Kendine Yatırımın Önemi ve Kriterleri

Kendine Yatırımın Önemi ve Kriterleri Her insan yaradılış ve doğası gereği doğar büyür ve ölür. Geride  bıraktıkları ise sevdikleri ile geçen anıları , geçmişte yaptıkları yararlı işler eserler buluşlar ve insanlığa katkılarıdır.

Kendine Yatırımın Önemi ve Kriterleri

Tüm bu  mesele için ise kişinin ‘‘ Faydalı Olmak ‘’ değimini yerine getirmesinde sahip olacağı beli başlı kriterler ve bu uğurda katlanacağı  fedakarlıklar hiç şüphesis ki vardır.. Peki bir insan ne için kendine yatırım yapmalı yapılan yatırım ise ne için önemlidir ?

Kendine Yatırımın Önemi

Yatırım kelimesi  özellikle son dönemlerde  toplumun dikkatle takip ettiği ve çok sık kullandığı bir sözcük olmuştur. Kendine Yatırımın Önemi ve Kriterleri Günlük yaşamdaki anlamıyla bir ev almak , arsa almak borsada işlem gören bir hisse almak veya kıymetli madenlerden alarak bireylerin gelecekteki hayatlarını garantileme ve daha çok kazanma dürtüsüyle çok tabi olarak başvurulan yöntemleri ifade eder. Peki ‘’ İnsana Yatırım’’ deyince ne anlıyoruz ?   Bugün gelişimini tamamlamış ve dünyada bir çok konuda örnek teşkil eden ülkeler yıllar öncesinde aslında gerçek yatırımın şifresini keşvederek  beşeri yatırım tabirini kullandığımız insana yatırımı önemsemiş ve bu konuda ciddi hamleler atmışlardır. Bu hamleler arasında  hatırı sayılır ve gerçek öğretim kurumları olan üniversiteler , yine insana yatırımı teşvik edici ve destekleyici kanunlar , ve ekonomik olarak  milyarlarca doları devlet resmi bütçelerinde  göstererek bu konuda harcamalar yapmılması vardır.

Buradan çıkan sonuç aslında hem devletler bünyesinde  hem  bireyler açısından gerçek yatırımın kendimize yaptığımız ve katma değeri sonsuz olan kendimizi geliştirmeye yönelik her türlü girişimimizdir. Bu girişimler sonucunda  zihinler dolup taşacak  bilim , teknik , sanat , spor,  gibi daha nicelerini barındıran  hayatın her alanında zirve ve öncü kişi / kişiler çıkacaktır. Kendine Yatırımın Önemi Bu olgunun neticesinde hem devletler ihya olacak hemde bireyler maddi ve manevi doyuma ulaşacaklardır. Ancak bizim toplumumuzda bu durumun önemi hala benimsenememiş zenginlik kavramları salt mal – mülk ve varlıklarda aranmıştır. Oysaki kendimize yapacağımız yatırım beraberinde  parayıda servetide getirecektir.

Kendine Yatırımın Kriterleri

1 )   Kendini Tanıman ve Önem Vermen

Bireyler  yetenek ve kabiliyetini bilmeli ve sevdikleri alanda  yoğunlaşmaları diğer alanlara ise gözünü kapatmamalı onlar ile ilgilide bilgi sahibi olunmalıdır. Bu bu süreçte çok ciddi bir iş yaptığı iç güdüsüne sahip olmalı sadece bu konuyu ara sıra yaptığı bir hobi gibi görmemeli önemsemelidir.

2 )  Kişi Çıkmış Olduğu  Yolda Engellerin Olacağını Bilmeli

Mental ve psikolojik olarak kişi yapmış olduğu işte her zaman her şeyin yolunda gitmeyeceğini ve engellerin bir gün kapısını çalacağı noktasında kendini  hazır hissetmeli.

3 ) Engellere Karşı  Mücadele Vermek

Kişi kendini geliştirmeye yönelik yaptığı girişim ve hamlelerde 2. Kriterde bahsettiğim engellerin olacağını bilerek  buna karşı kendini hazırlıklı hissetmesi şahsın engellerle mücadele etmesi yönünde  bir iç savunma mekanızması oluşturacak olup  pes etme seyrini minimuma indirgeyecektir.

4 ) İmkanları Zorlamak Sınırları Aşmak

Kendini geliştirmen ile ilgili bu sürecin hayat boyu devam eden bir serüven olduğunu unutmamak ve bir sonunun bulunmadığını her zaman için daha fazlasının olduğunu benimseyerek fırsatları kovalama durumunu ifade eder.

5 ) Kendine Motivasyon Kaynağı Oluşturmak

Örneğin yaptığımız çalışmalarda çok fazla emeğimizin olduğunu ve bununda  Ülkemize ve insanlığa faydalı  olacağı veya  dünyaya önemli eserler bırakılacağı gibi içimizde bulunan ateşi korlayan sürekli bir motivasyon kaynağı keşvetmek .

6 ) Uluslararası Örgüt veya Devletin Desteği

Kendimize yapılan her alanda ki yatırımda örneğin Uzaya  yeni bir keşif aracı yollamak üzerine bir arge çalışması yapmak , İnsanlığın kaderini değiştirecek olan sağlık sistem ve donanımları üretme üzerine araştırmalar yapmak , ingilizce öğrenmek veya alanımızda iyi bir sporcu olmak vb. Kendine Yatırımın Önemi her ne olursa olsun maddi ve  manevi anlamda  uluslararası örgütlerin veya devletlerin birey veya toplulukların önünü açması fiziki yer alan teçhisat desteği vermesi bu alanda bütçeleme oluşturması gerekmektedir.

7 ) Fedakarlıkta Bulunmak

Hayattaki bazı alışkanlıklarımızdan feragat etmeli  ideallerimizi ön planda tutmalıyız

Beşeri Yatırım İle İlgili Gelinen Nokta Çözüm ve Öneriler

Bugünün dünyasında savaşlar artık bilinenin aksine klasik ve geleceksel bir zemin üzerinden işlenmemektedir.  Eğer devlet olarak biliyorsak güçlüyüz. Bilgi güçtür. Bunu halk zeminine olabildiğince yaymalı durumun önemini her kesme aktarmalıyız. Günümüzde üretilen  İHA – SİHA ve bir çok yerli ve milli savunma sanayi ürünleri her biri insanımıza yapılan yatırım neticesinde ortaya konulmuş ürünlerdir. Türkiye Cumhuriyeti geçmişine kıyasla hatrı sayılır hamlelere kalkışmıştır. Kendine Yatırımın Önemi ve Kriterleri  Tüm bu süreçte yurt dışında da  adını duyurmuş bir çok şirket kurulmuş olup katma değer noktasında imzasını atarak üretimlerine devam etmektedir .  İnsanımızın ve ülkemizin emparyalist güçlerin kuklasından kurtulmak her anlamda üretmek ve temiz zihinler çıkarmak için bu konuyu bir cihan harbi  bilmeli elimizden geldiği ölçüde mücadele etmeli bilmeli , olacakları görmeli , üretmeli ve gururunu yaşamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu