Botnet Saldırısı Nasıl Yapılır-Botnet Nedir

Botnet nedir, botnet saldırısı nasıl yapılır, botnet saldırıları, botnet virüsü nasıl temizlenir gibi sorulara cevap bulmak için aliskanlik.com

Botnet Nedir

Bu makalede, günümüzün teknolojik ekosisteminde giderek daha belirgin hale gelen yasa dışı botnetlere odaklanılacaktır.

Bir botnet, tekrar eden görevleri tamamlamak amacıyla birlikte çalışan birden çok bilgisayardan oluşur. Çoğu durumda, botnet terimi genellikle kötü niyetli bir saldırı düşüncesiyle ilişkilendirilse de, hem yasal hem de yasadışı botnet’ler vardır. Örneğin, yasal botnet’ler, internet aktarmalı sohbet kanallarını istenmeyen kullanıcılardan uzak tutmak için kullanılabilirken, yasa dışı botnetlerin DDoS saldırılarında ve diğer kötü niyetli faaliyetlerde yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

 Botnet Virüsü Nasıl Temizlenir

Bot ağları, birden fazla sistemi kötü amaçlı yazılım (kötü amaçlı yazılım) ile enfekte ederek ve böylece onları botnet operatörüne bağımlı sistemler haline getirerek oluşturulur. Bu kötü amaçlı yazılım, bir bilgisayar sistemine çeşitli biçimlerde tanıtılabilir, örneğin:

  • E-posta eki içinde bir trojan
  • Araçla indirmeler
  • Web tarayıcısı güvenlik açıkları

Kötü amaçlı yazılım yüklendikten sonra, artık komut gönderebilen ve köle makineyi uzaktan kontrol edebilen ana bilgisayara bağlanabilir. Birçok kullanıcı, makinenin normal işlemlerini etkilemediği için bu tür kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarında bile var olduğunun farkında değildir. Ancak, onların haberi olmadan, bu truva atları ve diğer kötü amaçlı yazılımlar arka planda istenmeyen komutlar çalıştırır. Misal bir botnet, çeşitli amaçlar için oluşturulabilir. Çoğu durumda, bugün botnet’ler, hedefli bir saldırı göndermek isteyen kişilere kiralanmak amacıyla oluşturulur. Botnet virüsü nasıl temizlenir sorusu ise biraz emek ve çaba gerektiren ve uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Botnet Saldırısı Nasıl Yapılır

Botnet saldırıları birçok biçimde gerçekleşebilir. Bir web sunucusunu isteklerle aşırı yüklemekten yasa dışı olarak gelir elde etmeye kadar her şeyi yapmak için kullanılabilirler. Aşağıda birkaç popüler botnet saldırısı türünün bir listesi verilmiştir. Botnet saldırısı nasıl yapılır işte cevapları;

  • Dağıtılmış hizmet reddi: DDoS Saldırıları , sunucuyu isteklerle aşırı yükleyerek bir web sitesini çalışmaz hale getirmek amacıyla kullanılır.
  • Tıklama sahtekarlığı: Botnet’ler, bir kullanıcının bilgisayarına kişisel parasal kazanç için PPC kampanyalarını veya diğer reklamları tıklaması için komut vermek için kullanılabilir.
  • E-posta spam’i: Yukarıdaki bölümde açıklandığı gibi, e-posta spam göndericileri, toplu bir spam e-posta kampanyası göndermek için operatörden bir botnet kiralayabilir.
  • Bitcoin madenciliği: Botnet operatörlerinin köle bilgisayarlarının kaynaklarını kendi adlarına bitcoin madenciliği yapmak için kullandıkları biliniyor.
  • Adware: Kişisel veya ticari kazanç için bir web sayfasındaki mevcut reklamları başka bir reklam verenin reklamlarıyla değiştirir.

Botnet virüsü günümüz teknoloji çağında oldukça masum görünen fakat sonuçları bir hayli acı olan virüs türlerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu