Yks 2024 Sıralamaları Nasıl Olacak?

Yks 2024 Sıralaması

Yks 2024 Sıralamaları Nasıl Olacak? 2024’de özellikle matematikteki zorluğuyla ön plana çıkan yks bu sene ters köşe yaptı. Öncelikle TYT’yi yorumlarsak 2020’deki gibi verilen ek süreyle beraber TYT sıralamalarının 2020 ile benzer olması mümkün görünüyor. Türkçedeki aşırı anlam karmaşası içeren paragraf soruları ve ayırt edici dil bilgisi soruları bu dersin belirleyici olacağını doğruluyor. Standart sapmadan ötürü Türkçeyi iyi yapan insanların avantajlı olacağı görülüyor. TYT matematiğe geldiğimizde ise özellikle geçen seneye nazaran kolay bir matematik karşılıyor bizi. Bu yüzden matematikteki ayırt edicilik seviyesi azalmış durumda.

Yks 2024 Sıralamaları Nasıl Olacak?

Bu da özellikle sayısalcılar için bir dezavantaj oluşturuyor. Yks 2024 Sıralamaları Nasıl Olacak? Zira yaptıkları bir dikkat hatası bile onları en az 2-3 bin sıralama geriye atabilir. TYT sosyale geldiğimizde ise genel olarak felsefede zorlanıldığını görmüş bulunmaktayız. Yine anlam karmaşası olan sorular ayırt edici nitelik kazandı. Aslında baktığımızda ÖSYM’nin bu sene zorlayıcı tarafının anlam soruları olduğunu görüyoruz. TYT fende fizik orta, biyoloji ve kimya kolay niteliğe sahipti.

Genel olarak TYT’yi bir bütün halinde incelediğimizde ortalama bir sınav olduğuna kanaat getiriyoruz. Bazı derslerin zor, bazılarının ise kolay olması dengeyi bulmamızı sağlıyor. Bu yönden 2019 sınavına benzediğini söyleyebiliriz. 2019’dan ayrılan fark ise 30 dakikalık ek süre oluşu. Türkçedeki zorlukla da bu ek süreyi nötrlediler diyebiliriz.

Yks 2022 Sıralamaları Nasıl Olacak
Yks 2022 Sıralamaları Nasıl Olacak

AYT’ye geldiğimizde ise matematik kısmında geçen seneye göre daha kolay sorular karşılıyor bizi. İlk 30 soru kısmının kolay ve orta sorulardan oluştuğu, geometri kısmında ise daha ayırt edici soruların bulunduğunu söyleyebiliriz. Sosyal ve edebiyat kısmında ise Sos-2’nin Sos-1’den kolay olması bizleri şaşırtıyor. Sos-1’in de geçen senelere göre bir tık zor olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle anlam sorularında yine zorlayıcılık mecvut. AYT fen kısmına geldiğimizde ise fizik ve kimyanın orta, biyolojinin ise zor olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bu bilgilere dayaranarak sayısalda gereken sıralamalar için net sayısındaki mutlak artış yığılmaya yol açabilir. Sayısal kadar olmasa da eşit ağırlıktada yığılma bekleniyor. Sadece birkaç soruyla bile sıralama gereğinden fazla oynayabilir. Yks 2024 Sıralamaları Nasıl Olacak? 2022 sınavında çoğu ayt konusu olmadığından ötürü, sıralamalar baz alınırken 2020 göz önüne alınmalı ancak sözel derslerin zorluğundan ötürü 2019 sıralamanızı hesaplayıp o sonuçtan daha iyi bir sonuç beklemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu