkartıyor. Biz biraz dolaştık ve Pirin Mağaralarına doğru yola çıktık.

 

Başta bir kaç mağara bekliyorsunuz ama geldiğinizde 208 mağarayla karşılaşınca şok olmamak elde değil. Diğer adı Perre Antik Kenti olan bölge milattan öncelerine ait koca bir kaya şehir. Zamanınız olursa kesinlikle gezin görün insan farklı duygular yaşıyor.

 

AdıyamanPirin Mağaraları – Perre Antik Kent

Adıyaman Pirin Mağaraları

 

 

 

 

 

 

Sofraz Ören bölgesine geçiş yapıyoruz. Bölge şu an tamamen korunmasız bir halde halka açık şekilde duruyor. Antik banyolar ve eski bir kale ile döneminde yaşayan tüm toplumun kalıntıları bizi karşılıyor. Adeta antik dünyanın inanılmaz işçiliğini gözler önüne seriyor.

Adıyaman’da gezebileceğiniz daha birçok yer var. Bunlardan bazıları Adıyaman Kalesi (Hısn-I Mansur), Karakuş Tümülüsü, Oturakçı Pazarı, Çelikhan İçmesi, Arsemia antik kenti, Gerger Kalesi, Gümüşkaya Mağarası ve dahası. Her birinde farklı bir hayranlık yaşatacak tarihi kalıntıları gezebildiğiniz kadar gezin.

 Adıyaman Mutfağında Neler Var Neler

Adıyaman Yöresel Yemekler

 

 

 

 

 

Her yemekte çeşit çeşit baharatlar, sebzeler ve tabi ki et eksik olmaz. Ana yemeğin yanında yörenin mezeleri tercih edilir. Yarpuz mancası, pirpirim ve patates salataları vazgeçilmezdir.

Ana yemeklerinde öne çıkan yiyecekler Adıyaman kebabı, soğan ve köfteyle pişirilen ebuzer giffari kebabı, patlıcanla hazırlanan dövmeç, kuşbaşı etli besni tavası, bulgur, nohut ve kırmızı et ile hazırlanan basalla kesinlikle tek tek tadına bakılması gereken yemeklerdir.

 

Adıyaman’da pideler de meşhurmuş. Kavurmalı hitap, ot hitabı, peynirli ekmek, tava kıloru, semsek, bazlama, yaplama, katmer. Yemeğe doyamayacağınız birçok farklı lezzet mevcut. Birinden başlayın gerisi geliyor zaten.

Tatlılara geldiğimizde tene helvası, top helvası, nişe bulamacı, şilik, heside, peynirli irmik helvası, kaşık tatlısı derken ne yesek bilemedik. Hepsinden azar azar ortaya yaptırdık ve yemeklerden yer kaldığı kadar yedik. Tatları her birinde farklı duygular yaşattı.

Gezdik, Gördük, Yedik

Gezdik, Gördük, Yedik Şehrin merkezi de kalabalıktan dolayı olsa gerek gelişmiş bir bölge olarak kalkınmış gözüküyor. Her halktan insan birlikte uyum içinde yaşıyor ve ülkenin bir köşesinde samimiyetleriyle geçinip gidiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu