Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark

Yılbaşı kutlamak günah mı, müslüman yılbaşı kutlar mı, yeni yıla girerken hangi dua okunmalı, yılbaşı ile noel arasında ki fark, yılbaşı şiiri gibi ilginç bilgiler için sitemizi takipte kalın.

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı

Her Müslüman yılbaşı kutlamak günah mı? Sorusunun cevabını doğru kaynaklardan öğrenip buna göre amel etmekle ve imkânı varsa çevresindekileri bilgilendirerek emr-i bil ma’ruf yapmakla mükelleftir. Bilindiği gibi Müslümanların idrak ettiği yılbaşı günü, 1 Muharrem günüdür. Her Müslüman bu günde hicrî yılbaşı duası okur, yeni bir yıl geldiği için din kardeşlerini tebrik eder. Fakat mîlâdî yılbaşı söz konusu olduğunda iş değişir. Yılbaşının Noel ile karıştırılmaması, Noel’i kutlamak amacıyla bir şey yapılmaması gerekir. Bu yazı hazırlanırken muteber ehl-i sünnet kaynaklarından istifâde edilmiştir.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark

Yılbaşı kutlamak haram mı? sorusunu cevaplarken evvelâ, şu iki kavramı birbirinden ayırmak gerekir. Noel ile yılbaşı birbirinden farklı şeylerdir. Fakat yılbaşı gecesinde Noel kutlayanlar gibi eğlenmenin, çam keserek evi çam ağaçlarıyla süslemenin câiz olmadığı belirtilmiştir. Zira kâfirlerin bayramlarında tıpkı onlar gibi eğlenmenin hükmü onlara benzemektir.

Kurban ibadetine vahşet diyenlerin yılbaşında binlerce hindi kesilip yemeyi çağdaşlık, modernlik olarak görmeleri ne büyük bir çelişkidir! Müslümanlar onlara benzememek için; yılbaşı gecesine özel bir anlam yüklememeli, her gece ne yapıyorsa 31 Aralık’ta ve 1 Ocak gününde de onları yapmalıdır.

Âlimler; Noel gününde ve gecesinde, yahut kâfirlerin yortularında, paskalyalarında aynı onlar gibi bayram yapanların dinden çıkacağını bildirmişlerdir. Fakat sırf yeni bir yıl geldi diye tebrikleşmek vb. bunun dışındadır. Burada kastedilen; kâfirlere benzemek gâyesiyle yılbaşı kutlamanın memnu (yasak) oluşudur.

Dürr’ül-muhtâr adlı kitapta buyrulduğuna göre; Mecûsilerin Mihrican bayramında bu günün şerefine, bu günün ismini söyleyerek yahut niyet ederek herhangi bir şey hediye etmek haramdır. Bu güne kıymet verilerek yapılırsa küfür (dinden çıkmak) olur.

Sâ’adet-i Ebediyye isimli kitapta da Noel günü kâfirler gibi bayram yapmanın böyle küfür olacağı belirtilmiştir. Bunlar gösteriyor ki, müşriklerin değer verdiği günlere onlar gibi değer vermek İslâm’a aykırıdır.

Yani Yılbaşıyla Noel arasındaki farkı iyi anlamalıdır. Bir insan yılbaşı eğlencesi niyetiyle TV izleyip çekirdek çitlese bu durum tabii ki dinden çıkmak olmaz! Ancak yılbaşında da olsa başka zamanda da olsa kumar oynamak, içki içmek haramdır. Bununla birlikte 31 Aralık günü yılbaşında eğlenmek niyetiyle de olsa özel bir şey yapmanın tavsiye edilmediğini yeniden belirtmek gerekir.

Yeni yıl geldiği için sevinmek, hediyeleşmek, kutlamak dinden çıkmaya sebep olmaz. İşte yılbaşı kutlamak caiz mi? sorusunun cevabı bu şekildedir.

Yeni Yıla Girerken Hangi Dua Okunmalı

Yeni yıla girerken hangi dua okunmalı diye merak edenler bugün için din kitaplarında özel duaların yer almadığını bilmelidir. Mübârek günler ve aylarda hicrî takvim esas alınır. Dolayısıyla mevize kitaplarında yahut evrâd-ü ezkâr kitaplarında mîlâdî yılbaşında yapılacak ibadetler, kılınacak namazlar yahut okunacak dualar/zikirler şeklinde bir şeye rastlanmaz. Hicrî yılbaşında yapılacak ameller ve okunacak dualar vardır fakat bu, 1 Ocak tarihindeki yılbaşı için geçerli değildir.

Bununla birlikte; yeni yıl geldi diye (sanki 31 Aralık günü mübârek bir geceymiş gibi) Mevlid okutmak da uygun görülmemiştir. Yani Müslüman bu gece ile diğer geceler arasında bir ayırım gözetmemelidir.

Yılbaşı Şiiri

En güzel yılbaşı şiirleri sizlerle;

Noelde yılbaşı kutlarlar,

Sarhoşlar meze otlarlar,

Günahlarını da katlarlar,

Sen kutlama Müslüman!


Fırında hindi çevirirler,

Abur cubur yer geğirirler!

Ha bire çam devirirler,

Sen kutlama Müslüman!


Oynarlar hep kumar,

Çatlamış bak damar,

Ahlâk olmuş târumâr,

Sen kutlama Müslüman!


Batı aşkıyla yanarlar,

Bunu medeniyet sanarlar,

O gün Noel’i anarlar,

Sen kutlama Müslüman!


Yıkma hayâ örtüsünü,

Bulaştırma kâfir tortusunu,

Haçlı bayramını, Noel yortusunu,

Sen kutlama Müslüman!


Şimdi günahla övünürler,

Gidip gavura güvenirler,

Pişman olup dövünürler,

Sen kutlama Müslüman!


Güzel dinimize saldırırlar,

Nâmus perdesini kaldırırlar,

O gece çalgı çaldırırlar,

Sen kutlama Müslüman!


Onlar bencil, onlar kabalar,

Haram işleyeyim, diye çabalar,

Efsanedir yalandır, Noel babalar,

Sen kutlama Müslüman!


Kim biliyor, hicrî yılbaşını?

Etrafına bak, kaldır başını,

Bunca yıl artırdın da yaşını;

Ne amel ettin sen Müslüman?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu