İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

İş arama süreci mutlaka herkesin yaşadığı sancılı bir dönemdir. İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler  Kendini geliştiren, donanımlı ve hemen kolaylıkla iş bulacağını düşünen bireyler bile uzun dönem işsiz kalabiliyor. Bunun sebepleri arasında işverenin sunmuş olduğu şartların beğenilmemesi veya işveren tarafından işe alınacak adayın yeterli görülmemesi yer alabiliyor. İş arama sürecinde kaliteli bir CV oluşturmanız kendinizi daha kolay ifade etmenize ve görüşme için çağrılmanıza sebep olabilir. Bu nedenle iş başvurusu yaparken kaliteli ve ‘dolu’ bir CV oluşturmaya özen göstermelisiniz.

İş Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

İş bulma süreci hem işsiz olan bireyler için, hem de mevcut bir işi olan fakat işinden memnun olmayan bir kişi için yaşanabilmektedir. Daha yüksek bir maaş veya mevcut konumdan daha yüksek bir statü de yeni bir iş arama sürecini başlatabilen etkenler arasında yer almaktadır.

İş arayanlar genel olarak işin kolaylığına, maaşına ve şirketin kalitesine bakmaktadır. İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Genel olarak her iş arayan kişi yüksek maaş ve ‘rahat’ şartlarla çalışmak istese de iş hayatının oldukça zor olduğu bir gerçektir. Bu nedenle tamamen istenilen kriterlere uygun bir iş bulmak oldukça zordur.

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvurusu yapabilmek için günümüzde online iş bulma sistemleri ile başvuru yapılabildiği gibi şirketlerin direkt websiteleri aracılığıyla da bunu gerçekleştirebilmek mümkündür. Kariyer.net, Linkedin, Yenibiriş.com ve bunun gibi birçok platforma üye olarak iş ilanlarını görebilir ve buradan iş başvurusu gerçekleştirilebilir. Ayrıca İŞKUR’un websitesinde yer alan açık iş ilanlarına da iş başvurusu yapılabilir veya bizzat İŞKUR’un size en yakın şubesine giderek iş başvurusunda bulunulabilmektedir.

İş başvurusu yaparken ilk etapta çalışmak istediğiniz sektörü ve işi iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Size uygun olmayan bir işte çalışmanız mutsuz olmanıza ve uzun vadede verimliliğinizin düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle işin şartlarından önce bu işi gerçekten severek yapabilecek misiniz bunu düşünmeli ve bu doğrultuda iş başvurusu yapmalısınız. Aksi takdirde bulacağınız işte çalışırken tekrar iş aramak durumunda kalabilirsiniz.

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında CV oluşturma en başta yer almaktadır. Ne kadar kaliteli bir CV olursa iş görüşmesine çağrılma şanısınız da o oranda artacaktır.

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvurusu yaparken ne kadar eksiksiz bir şekilde kendinizi ifade ederseniz istediğiniz işi bulma ihtimaliniz de o oranda artacaktır. Bunun yolu da kaliteli ve dolu bir CV oluşturmaktan geçmektedir. Kendinizi kaliteli bir şekilde ifade eden sağlam bir CV ile istediğiniz işe girme şansına rakiplerinizden daha fazla sahip olabilirsiniz.

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan kriterleri uygulamanız faydanıza olacaktır:

1)Size Uygun Olan İşe Başvuru Yapın

Sevmediğiniz bir işte çalışmayı asla istemezsiniz. Bu nedenle sevmediğiniz veya size uygun olmayacağını düşündüğünüz işlere sırf maddiyat yüzünden başvuru yapmayın. Eğer sevdiğiniz bir işte çalışıyorsanız genel olarak işe gidiyor gibi değil de sevdiğiniz bir hobiyle uğraşıyor gibi hissedebilirsiniz.

2)Eğitim Durumunuza Uygun İş İlanlarına Bakın

Eğitim hayatın her alanında önemli bir yer tutuyor. Hangi bölümden mezunsanız ve hangi alanda eğitim aldıysanız o alanla ilgili işlere göz atmanızda fayda var. Okuduğu bölümle alakalı olmayan farklı alanlarda çalışan birçok kişi olsa da alanıyla ilgili faaliyet gösteren bir şirkette çalışan birey daha faydalı olabilir.

3)Gerçek Olmayan Beyanlarda Bulunmayın

Bazı kişiler iş arama sürecindeki zorluklardan dolayı kendilerinde mevcut olmayan niteliklerle CV doldurarak iş başvurusunda bulunabilmektedir. İlk etapta faydası olsa da daha sonra birçok şirket, mevcut olmayan beyanlarda bulunmanız halinde daha sonra tazminatsız olarak işten çıkarılabileceğinizi belirten bir sözleşme imzalatır. Yani yabancı dil bilmediğiniz halde biliyorum şeklinde beyanda bulunmanız işe alınsanız dahi daha sonra işten çıkarılabilmenize neden olabilir.

4)Geleceği Olan Şirketlere Başvuru Yapın

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında sağlam ve deyim yerindeyse ‘batmayacak’ şirketlere iş başvurusunda bulunmanız faydanıza olacaktır. Ne yazık ki bazen şirketler iflasını açıklayarak çalışanlarını işten çıkarabiliyorlar. Bu nedenle geleceği olan sektörlerdeki büyük şirketlere başvuruda bulunmanız daha iyi olacaktır. Hem kendinize yatırım yapmanız açısından hem de süreklilik yönünden büyüyen şirketlerde çalışmalısınız.

5)Bir Ön Yazı Ekleyin

Özellikle internet üzerinden yapılan iş başvurularında özgeçmişinizle ilgili bir ön yazı ekleyerek mülakat için çağırılmanıza olanak sağlayabilir. Daha önceki iş deneyimleriniz, yetkinlikleriniz, eğitim seviyeniz ve işe olan ilginiz ön yazının içeriğini oluşturan konu başlıkları arasında yer alabilir.

İş başvurusu yaparken izleyeceğiniz yol ve oluşturacağınız CV, ön görüşme için çağırılmanızda etkili olacaktır. Bu nedenle istediğiniz işe girebilmek adına iş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler başvuru sürecinizde size yol gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu