Deprem bölgesindeki refakatsız çocuklara nasıl ulaşılır

Deprem bölgesindeki refakatsız çocuklara nasıl ulaşılır Deprem bölgesindeki refakatsız çocuklara nasıl ulaşılır Yaşadığımız büyük Kahramanmaraş depremi ardından ortaya çıkan üzücü durumlardan biri de tek başına kalan çocuklar. Ebeveyni ya da akrabaları göçük altından kurtarılamayan, panik halinde kaybolan, göçük altından kurtarılıp hastaneye götürülen yüzlerce çocuk var. Malesef bu çocuklar ile aileleri arasındaki bağ kopmuş durumda.

Deprem bölgesindeki refakatsız çocuklara nasıl ulaşılır

Deprem bölgesindeki refakatsiz çocuklara ulaşmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı irtibat telefon numaraları paylaştı. Bu irtibat numaraları ile bakanlık yetkilileri ile iletişime geçip gerekli yasal prosedürler tamamlandıktan sonra çocuklar ailelerine teslim ediliyor. Ayrıca bakanlığın il müdürlüklerine giderek de bu işlemler yapılabiliyor.

Depremzedeler kaybolan çocuklarını bulmak için canla başla mücadele ediyor. Bazı çocuklar kurtarıldı hastanede ama ailesi kurtarılamadı. Ailesine ulaşılmayan refakatsiz çocuklar için akrabaları da yasal prosedürlerden sonra bu çocukları yanlarına alabiliyor.

Daha önce 1999 Gölcük depreminde de bu gibi durumlar yaşanmış ve kaybolan çocuklardan haber alınamamıştı. Bir çok kişi göçük altından kurtarılamamış hatta kim oldukları tesbit edilememişti. Deprem bölgesindeki refakatsız çocuklara nasıl ulaşılır  Bu gibi durumlar için acil önlemlerin alınması depremden sonra yaşanacak diğer acıları azaltacaktır. Deprem sözleri sayfamıza bir bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu